Genel

Final Döneminde Üzerime Üzerime Geliyor Dediğiniz 6 Şey

Final stresinin yanında beklemediğiniz şeylerle karşılaşabilirsiniz. Bunun yanında da üzerinize gelen şeylerle adeta stres krizine girersiniz.

Gelin sizi final dönümünde kızdıran şeylere bir göz atalım;

MAİLLERE CEVAP VERMEZLER!

Beklediğinizden düşük mü geldi notunuz? Büte kaldınız ve neyden sorumlusunuz bilmiyor musunuz ? Kağıdınıza itiraz mı edeceksiniz? Daha kötüsü sınıfta kalacaksınız…

Günümüzün teknolojisinde ne yazık ki üniversiteliler bu soruların cevabını bulamıyor ve sorunlarını çözemiyor ! Neden mi? Çünkü bütünleme tarihlerinde tek iletişim aracınız(hocaların okulda olmadığını varsayarsak) olan e-mail ile iletişim kuramamanız. Sebebi de çok basit hocaların maillere cevap vermemesi. Her bir öğrencin ayrı ayrı derdi ile uğraşmak istemeyen sevgili hocalarımız çözümü yıllardır sorulan sınav sorularını yine sınav döneminde sorarak buluyor. Kalan kalır, geçen geçer…

  • ODALARINI İSTEDİĞİNİZ KADAR TIKLATIN KAPIYI AÇAN OLMAZ!

Ö:Tık Tık! Hocam müsait misiniz?

H: ….

Ö:Hocaaaaam?

H: …. pat! ….!!

Ö: 404 not Found/FATAL ERROR

Yukarıdaki minik sessiz sinemamsı diyalog aslında tüm öğrencilerin yaşadığı bir andır. Dürüst olalım çoğumuz böyle bir şey yaşamışızdır. Final sınavında hangi konulardan soru gelecek? Yoksa o çözdüğü zor soru vardı o da çıkacak mı acaba?  Geçme notu kaçççççç?? Bu sizi içten içe bitiren, kalp ritminizin babanızın ses tonuyla paralellik gösterircesine atmasına sebep olan veya olacak olan bu soruların cevaplarını ilahi bir kudret size lütfetmedikçe bulmanız ne yazık ki zordur!

 

  • ASİSTANLARIN SAÇMA SORU TAHMİNLERİ VE SİZİ KORKUTMASI İLE YÜZLEŞİRSİNİZ!

 

Sınava artık son bir hafta uygulama veya soru çözümü olacak ve bu kutsal görevi kim üstlenecek dersiniz?? Tabi ki ASİSTANLAR! Sizi gelecek haftaki sınavın korku ve endişesi kaplarken sınav öncesi ilk golü asistanlar atar. Sınav öncesi yaptıkları soru tahminleri ile size kendilerinin çok tecrübeli olduklarını kanıtlamaya çalışırken aslında çokta bir şeyden anlamadıklarını ve her tahminin bir hüsran olduğunu sınavdan sonra fark edersiniz. İnanın ellerine verilen notlar(1990lı yılların) ile derslere gelip sınıfa arkasını dönerek nottaki yazılanların tamamen aynısını tahtaya yazarlar. Evet tıpa tıp aynısını yazarlar hem doğrusu ile hem yanlışı ile çünkü işleri bu! Siz aslında yanlışı fark edersiniz fakat bunu belirttiğiniz de “Aaa evet bunu ben bi hocaya sorayım tamam” der ve o soru ne sorulur ne de o sorun düzeltilir.

 

  • SON DERSİN YAPILMAYACAĞINI DUYURMASI!

 

Evet bir dönemin sonuna gelinir ve siz koca bir dönem derse gitmemişseniz her dersin imzasını bir başka arkadaşınıza attırmışsanız şayet çanlar sizin için çalıyor demektir. Konuların çoğu önceden bitmiştir tabii sizin bundan haberiniz olmadığı için belki de o hafta herkesten önce tüm iyi niyetlerinizle derse gelirsiniz hatta en önde bile oturursunuz… (15->25->35 dk). Siz bekledikçe gelen giden olmaması ve sadece sizin sınıfta olmanız sanırım bu korku ve tatsız heyecandan  dolayı bunları anlamanıza yardımcı olmamış olabilir. Harika kankilerinizden birini arayıp bugün dersin olmadığını öğrendiğinizde ve onların da herhangi bir kafede oturup bu derse çalıştığını duymanız sizi ne kadar mutsuz eder, bunu ancak siz bilebilirsiniz ! Arkadaşlarınızın yanına gidip son dakika golü aramak ile bu saatten sonra bu kervan yürümez fikirleriniz zihninizde canlanır. Sonra bütün dönem kurduğunuz cümleyi bir kez daha kullanır ve “Amaaaann be!!! Çok şey değil zaten” diyerek oradan ayrılırsınız.

 

  • SORULARIN SİZİ OKŞAMASI!!!

Sınava artık saatler kala son tekrarlarınızı yaptınız, belki de sınav olduğundan haberi olmayanlar da olabilir, ve kendinizi hazır hissediyorsunuz. Ta ki sınav kağıdı elinize verilene kadar. Sorular sanki hocanın size tekme tokat dalmak istediğini anımsatır fakat medeni toplumların bu kin ve nefreti ancak ve ancak böyle eğitim kurumlarında A4 kağıdını kullanarak yaptığını anlarsınız. Tabii bunu anlamak neyinize yarayacak derseniz orası o medeniyetin kuralları ile ilgilidir diyelim ve geçelim 🙂

  • TEK SORU KLİŞESİ

Önünüzde bir kağıt ve yaklaşık 20’de 1’i soru ve geri kalanı cevap için ayrılmış bir kağıt olduğunu düşünün. Size sorulan tek bir soru ile 4 ay boyunca anlatılanların cevabı istenmektedir. Gerçekten cevap mı isteniyor yoksa kağıda dokunmadan kağıdı geri iade etmeniz mi onu sizin takdirinize sunuyorum değerli okuyucular.

Diyelim ki bu kağıdı doldurdunuz. O kadar yazılanı hocanızın okuyacağını mı düşünüyorsunuz? Muhtemelen gördüğü ilk hata CAAARTTTT diye bir çizik atacak ve diğer kağıda geçecektir.

 

Etiketler

ÖMER YILMAZ

6 Eylül 1995 yılında Erzurum\'un Aşkale ilçesinde doğdum aslen Manisalıyım. İlkokulu Turgutlu\'da liseyi de Demirci ilçesinde okudum. 2013 yılında Selçuk Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü kazandım. 1 yıl burada okuduktan sonra tekrar üniversite sınavına girerek Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünü kazandım. Şu anda da elektrik mühendisliği bölümünde 2.sınıf öğrencisiyim. İlgi alanları: Elektrikli taşıtlar Alternatif enerjiler Kontrol, Robotik ve Otomasyon Yazılım

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı