1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Facebook İnsanları Daha Kötü Hissetmelerine Sebep Olduğunu İtiraf Etti!

Facebook İnsanları Daha Kötü Hissetmelerine Sebep Olduğunu İtiraf Etti!

Facebook İnsanları Daha Kötü Hissetmelerine Sebep Olduğunu İtiraf Etti!

Araştırmacılara göre Facebook’u pasif bir halde kullanmanın insanlara olumsuz etki yaratıyor.

 

Facebook’ta internetsiz, pasif bir şekilde gönderileri incelemek insanları kötü bir etki içerisine sokacağını itiraf etti. Ancak sosyal medya devi aktif bir şekilde okumanın da ters etkisi olabileceğini kaydetti.
Sağlıklı yaşam ve sosyal medya ile ilgili bilimsel araştırmalara yer veren Facebook, sosyal medyayı kullanmanın iyi ve kötü iki tarafını vurguladı. Facebook, bir blog yazısında “Araştırmaya göre, aslında teknolojiyi nasıl kullandığınıza bağlı” dedi. Örneğin sosyal medyada, TV izlerken gönderilere göz atmak ya da mesaj gönderip yorum yaparak arkadaşlarınızla aktif olarak etkileşim kurmak gibi iki farklı taraf bulunuyor.

Facebook’un Araştırmacı Müdürü David Ginsberg ve Araştırma Bilimcisi Moira Burke, “Şahsen ilgilendiğiniz insanlarla etkileşim kurmak faydalı olabilir, sadece kenardan başkalarını izlemek ise sizi daha da kötüye götürebilir” dedi.

Araştırmacılar, Facebook’u 10 dakika okumakla görevlendirilen Michigan Üniversitesi öğrencilerinin gün sonunda, Facebook’ta arkadaşlarıyla konuşan veya mesajlaşan öğrenci grubundan daha kötü bir ruh hali içinde olduklarını gösterdi. Yani Facebook’ta ne kadar aktif olursanız bundan o kadar keyif alırsınız, fakat sadece herkesin ne yaptığına dikkat ederseniz bu da sizi kötü etkiler.

Yorum Yap

Yorum Yap