1. Ana Sayfa
  2. Bilim & Teknoloji
  3. Facebook Gerçekten Kişisel Bilgileri Satıyor Mu?

Facebook Gerçekten Kişisel Bilgileri Satıyor Mu?

Facebook Gerçekten Kişisel Bilgileri Satıyor Mu?
1

Dünya’da Facebook ve WhatsApp gibi uygulamaların kullanıcıların bilgilerini satarak gelir elde ettiği yönünde spekülasyonlar sürekli dolaşıyordu. Bunların gerçekliği ne derecede doğru, kimse tarafından bilinmiyordu fakat son çıkan iddialar bu komplo teorilerini doğrular nitelikte.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Başkanlık seçimlerinde danışman olarak yardım aldığı şirket Cambridge Analytica’nın Facebook’tan 50 milyon kullanıcının kişisel bilgilerini alarak, gizlilik ihlalinde bulunduğu ve buna göre seçim stratejisi oluşturduğuna dair iddialar ABD başta olmak üzere, tüm Facebook kullanıcılarını sarstı. Ayrıca bu bilgilerin Brexit sürecini etkilemek için kullanıldığı da iddia ediliyor.

Daha önce ABD başkanlarının hayatının anlatıldığı 2013 yapımı dizi House of Cards’ da siyasilerin bu türlü yöntemlere başvurduğundan bahsediliyordu fakat  bunların dizi sahnesi olması sebebiyle hukuki bir geçerliliği yoktu. Şuan ABD’de çıkan iddiaları Facebook yalanlamadı ve bu bilgi paylaşımının Facebook’un bilgisi dahilinde yapıldığı anlaşıldı.

Bunun üzerine Facebook, borsada yaklaşık 50 milyar dolar kaybetti. Aynı zamanda Mark Zuckerberg’in kişisel servetinde 7 milyar dolarlık bir erime yaşandı. Tüm Dünya’da bunu protesto etmek amacıyla “Facebook’u sil”  kampanyası başlatıldı ve geniş yankı uyandırdı.

Yaşanan tüm bu gelişmeler; aklımıza hakikaten “gizli bilgilerimiz, özel hayatımız güvende mi?” sorusunu getirdi. Facebook’un böyle bir işe karışması gösteriyor ki, özel hayatımızın gizliliği ilkesi kesinlikle ihlal ediliyor. Facebook’un bünyesinde faaliyet gösteren WhatsApp’da en özel yazışmalarımızı yapıyor olmamız ve WhatsApp’ın bunu paylaşmayacağına dair inancımızı kaybetmemiz; sosyal medya da, içinde internetin olduğu herşey de çok daha dikkatli olmamız gerektiğini bizlere anlatıyor.

Umuyoruz ki yapılan, bu insan haklarını ihlal eden davranış cezasız kalmaz ve hukuki süreç başlatılır.

 

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap