İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İpucu
  3. En Uygun Fiyata Dar Alanlar İçin Masa Yapımı

En Uygun Fiyata Dar Alanlar İçin Masa Yapımı

En Uygun Fiyata Dar Alanlar İçin Masa Yapımı

Öncelikle dar bir alan (balkon , küçük mutfaklar vs. ) için bir masa istiyorsanız bu masanın mutlaka açılır-kapanır özellikli olması gerekir . Bu özellikteki bir masa için de 2 seçeneğimiz var :

Duvara monteli duvardan açılan masa , diğeri ise klasik olan taşınabilen açılır – kapanır masa. Bahsettiğimiz klasik türde bir masayı yapmamız için malzeme olarak ahşap veya demir seçmemiz gerekir. Ancak her iki malzeme de bu türde bir masa yapmak için işlemesi zor olacak olan bir sisteme uygun yapılması gereken malzemeler. Demir gibi bir malzemeyi işlemek için çok fazla teçhizata ihtiyaç vardır . Ahşap işlemek bir nebze daha kolay olsa da yine bu klasik türdeki masa için işlemesi ustalık isteyen bir malzeme . Dolayısıyla daha basit olarak duvardan açılan türde bir masa yapmak, her ne kadar zor görünse de aslında daha kolaydır.

DUVARDAN AÇILAN MASA İÇİN EN UYGUN MALZEMELER VE YAPIMI

Öncelikle masamızın bizim için özelliği ne olmalı ? Bu soruya göre malzeme şekillendirmemiz gerekir . Uzun süre dayanıklı olması mı, şık olması mı, en uygun maliyette olması mı, ağır malzeme taşıyabilecek olması mı bizim için önemli buna karar vermemiz gerekir . Aranan özelliğe göre malzemeleri en uygun şekilde seçerek yüksek fayda sağlanabilecek bir masa yapılabilir .

Ben kendi evime duvardan açılan bir masa inşa ettim . Bu masayı baz alarak size malzemeleri optimum olarak nasıl seçtiğimi anlatacağım .

Öncelikle ben düşük maliyetli bir masa yapmak istedim. Dolayısıyla seçtiğim malzemeler şunlar :
– Masanın tablası için ahşap tercih ettim. (Sunta veya MDF gibi malzemeleri tercih etmemenizi öneririm çünkü en ufak bir noktadan su aldığında şişer ve dağılır . Özellikle açık bir balkonda masa yapıyorsanız yağmur gibi etkenleri göz önüne  aldığımızda su alması daha olası mekanlarda bu malzemelerin kullanılmaması gerekir . Vida işlemleri için de pek uygun malzemeler değildir , vida tutma özelliği ahşapta daha fazladır .)Tercih ettiğim ahşap balkon boyutuma uygun olmalı. oturulacak taraftaki duvardan masaya en az 40-45cm boşluk olmalıdır. Ben (2 adet) 60 x 80 x 2 cm masif panel tercih ettim. Siz kendi balkonunuza göre ölçülendirmeyi ayarlayabilirsiniz.


– Ahşabın türüne gelirsek .. Ladin ağacından yapılan paneli tercih ettim . Çünkü en uygun fiyatlı malzeme ladin ağacıdır.
Bahsettiğim ölçülerdeki B kalite masif bir ladin panel Bauhaus’ ta 50 tl fiyata sahip. (ve emin olun daha uygun fiyata bulunmuyor) Ben bu malzemeden 2 adet aldım çünkü yan yana 2 masa yaptım. Fikir olarak bunu uygulayabilirsiniz. Yani 2 adet duvardan açılan masayı yan yana yapıp az kişi ile oturulacağında tek masa , ihtiyaç olduğunda ikisini birden açıp büyük bir masa haline getirilebilecek bir masa yapmanız da mümkün.

