İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Futbol
  3. Galatasaray’da Deplasman Fobisi

Galatasaray’da Deplasman Fobisi

Galatasaray’da Deplasman Fobisi

Maça topu hakimiyet altına alarak başlayan Galatasaray, ilk 20 dakika bu anlayışı devam ettirebildi. Ardından gelen Garry Rodriges’in golü ile üstünlüğü ele geçirdi. Kasımpaşa ilk yarı neredeyse 5 pas art arda yapamadı. İlk yarı boyunca vasat bir futbol izledik. Maç sürekli faul düdükleriyle kesildi. Çoğu faul olmayan pozisyonlarda faul veren hakem, takdir hakkını ev sahibi ekip lehine kullandı.

İlk yarı biterken verilen penaltıda anlamsız bir penaltıydı. Hakemin verilen düdüklerden art niyetli olduğu çok açıktı. Oyunun akışkan olmasına müsaade etmedi, bu da ilk yarıda Kasımpaşa’nın lehine oldu. İkinci yarı Serdar Aziz’in çıkmasıyla Galatasaray; Selçuk, Tolga ikilisine döndü. Bu ikiliyle Galatasaray 6.  ve 4. Olmuştu. Neden bu başarısız sonuçlar alındığını Selçuk ve Tolga bu maçta bir kez daha ispatladı. Dünyadaki hiçbir teknik direktör şüphesiz ki Selçuk, Tolga ikilisinden oluşan bir orta saha istemez; ancak yıllardır yapılan yanlış kadro planlamalarının ceremesini çekmek zorunda kalıyor şu anda Fatih Terim. Kulüp zaten ekonomik bunalımda olduğu için sezon başında alınan Ndiaye, devre arasında satıldı. Fernando ve Ndiaye’den Tolga Selçuk ikilisine dönmek Galatasaray’ın kalitesini aşağılara çekti. Galatasaray da gördüğüm sorunlardan biri de yavaşlayan ve fizik kalitesi düşen bir takım olması. 10 kilometre koşup verimli olmayan, bire bir mücadelelerde zayıf kalan, kırılgan oynayan oyuncular var. Bir diğer sorun Galatasaray orta sahası ile defans hattının uyumunun sıfıra yakın olması. Defansta bulunan Maicon, defansif olarak zaten hızlı oyunculara karşı dezavantajı olan bir oyuncu.  Başakşehir maçında Elia’ya yaptığı faulle sebebiyet verdiği penaltıdan, bu maçta Trezegeu ile birebir kaldığı pozisyonlarda çektiği sıkıntılardan bunu rahatlıkla görebiliriz. Ayrıca ayağına aldığı her topu 10 saniye bekletmesindeki amacı nedir onu da anlayabilmiş değilim.

Günümüz futbolu artık kaleden başlıyor. Bu oyunda başarılı olan kulüplere bakıldığında defans, orta saha, forvet arasındaki uyumu hızlı bir şekilde sağlayabilenler başarılı oluyor. Kasımpaşa ilk yarının son dakikalarında bulduğu penaltı ile ikinci yarıya daha da istekli ve arzulu çıktı. Maç boyunca Kemal Özdeş hızlı kontra ataklarla takımını ileriye çıkardı. İkinci yarı Galatasaray orta sahasının oyundan düşmesiyle çok geniş alana yayılan oyunda Kasımpaşa golü duran toptan buldu. Galatasaray futbolcuları isteksiz, vasat futboluna ikinci yarı da devam etti. Maçta ön plana çıkması gereken iki oyuncudan Feghouli ve Gomis deplasman maçlarında yine silik bir görüntü verdi.

Bu oyunla Galatasaray liderliği zaten koruyamazdı. Şampiyonluğun yolu Galatasaray için deplasman maçlarından geçiyor. İç sahada ligin lideri olan Galatasaray deplasmanda ilk 3’te bile değil. İç saha ve dış saha futbolu arasında bu derece uçurum bulunan bir takım şampiyon olmak istiyorsa tek çözüm yolu; şampiyonluk yolundaki rakiplerine, iç sahada puan kaybetmemek olacaktır.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul üniversitesi\'de okuyorum. 20 yaşındayım. Avrupa ve türk futbolunun yakından takipçisiyim.

Yorum Yap