Sektörel Bilgiler

Endüstri Mühendisi Ne İş Yapar?

Endüstri Mühendisliği, 1950’li yıllarda sanayileşmenin artması ve fabrikalardaki verimliliğin artırılması için ilk olarak Amerika’da ortaya çıkmış bir mühendislik dalıdır. Türkiye‘de’de ilk Sanayi Mühendisliği olarak okutulan bölümün adı daha sonra Endüstri yada Sistem Mühendisliği olarak değiştirilmiştir. Son yıllarda benzer olan İşletme Mühendisliği diye bir bölüm ortaya çıkmıştır. Endüstri Mühendisi aday adaylarının ve adaylarının en çok karşılaştığı Endüstri Mühendisleri ne iş yapar? sorusuna cevap verebilmek adına bir paylaşımda bulunmak istedim.

 

Endüstri Mühendislerinin Hakkında Bilgiler

1. Öncelikle Endüstri Mühendislerinin genel amacı verimliliği artırmaktır. (Çıktı/Girdi)

2. Bölüm aslında tüm mühendislik dallarının karmasıdır diyebiliriz. Bölümde Bilgisayar, Makine, Elektronik, İnşaat Mühendisliği bölümlerinin dersleri de bulunmaktadır.

3. Alacağınız dersler okula göre ya da okulunuzun yoğunlukla eğitimini vermek istediği alanlara göre değişiklik gösterebilir. Aldığınız ya da alacağınız tüm dersler hangi alanda ise (üretim, hizmet, programlama) bu verimliliği artırmaya yarayacak bilgiler verir.

4. Bazı üniversiteler, üretim yoğun dersleri vermeye çalışırken bazıları hizmet sektörü ile ilgili ağırlıklı dersler verirler. Bazıları ise programlaya ağırlık vererek, farklı bakış açısı katmaya çalışmaktadır.

5. Bu ağırlıkların farklı olmasının hiçbir dezavantajı yok, çünkü tamamen sizin olmak istediğiniz, ya da yönelmek istediğiniz alana yönelik çalışmalarınız ile istediğiniz konuda bilgi ve tecrübenizi artırabilirsiniz.

6. Endüstri Mühendisleri; genel olarak her şeyi yapabilirler (hep verilen cevap gibi), çünkü aldığınız derslere baktığımızda her konu ile ilgili dersler vardır. Üretim Kontrol, Malzeme İhtiyaç Planlaması, İnsan Kaynakları, Finans, Pazarlama, Tesis Planlama vs. gibi. İyi tarafından baktığımızda aslında tam olarak ne yapmak istediğinden emin olmayan insanlar için çok güzel bir avantaj. Eğitimi alıp hangi konuda uzmanlaşmak isterseniz o konuda uzmanlaşabilirsiniz. İsterseniz finans, isterseniz pazarlama vs. gibi. Eğer ne yapmak istediğiniz biliyorsanız ama aynı zamanda işletme bilgilerine de hakim olmak istiyorsanız(kendi işiniz var ise yada böyle bir hayaliniz var ise) Endüstri Mühendisliği sizin için bulunmaz bir nimettir.

7. Okulu bitirdikten sonrada umarım istediğiniz bir işte çalışırsınız ve “iyi ki Endüstri Mühendisliği okumuşum” dersiniz. Başarılar.

SERHAT KÖSE

21 yaşında, yıllardır işin içerisinde olan, araştırmayı ve araştırmaları yazıya aktarmayı seven birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitede gezinmeden önce reklam engelleyicisini kapatın, sitemizde bulunan reklamlar sizi rahatsız etmez.