Genel Konular

Game of Thrones’da Hukuk Sistemi

George R.R. Martin tarafından kaleme alınan Game Of Thrones serisinin bir Orta Çağ simülasyonu olarak yazıldığını çok kez duymuşsunuzdur.

Ben de bu yazımda sizler için bu simülasyonun yine Orta Çağ ve Game Of Thrones ikilisi arasında gidip gelen hukuksal bir incelemesini yapmak istedim. George R.R. Martin bu serisinde Westeros,Essos ve Sothoryos adlı kıtalardan oluşan bir dünya oluşturmuştur.Serideki ‘Yedi Krallık’ Westeros kıtasında bulunan krallıklardır.

Westeros’ta derebeylik sistemi uygulanmaktadır ve bu yüzden hukuk ve adalet kavramı yedi krallıkta çok geniş ve farklı tanımlara sahiptir.Derebeylik  sistemi, Orta Çağ’da eski gücüne sahip olamayan kralların otoritelerini devam ettirebilmek için o dönemin toprak sahibi senyörleriyle oluşturdukları sistemdir.Bu sistem kral ile senyörler arasındaki Fief Sözleşmesi’yle birlikte oluşmuştur.Bu sisteme göre kral bölgelere ayırdığı toprakların yönetimini senyörlere vererek onlara o bölgelerde otorite ve vergilerden gelir elde etme hakkı verir senyörlerde karşılığında krala  ordu ve kazanç sağlarlar.Derebeyler krala bağlıdırlar fakat kendi bölgeleri üzerindeki otoritelerinden dolayı hukuk kuralları üzerinde de etkileri vardır.

Feodal dönem Avrupa’nın genel olarak içine kapanık olduğu bir dönemdir.Derebeylikler bile Avrupa içerisinde kendi içlerine kapalıdır işte bu yüzden Game of Thrones Westeros’unda da durum buna benzer bir şekilde belirlenmiştir ve hukuk alanında da mevcut olan kurallar her ne kadar kral adına olsada bulunduğu hanedanlığın örf-adet ve inaç sistemlerinden etkilenmiştir.Mesela kralın sözleriyle örf ve adetler çeliştiği zaman örf ve adet kuralları halk tarafından tercih edilirdi.Bu sebeple Westeros’a hakim olan hukuk sistemini daha iyi anlatabilmek için öncelikle bu kıtaya hakim olan inaç sistemlerinden ve bu kıtaya mensup olan hanelerin sembol ve sloganlarından kısaca bahsetmek istiyorum.

GAME OF THRONES HANELERİNİN SEMBOLLERİ, SLOGANLARI VE İNANÇLARI

 

Westeros dokuz haneden oluşmaktadır ve her bir hane Orta Çağ Avrupası’ndaki bir derebeyliği temsil etmektedir.Bu dokuz ailenin her birinin ayrı ayrı sembol ve sloganları vardır.Yukarıdaki resimde gösterilen bu sembol ve sloganlar o ailelerin öncelik verdiği değerlere göre meydana gelmiştir yani bunların oluşumunda gelenekler ve inançlar etkili olmuştur.

 1. Arryn : Onur Kadar Yüce (As High As Honor)
 2. Baratheon : Öfke Bizimkidir (Ours Is The Fury)
 3. Greyjoy : Biz Ekmeyiz (We Do Not Sow)
 4. Lannister : Kükreyişimi Dinle (Hear Me Roar)
 5. Martell : Boyun Eğmez, Eğilmez, Kırılmaz (Unbowed, Unbent, Unbroken)
 6. Stark : Kış Geliyor (Winter Is Coming)
 7. Targaryen : Ateş ve Kan (Fire and Blood)
 8. Tully : Aile, Görev, Onur (Family, Duty, Honor)
 9. Tyrell : Güçleniyoruz (Growing Strong)

Westeros’un ana dini Yedi İnancı’dır.İnancın temeli yedi farklı şekilde görünen tek bir tanrıya dayanır.Bunlar;baba,anne,bakire,savaşçı,demirci,yaşlı bilge ve yabancıdır.Her biri yaşamın ve yaratılışın bir tarafını simgeler.

