1. Ana Sayfa
  2. Her Telden
  3. Fırtına Obüsü Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Fırtına Obüsü Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Fırtına Obüsü Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Fırtına Obüsü nedir, özellikleri nelerdir, fırtına obüsü menzili, tahribat gücü, fiyatı ve fırtına obüsü hakkında diğer ayrıntılar…

Yazımızda Türk Silahlı Kuvvetlerinin göz bebeklerinden biri olan ve terörle mücadele sürecinde aktif olarak kullanılmakta olan Fırtına obüsü ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Fırtına obüsü özellikle son zamanlarda çok dillendiriliyor. Zira terörle mücadele de bu öbüsler çok büyük başarılarak imza attı. Fırtına Obüsü ülkemizin ilk ürettiği Fırtına (T-155 ) olarak geçmektedir. Kundağı motorlarını taşıyan topçu silah sistemine sahip Türk Silahlı Kuvvetlerinin kara harekatlarında en büyük yardımcısı olmuştur.

 

 

Fırtına Obüsünün Özellikleri Nelerdir?

Kara Kuvvetlerinin kadim dostu haline gelmiş olan Fırtına Obüslerimiz ASELSAN tarafından üretilen yerli bir yazılım ile kontrol edilmektedir. Son sistem güncellemesi ile normal koşullar altında Fırtına obüsünün menzili 25 kilometrelik ağa sahiptir. Fırtına obüsünün en önemli özelliklerinden biri kısa süre içerisinde 3 atış yapmak ve bu atışların her biri için farklı noktalar belirleyerek hedefi vurmaktır. Bu yönü ile dünyadaki diğer Obüslerden çok farklı bir özelliğe sahiptir.

 

Tamamen yerli üretim özelliklerini bünyesinde barındıran Fırtına Obüsü 30 saniyelik zaman dilimi içerisinde 3 atış gerçekleştirmektedir. Dünyanın en hızlı obüsü olma özelliğini de bünyesinde barındıran bu etkili silahımız düşmandan gelebilecek müdahalelere karşı hem yer değiştirerek hedef şaşırtmakta hem de dayanıklı yapısı ile son derece önemlidir. Günümüzde seri üretimine geçilmiş olan Bu obüslerimiz bazı ülkelerin güvenlik uygulamalarında kullandırılmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap