1. Ana Sayfa
  2. Futbol
  3. Gomis’in Hastalığı Nedir?

Gomis’in Hastalığı Nedir?

Gomis’in Hastalığı Nedir?

Bafetimbi Gomis’in de Hastalığı Olan Vazovagal Senkop Nedir?

Geçen gece oynanan Kasımpaşa-Galatasaray maçında Bafetimbi Gomis rakip ceza sahasında bir anda baygınlık geçirip yere yığılmıştı.Önceden Gomis’te bu hastalığın olduğu bilinmesine rağmen herkesi fazlasıyla korkuttu.Bir süre yerde kalan Bafetimbi Gomis tedavisi yapıldıktan sonra ayağa kalktı.Fatih Terim kendisini çıkarmak istemesine rağmen iyi olduğunu ve devam edebileceğini söyledi.Bunun üzerine oyuna kaldığı yerden devam etti.

Bafetimbi Gomis futbol kariyerinde buna benzer durumları daha önce de yaşamıştı.Bu yaşadığı hastalığın adı ise Vazovagal Senkop’tur.
Bu hastalığın sebebi; beyne giden kan akışının azalmasından kaynaklanıyor.Beyne giden kan akışı azaldığında ise kısa süreli bilinç kaybı ve bayılmalar görülüyor. Vazovagal Senkop hastalığını tetikleyen faktörler ise;korku, kaygı, acı, açlık ve yoğun stres gibi nedenlerdir.
Vazovagal Senkop hastalığı daha çok genetiktir.Nadir görülen bir hastalıktır.Bu hastalığın kesin bir tedavisi bilinmiyor.Hastalık herhangi bir hayati tehlike teşkil etmiyor.Bayılan kişi kısa süreli bir bilinç kaybından sonra tekrar sağlığına kavuşuyor.Hasta kişinin yoğun stresten, ani duygu değişikliklerinden kaçınması gerekiyor.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mersinliyim ve Mersin\'de ailemle birlikte yaşıyorum. 20 yaşındayım. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi 2. Sınıf öğrencisi olduğum için şuan Istanbul\'dayım. Spor benim hayatım sadece Türkiye\'de değil Dünyadaki spor gelişmeleriyle de yakından ilgileniyorum.

Yorum Yap