Eğitim

Falkland Savaşı

İngiltere ve Arjantin arasında olan bu şavaş iki ülke arasında  bir krize yol açacaktı.Sizlere bu yazımda Falkland Adalarının değerini ve neden bu iki ülkeyi savaşmaya değer olduğunu açıklayacağım.

 

Falkland Adaları

İlk olarak Falkland Adaları Güney Atlas Okyanusunda, Arjantinin sağında bulunan takım adalardır. İki büyük (bunlar;Batı ve Doğu Falkland) adaları ve 700 küsür küçük adacıklarıdır. Lojistik ve stratejistik önemi ise Pasifik ve Atlas okyanuslarının adeta orta hat halinde olmasıdır. Deniz ticaretinde gemiler her türlü bu adalardan geçebilirler bunun sayesinde limanlar değerlenir ve adeta bu adalar kendini turistik ve ekonomi bakımından yüksek seviyelere çıkarabilir. Ayrıca maden ve petrol bakımından zengin olduğu tespit edilmesi sonucunda belkide Güney Atlantik Bölgesinin en iyi ekonomik alanları olabilirler. Ancak bunlar için  zemin hazırlamaya zaman olmayacaktır. Çünkü Arjantinin bu adalarda hak iddaa etmesi sonucunda maalesef bu adalarda savaş tetiklenecektir.

 

Falkland Savaşının Başlaması

İngiltere gibi sömürgeci bir devletin burada 1833’ten beri hakimiyet altında tutması, bu adaların İngiltere için büyük bir lojistik ve hammadde kaynağı olması İngiltere’yi kolay kolay pes ettirmeycekti. Arjantin iddaa olarak kendine yakınlığından dolayı ve kendini  İspanyolların doğal varisi olarak gördüğünden dolayı adaların kendine ait olduğunu ,İngiltere ise buna karşılık 1833’ten beri burda yönetimde olduğunu ve ada halkının kendisi belirlemesi gerektiğini(BM’nin 1. maddesi self determanisyon) savunuyordu.Sonucunda iki ülkenin kızışması bitip savaşa dönüşmüştür. 19 mart 1982’de adaların yakınlarında bulunan Güney Georgia çıkartma yaparak adayı işgal ettiler.

 

 

2 Nisan’da Arjantin birliklerinin Falkland Adaları‘na çıkartma yapmasıyla İngiltere hükümeti adaya askeri birlik gönderme kararı almış ve savaş resmen başlamıştır. 6 hafta sürecek olan bu savaş İngiltere’nin 25-26 Nisan adaları ele geçirmesiyle sonuçlanacaktır. Savaşın sonucunda Arjantin 650 İngiltere ise  255 kayıp vermiştir. İngiltere’nin uluslararası kamuoyundan destek  hemde ABD ve Fransa gibi güçlerden Lojistik ve ikmal desteği alması bu savaşı kazanmasını sağlamıştır.

 

 

Etiketler

EREN TAKIŞ

İstanbul’da ikamet etmekteyim. Rizeliyim. 17 yaşındayım. Özel bir lisede 2.sınıfta halen öğrenim görmekteyim. En büyük hobim tarih okumaları yapmak ve tarih hakkında yazı yazmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitede gezinmeden önce reklam engelleyicisini kapatın, sitemizde bulunan reklamlar sizi rahatsız etmez.