İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. E-Spor
  3. Gerçek bir spor mu, değil mi? Bir oyuncunun gözünden E-Spor

Gerçek bir spor mu, değil mi? Bir oyuncunun gözünden E-Spor

Gerçek bir spor mu, değil mi? Bir oyuncunun gözünden E-Spor

    Günümüz ebeveynlerinin ortak şikayet konusu olan çocukların artık dışarıda vakit geçirmiyor oluşunun sebebi belki de sadece şehirlerde oyun alanı kalmaması değildir. Günümüz gençlerinin bilgisayar başında çok fazla vakit geçirdiğiniz hepimiz farkındayız ancak neden?

    Öncelikle futbol ve basketbol gibi sporların fiziksel üstünlüğe dayalı sporlar olduğunu biliyoruz bu durumda fiziksel olarak dezavantajlı gençler doğal olarak bu aktivitelere katılmakta zorlanıyorlar. Boyu kısa olduğu için basketbol oynayamayan yada kilolu olduğu için sürekli kaleci olmaya zorlanan gençler konu rakibin merkezini yok etmek olduğunda yıldızlaşabiliyor.Ayrıca çok yüksek maddi gideri olan aktiviteleri simülatörler sayesinde tecrübe etme fırsatı yakalıyorlar .Gençler artık sokakta oyun oynamak istemiyor çünkü rekabet duygusunu bilgisayar başında en üst düzeyde yaşayabileceklerinin farkındalar üstelik bunu neredeyse hiç fiziksel çaba harcamadan yapabiliyorlar zaten en çok tartışılan konulardan biri de bu.

Gençleri oyun dünyasına yönelten gerekçelerden bir diğeri de hem oyun oynayıp hem de para kazanabilme düşüncesi. E-sporun parçası olan bir çok oyun var ve bu oyunların neredeyse hepsinin bir şampiyonası oluyor. Bu şampiyonaların çok büyük ödül havuzları bulunuyor, örnek vermek gerekirse DOTAThe international 2016 etkinliğinin ödül havuzu yaklaşık 21 milyon dolardı. Bu etkinliği şampiyon olarak tamamlayanWings Gaming ekibi 9 milyon 139 bin dolarlık büyük ödülü kazandı. Avustralya Açık tenis turnuvasının ödül havuzunun 30 milyon dolar olduğunu göz önünde bulundurursak bir kaç yıl sonra DOTA , tenis dünyasının en değerli 4 turnuvasından birini geride bırakmış olacak. Muhtemelen önümüzdeki yıl 22 milyon dolarlık ödül havuzuna sahip Amerika açık tenis turnuvasından daha fazla para dağıtmış olacak.

Ayrıca bir çok ülkede üretici firmalardan bağımsız olarak yerel ve uluslararası turnuvalar düzenleniyor bununla birlikte şampiyonlar sadece para ödülü almıyor. Nissan’ın 2008 başlattığı yarış pilotu yetiştirme programı GT ACADEMYPlaystation 3 üzerinden oynanan GranTurismo adlı yarış oyununda başarılı olan gençleri gerçek birer yarış pilotu yapıyor.

Şimdiye kadar Jann Mardenborough ,Lucas Ordóñez , Jordan Tresson gibi pilotlar yetiştiren Nissan yarış akademisibu pilotları le Mans 24 saat gibi zorlu yarışlarda destekliyor.

Bir oyunsever olarak bu yazıda e-spor dünyasının bize sunduğu sadece birkaç fırsattan söz ettim. E-spor her geçen gün gelişiyor ve biz oyuncular bunlara canlı olarak tanık oluyoruz . Futbol şuan için dünyadaki en popüler spor olabilir ancakmevcut reyting verileri, henüz emekleme aşamasında olan e-sporu şimdiden güreş , yüzme , sırıkla atlama gibi uzunyıllardan beri bilinen pek çok sporun önünde gösteriyor. Yeni neslin de ilgisini düşününce , 100 yıldır dünyanın en popüler sporu olan futbol belki de tahtını kaybedebilir .

E-spor devasa bir alan ve bu konu hakkında yazılacak çok şey var. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 2 sene önce

    Güzel yaklaşım tebrikler .