1. Ana Sayfa
  2. Bilim & Teknoloji
  3. En Eski Güneş Tutulmasının Ne Zaman Olduğu Belirlendi!

En Eski Güneş Tutulmasının Ne Zaman Olduğu Belirlendi!

En Eski Güneş Tutulmasının Ne Zaman Olduğu Belirlendi!
2

Konu ile ilgili araştırmacılar, şimdiye kadar gerçekleşen en eski güneş tutulmasının, 3000 yıl önce belli bir tarihte gerçekleştiğini belirtti.

Cambridge Üniversitesi araştırmacıları, son zamanlarda bu konu hakkında bir çok araştırma yaptı. Araştırmacılar, ilk güneş tutulmasının 30 Ekim 1207 Tarihinde gerçekleştiğini iddia etti. Cambridge Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Metalurji Bölümü Profesörü Sir Colin Humphyreys Yaptığı açıklamasında “1611 Kral James çevirisi, modern İngilizce çevirilerde genellikle Güneş ve Ay’ın hareket etmeyi bıraktı şeklinde çevrilir” dedi.

Humphreys sözlerine şöyle devam etti; ,”İbranice metne geri dönersek, alternatif bir anlamın da, ışıldamayı bırakmaları, yani Güneş ve Ay’ın normalde yaptıklarını bırakarak durmaları olduğunu belirledik.
Prof. Sin Humphreys ve yardımcı yazar Waddington, önceki araştırmacıların yalnızca Ay’ın doğrudan Güneş’in önünden geçtiğini ve diski tamamen kaplaması için çok uzak olduğu tutulmaları araştırdığını söyledi. Üniversite’nin araştırmacıları, bir güneş tutulmasının tarihini hesaplamak için Dünya’nın dönüşünün zaman içindeki fonksiyonlarını inceleyen “tutulma kodu” geliştirdiler.

Araştırmacıların yaptıkları hesaplamalar, M.Ö 1500-1050 yılları arasında Kenan’dan görülen tek halkalı tutulma gerçekleşti. Bu tutulmanın tarihi 30 Ekim 1207’de öğleden sonra olduğunu tespit ettiler.

Yorum Yap

Yorum Yap