– (Tek masa için) 2 adet uzun, demir, raf menteşesi:
34tl (Bauhaus)
– Ahşabı boyayacaksanız akrilik boya tercih etmenizi öneririm . Tek masa için 2 kutu sprey boya veya bunun muadili ölçüde olan kutu boya da satın alabilrsiniz . Boyadıktan sonrası için mat veya parlak vernik gerekir. boya ile verniğin tahminen 40-60 tl arası bir maliyeti olur.
– Ben ahşabın doğal rengiyle kalmasını tercih ettim. Eğer ahşabın desenini kaybetmeden ahşabı renklendirmek istiyorsanız ahşap renklendirici alabilirsiniz ya da boyanızı çözücü malzemesi (su, tiner vs.) ile çok fazla açarak fazla kat uygulayarak ahşabı renklendirebilirsiniz. Ben ahşap rengi olsun istedim ve mat bir görüntüsü olsun istedim. Bundan dolayı tik yağı kullanarak ahşabın korumasını sağlamış oldum. Tik yağının 500 ml ölçüsü yeterli olur ancak ben daha sonra da kullanmak için 750ml aldım . bu da 40 tl civarındaydı. (Tik yağı alacaksanız pazarlık yapabileceğiniz bir yerden almanız daha uygun olur. çünkü büyük mağazalarda ve internette bu tip malzemeler kendi fiyatının üzerinde.)
– Yağ veya verniği uygulamak için fırça almanız gerekir ancak yağlı boya fırçaları ile yumuşak fırçaları karıştırmayın düz boya fırçası almanız daha uygun olur . Bunların fiyatı da yaklaşık 10 tl .
– 150 ve 240’lık zımpara 4 tl.
Sonuç olarak bir masa için yaklaşık 150 tl harcama yapmış olduk . 2 masa için bu miktar 200 tl civarında olacaktır .

Bu malzemeler dışında inşa için gereken malzemeler :

Matkap , tornavida ya da şarjlı vidalama , terazi , metre , dübel ve dübele uygun vida ve masaya uygun kısa vida.

UYGULAMA

Öncelikle masa tablalarını ilk olarak 150’lik zımparalıyoruz.
Tablayı tozdan iyice arındırıyoruz .
Tik yağı kullanıyorsanız yağı bu aşamada uygulayın ve 3-4 saat bekleyin. Daha sonra 240’lık zımpara ile tekrar zımparalayın . Yine tozdan arındırdıktan sonra ahşabınıza 2. katı uygulayıp 7 – 8 saat doğrudan güneş ışığı almayan bir yerde bekletin . Kuruyan yağın kokusu çıkması için hava alan bir yerde 1 gün kadar yine bekletin ve artık uygulama için ahşaplar hazır .

Menteşeleri öncelikle duvara sabitleyin ancak bunu yaparken dikkat edilmesi gereken durumlar var.

Menteşenin ikisini birden açık bir biçimde duvarda tutun ve teraziyi üzerine koyun iki menteşe arasındaki doğru açıyı bulduktan sonra delik kısımları birisine işaretlettirin . İşaretli yerlerden matkap ile dübelin boyutuna göre delikler açın . Dübelleri deliklere çaktıktan sonra menteşeleri sabitleyebilirsiniz. Sabitlenen menteşeleri açın ve üzerine koyulacak tablayı birisinden yardım alarak menteşelerin üstüne koymasını rica edin. Tabla sabitken şarjlı vidalama cihazıyla kısa vidaları ahşaba tutturun. Ancak vidanın ahşabın kalınlığını geçmemesine dikkat edin. Tüm bu işlemler esnasında gözünüze bir koruyucu gözlük takmanızı öneririm, çünkü gözünüze toz kaçma ihtimali çok yüksek.

Masanız artık hazır . Güle güle kullanın ..

 

 

Cihat ŞEN

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstabul'da 1997 de doğdum . İstanbul'da yaşıyorum. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi 'nde okuyorum . El sanatlarıyla ve müzikle alakadarım. Gitar çalmayı biliyorum , genelde boş zamanım bununla geçiyor.

Yorum Yap