Dizi&Film

Gerçek Bir Ajan Filmi: SNOWDEN

Dünyaca ünlü yönetmen ve yapımcı Oliver Stone birçok yapımıyla hem sosyal mesajlar vermeyi hem de dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Son olarak yayımladığı 4 bölümlük The Putin’s İnterviews belgeseliyle bunu net şekilde kanıtlamıştı. Putin’in yoğun programı arasında çekilen belgesel soğuk savaş sonrası ABD-Rusya ilişkilerine dair birçok bilgiyi iki taraflı olarak barındırıyor.

Oliver Stone’ın filmlerinde gerçek hikayelere ve insanlara yer vererek Dünya tarihinde unutulmamış olaylara ışık tutmaya çalışması sinemaya bilgi yüklüyor. Yeni izleme fırsatı yakaladığım Snowden filmi bu eserler arasında en beğenilenlerdir. Neden mi?

Snowden Filmi İzlenimleri

Tarih boyunca insanlar hep komplo teorileri üretmiş, bunlara inanmış kimileri gerçek çıkmış kimileri rivayet olarak günümüze kadar ulaşmıştır. Teknolojiye bağlı olarak son yüzyılın en büyük komplo teorisi belkide gerçeği, insanların özel hayatının kalmayacak şekilde izlendiğini, dinlendiğini düşünmesi. Şöyle bir durup, düşününce yok canım o kadar da olmaz diyorsunuz kii; bir bakmışsınız medyaya bir skandal düşmüş, ABD seçimlerini etkilemek amacıyla facebook insanların ilgilerine ve konuşmalarına dair bilgileri Cambridge Analytica adında bir şirkete satmış. Mahkemeler, iddialar, iftiralar, itiraflar…

 

İşte bunların doğrultusunda yaşanan bir olayın aslında akıllardan çıkmaması lazım. Bu olay, 2013 yılında CIA’in insanları ortada mahremiyet bırakmayacak kadar derine inerek takip ettiği hatta bunu büyük şirketlere ve devlet adamlarına yönelik koz kullanmak amacıyla yaptığına dair bilgileri sızdıran, bu bilgileri medya da belgeleriyle açıklayan Edward Snowden‘ın Rusya’ya sığınmasıdır. Çok iyi hatırlıyorum Snowden bu bilgileri Çin’de medyayla paylaşmıştı. Ardından ABD’de bu şoke etkisi yaratmıştı. Liberallikten ve özgürlükten dem vuran Obama bunu savunmuş ve Snowden‘ı casuslukla suçlamıştı. Tabii ki devlet işlerinde gerçeği bilmek zordur. Snowden belki gerçekten casustur ya da değildir, bu bizi değil ABD’yi ilgilendiren mesele. Bizi asıl ilgilendiren filmdeki sahnelerle daha da akılda kalıcı olan CIA’in tüm dünya’yı nasıl takip edip izlediğidir. Sosyal medyadan telefonlara, telefonlardan her kameraya kadar erişime sahip olmasıdır. Bunlarla birlikte filmin Snowden‘ın geçmişiyle günümüz arasında gidip gelmesi olay örgüsünün kurulmasına fayda sağlıyor.

Oliver Stone’ın çektiği bu film insanlığa birşeyleri de öğretiyor olmasıyla da benim nazarımda gayet başarılı. Bu yüzden izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum.

 

Etiketler

MELİH KÖSEOĞLU

YoungCorners.com / Kurucu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitede gezinmeden önce reklam engelleyicisini kapatın, sitemizde bulunan reklamlar sizi rahatsız etmez.