 1. Baba; adaleti,
 2. Anne; anneliği, doğurganlığı ve merhameti,
 3. Savaşçı; savaşta cesareti ve zaferi,
 4. Bakire; masumiyeti, namusu ve güzelliği,
 5. Yaşlı Bilge; bilgeliği,
 6. Demirci; el sanatlarını ve işçiliği,
 7. Yabancı; ölümü ve bilinmeyeni temsil eder.

Tanrıları genel olarak birdeki yedili olarak anılır.Dinin en önemli sembolü yedi köşeli yıldızdır.Diğer önemli sembol ise gökkuşağıdır.Bunun sebebi ise tıpkı ışığın yedi farklı renge ayrılması gibi tanrıda insana yedi farklı şekilde görünür.İnanç Yedi Krallık’ın resmi dinidir bu yüzden Yedi Krallık’ın hukuku ve kültürüyle birleşmiştir.

GAME OF THRONES VE HUKUK

 

Hukuk konusu seri boyunca çok farklı şekillerde bizlere kendini göstermektedir. Lordlar kendi bölgelerinde çıkabilecek karışıklıklara karşı adaleti ellerinde tutarlar. Cezayı lordlar kralın adına uygularlar bu görev bazen de şövalyeler tarafından yerine getirilir. Barışı sağlamak,halkın isteklerini dinlemek ve adalet dağıtmak lordun daha da önemlisi kralın en büyük görevidir. Eğer bir lord cezayı verebilecek kapasitede değilse önce o bölgenin azam lordu sorunu çözmeye çalışır eğer o da yeterli olmazsa son yargılamayı kral yapardı.Yedi Krallık’ta hukuk ve yasal işler hakkında görüş bildiren Yasaların Efendisi makamı bulunsada Westeros genelinde gelenekler ve bilge kişilerin danışmanlığı göz önünde bulundurulur.

GAME OF THRONES YARGILAMA SİSTEMİ

 

Adalet kavramı çoğunlukla davalının sosyal statüsüne bağlıdır bu yüzden çoğu zaman adalet suçlunun kimliğine ve ünvanına bakılarak yerine getirilir. Lordlar gibi yüksek doğumlu olanların mahkemeleri diğerlerine göre daha yumuşak geçer.Bir suçlamaya karşı yüksek doğumlu kişi Dövüşle yargılama ya da Yedi’nin yargısını talep edebilir. Karalara bürünmekte yargılanmanın bir diğer yoludur.Karalara bürünen kişinin tüm suçları affedilir ve ömrünün geri kalanını geçirmek için duvara sürgün edilir  fakat kadınlar bu yargılama şeklini talep edemezler. Yargılamalarda şahitler yemin ederek şahitlik yapar.

GAME OF THRONES CEZALANDIRMA SİSTEMİ

 

İhanet ve yemin bozmanın cezası ölümdür. Yankesici ve hırsızların ise eli kesilir, tecavüzcüler ise hadım edilir. İdamlar ya suçlunun asılması ya da başının vurulması ile sonuçlanır. Bazı suçlular içinse “Karga Kafesi” denen ceza sistemi uygulanır bu sisteme göre suçlu bir kafese kapatılır. Suçluya ne ekmek ne de su verilir. Suçlu ölünce de kargalar onunla kendilerine ziyafet çeker. Alt tabakadakiler ise genelde bir suç karşılığında kırbaçlanır, suçunun büyüklüğüne bağlı olarak kırbaç sayısı arttırılır. Deri yüzme işlemi Boltonların, Stark’lara diz çökmesinden sonra yasaklanmıştır ama Ramsey Bolton’un bunu Stark’lara ayaklanması sırasında son verdi .

 

Etiketler

ELÇİN KOÇAK

İlk olarak TOBB Üniversitesi matematik bölümünde üniversite hayatıma başladım. Oradaki öğrenimimi yarıda bıraktım. Şu an İstanbul\'da ikamet ediyorum aslen Çorumluyum ve İstanbul Üniversitesi\'nde hukuk okumaktayım. 23 yaşındayım ve Hukuk üzerine yaptığım çalışmalarımı bilgi ve deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak istiyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitede gezinmeden önce reklam engelleyicisini kapatın, sitemizde bulunan reklamlar sizi rahatsız etmez.