1. Ana Sayfa
  2. Bilim & Teknoloji
  3. Gençler İlaç Saatini Hatırlatan Robot Tasarladı

Gençler İlaç Saatini Hatırlatan Robot Tasarladı

Gençler İlaç Saatini Hatırlatan Robot Tasarladı

Özellikle yaşlıların ilaçlarını doğru zamanda almasına yardımcı olmak adına Malatya’da 3 lise mezunu genç “otomatik ilaç kutusu” geliştirdi.

 

Gençlerin tasarladığı robot sayesinde yaşlılar ilaçlarını doğru zamanda alacak ve ilaç dozunu kolayca hesaplayabilecek.

Malatya’da bulunan Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri bölümünden mezun olan ve şuan da üniversite sınavına hazırlanan 3 genç yaşını almış insanlar için ilaç ile tedavi süresinde yaşanan sorunların önüne geçebilmek amacıyla proje tasarladı.

Malatyalı İş Adamları Derneği (MİAD) desteğiyle düzenlenen “Robotcot Malatya 2018” adlı bilim şenliğine katılan 3 genç mucitler, tasarladıkları proje ile 18 yas üstü kategoride birinci oldu.

Cihazın tasarlanmasında emeği geçen Yusuf Dinçer, AA muhabirine yaptığı açıklamada arkadaşlarıyla birlikte proje üzerinde uzun süredir çalıştığını belirterek, teknolojinin hızla geliştiği bu dönemde insanlara faydalı robotlar yapılması gerektiğini belirtti.

 

İlaç Saatinin İkaz İle Hatırlatılması

İlaçların zamanında alınmamasının büyük problemlere yol açtığını belirten Dinçer, şöyle devam etti;

“Genellikle yaşlılar yanlış saatte yanlış dozla ilaç aldıkları için, bunlar başka rahatsızlıklara bazen de ölümlere yol açabiliyor. Biz bunu engelleyebilmek için cihaz tasarladık. Cihazımız evdeki ecza dolaplarına benziyor. Hasta akıllı telefonuna yüklediği program sayesinde bluetooth yardımıyla cihaza bağlanıp verileri yükleyebiliyor. Hasta cihazı kullanamadığı takdirde ise doktoru veya bir yakını robota internet üzerinden bağlanabiliyor. Robota bağlanan kişi ilaçların hangi saatte kaç tane alınacağını belirleyebiliyor. Robot belirlenen saat gelince ilacı robottaki hazneye düşürüp, ‘ilaç saatiniz geldi, lütfen ilacınızı alınız’ diyerek sesli ve ışıklı olarak uyarıyor. İlaç alındığı taktirde sistem çalışmasına devam ediyor. Alınmadığında ise en yakın akrabasına veya doktora mesaj gönderiliyor.”

 

Robot üzerinde “acil durum butonu” da bulunduğunu bildiren Dinçer, yaşlı ve hastaların bu sayede konumunu önceden belirlenen kişiye bildirebildiğini anlattı.

 

Cihazın hastanelerde kullanılarak hemşirelerin iş yükü azalacağını aktaran Dinçer,  “Robotla hastanedeki hemşirelerin de iş yükü biraz azalmış olacak. Her hastanın başına bu cihaz konularak zamanı geldiğinde hastanın ilacı alması sağlanabilir.”  şeklinde konuştu.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

HABER EKİBİ

İletişim için: iletisim@youngcorners.com

Yorum Yap