İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim & Teknoloji
  3. F-35 Taarruz Uçağına Türk Yapımı SOM-J Füzesi

F-35 Taarruz Uçağına Türk Yapımı SOM-J Füzesi

F-35 Taarruz Uçağına Türk Yapımı SOM-J Füzesi

Türkiye Cumhuriyeti son yıllarda milli harp sanayiinde büyük ve esaslı adımlar attı. Ordu envanterinde artık yabancı menşeli silahların yanı sıra yerli ve milli silahlar da yerini almaya başladı.

Ülkemiz ordu envanterini nicelik ve nitelik bakımından kendi yaptığı silahlarla geliştirirken aynı zamanda da bu silahları ihraç etmeye de başladı. Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI)’ nin 2017 de yayınladığı rakamlara göre Türkiye silah ihracatında dünyada 16. sırada yer almakta. Bu noktada Türkiye sadece savunma sanayisini geliştirip ordusunu güçlendirmekle kalmayıp milli harp sanayii ürünleri ile ekonomik kazanım da elde etmekte. Ve şimdi ise bu başarısını bir adım daha ileri taşıyarak yabancı ülke yapımı silahlarla entegre çalışabilen silahlarda geliştirmekte.

 

Bu silahlardan biriside F35 savaş uçaklarına monte edilecek olan SOM-J füzesi. Geçtğmiz günlerde F35 üreticisi olan Lockheed Martin’in resmi kanalında yayınladığı SOM-J füzesi Roketsan ana yükleniciliğinde, Tübitak SAGE ve Lockheed Martin işbirliğiyle üretilmiş 270 km civarı menzile sahip, üstün korumalı hedeflere karşı etkili olan füze 140 kilogram harp başlığıyla donatılmış bir ana seyir füzesi. Ayrıca SOM-J füzelerinde fırlatıldıktan sonra hedef güncellemesi de yapılabiliyor.

 

EMRE YAVUZ

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1996 yılında Kırşehir’de doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Kırşehir’de tamamladım. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi okumaktayım. Ülkemiz siyaset ve tarihini ilgilendiren tarihi ve güncel konulara ilgi duymaktayım. Bu konular çerçevesinde yazdığım yazılarla karşınızda olacağım.

Yorum Yap