Sektörel Bilgiler

En Çok Çalışmak İstenilen Şirketler

En Fazla Çalışmak İstenilen Şirketler

Profesyonel iş insanlarının kullandığı sosyal ağlardan Linkedin, üyelerinin en fazla çalışmak istediği ve bağlantı kurduğu şirketleri araştırmış. Araştırma sonucuna göre profesyoneller sırasıyla en fazla perakende, enerji ve teknoloji olmuş.

Biraz sektörlerde ki firmaları analiz ettiğimizde esasında, enerji derken sadece petrol sektöründen, teknoloji derken üç dev rakipten, perakende ise daha çok dağıtımcı değil üretici firmalardan oluşuyor. Global anlamda değerlendirilen listeye, finans sektöründen bir kuruluşun girmemiş olması, finans sektörünün insan kaynağına verdiği değeri yaklaşık olarak gösterdiğini düşünüyorum. Linkedin paylaşım ağının yapmış olduğu araştırmaya göre profesyonellerin en fazla çalışmak istediği şirketlerin sıralaması.

En Çok Çalışmak İstenen Şirketler

1- Google

Google Nedir?

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Google, ilk olarak sektörüne Arama Motoru ile giriş yaptı. Google arama motoru şuanda dünyanın en çok kullanılan Arama Motorudur. Google Arama motoru şuanda her telefonda ve bilgisayarda bulunur. Dünyanın büyük bölümünde Google’a insanlar bilgi araştırmak için girer. Arama motoru insanlara bilgiyi taşır.

Google şirketi dünyada bulunan milyonlarca internet sitesini inceler ve kullanıcılarına en iyi bilgiyi ve internet sitelerini gösterir.  Google ilk olarak piyasaya 4 Eylül 1998 tarihinde giriş yapmıştır. 1998 yılında kurulan şirket ilk olarak 19 Ağustos 2004 tarihinde projelerini insanlara sunmuştur. Şirketin kurulduğu yıllarda büyük bir arama motoru rekabeti vardı. Bu rekabeti kazanan Google günümüzde en çok kullanılan Arama Motoru olmakla beraber dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biridir.

Google’da Kaç Kişi Çalışıyor?

Dünyada milyonlarca sunucu ile hizmet veren Google’da günümüzde net sayı olmasa da 57.000 kişi çalıştığı belirtilmektedir.

Ayrıca Google çalışanlarının maaşları genel olarak yüksektir, firma çalışanları çok seviyor diyebiliriz. 🙂 Bunun hakkında youngcorners.com/google-calisanlari-kac-para-aliyor/ bağlantısından Google Çalışanları Ne Kadar Maaş Alıyor? sorusunun cevabını alabilirsiniz.

2- Apple

Apple Nedir?

Apple şirketi California merkezli teknoloji şirketidir. Günümüzde Apple bilgisayar yazılımları ve telefon yazılımları geliştiren ve satışını yapan şirkettir.

Ürünlerini dünyanın dört bir yanına pazarlayan Apple 1 Nisan 1976 yılında kurulmuştur. Kuruluşunda ilk olarak Mac isimli bilgisayar ürünlerini pazarlamıştır. Bu zamanda şirketin ismi Apple Computer’dı. Daha sonra iOS işletim sistemli telefon ürünlerini çıkaran şirket 2007 yılında şirketin adını Apple Inc. olarak değiştirmiştir.

Apple günümüzde dünyanın en değerli şirketi konumundadır. Şirket bugün ürünlerini dünyanın dört bir tarafında satmaktadır. Çıkardığı teknolojik ürünleri şuanda dünyanın en çok kullanılan ürünlerdir.

Apple’da Kaç Kişi Çalışıyor?

Neredeyse dünyanın her yerinde ürünleri kullanılan Apple’da günümüzde tahmini olarak 80.000 çalışanı vardır.  Çalışanlarının %80’i erkek olarak bilinmektedir. Bu veriler şirketin açıklamış olduğu personel raporundan alınmıştır.


3-Unilever

Unilever Nedir?

Unilever dünyanın en büyük yiyecek ve hızlı tüketim ürünleri üreten şirketlerin başında gelmektedir. 1930 yılında kurulan şirket ilk başlarda sadece margarin ve sabun üretiyordu. İkinci dünya savaşından sonra yiyecek ve kişisel bakım ürünlerine yönelen şirket bulunduğu sektörde öne çıkmaya başladı. Daha sonrasında markaların satın alınması işlerini yöneten Unilever günümüzde mevcut olan Axe, Dove, Omo, Knorr, Becel, Algida, Magnum, Rexona gibi markaları bünyesine katarak bulunduğu sektörün en iyi şirketlerden birisi oldu. Unilever bugün 200 ülkede kendi ürünlerini pazarlamaktadır.

Unilever’da Kaç Kişi Çalışıyor?

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan dev marka Unilever‘da günümüzde tahmini olarak 56.000‘den fazla çalışan olduğu bilinmektedir.

4-Procter Gamble

Procter Gamble (P&G) Nedir?

ABD merkezli Procter Gamble şirketi temel olarak kişisel bakım ürünleri üretmektedir. Ülkemizde birçok temizlik ürününün arkasında Procter Gamble şirketi bulunmaktadır. 1837 yılında kurulan şirketin ürünleri dünyanın birçok yerinde insanlar tarafından kullanılan favori ürünlerdir. Bu şirkette çalışmak için bir türlü mülakatlardan geçmek gerekmektedir.

Procter Gamble (P&G) Şirketinde Kaç Kişi Çalışıyor?

Bu şirkette işe başlamak diğer şirketlere göre biraz farklılık gösterebilir. Çünkü yukarıda bahsettiğimiz gibi insanlar türlü türlü mülakatlara katılırlar. Mülakatlar önceliğinde firma iş arayanların akademik başarılarından çok insanların kişisel özelliklerine dikkat etmektedir. Bu kişisel özelliklerden bilindiği kadarıyla liderlik ve yönetim anlayışı maddeleri öne çıkmaktadır.  İşe girmek her ne kadar zor olsada, şirket en çok çalışmak istenen şirketler arasına girmiştir. Bu dev şirkette 2019 başında alınan verilere göre 69.000 kişi çalışmaktadır.


Dünyanın en zengin insanlarının birkaçı bu yazıda belirttiğimiz şirketlerin sahibi konumunda. Ayrıca youngcorners.com/dunyanin-en-zengin-insanlari/ bağlantısından en zengin insanlara göz atabilirsiniz.

5-Microsoft

Microsoft Nedir?

ABD’de kurulan Microsoft şirketi dünyanın en büyük teknoloji şirketi olarak bilinmektedir. Şirketin ürettiği Windows işletim sistemi dünyanın neredeyse her tarafında kullanılmaktadır. Yani bugün kullandığımız bilgisayarların hepsinde Microsoft’un oluşturduğu Windows işletim sistemi bulunmaktadır. Diğer öne çıkan ürünler İnternet Explorer ve Edge olarak karşımıza çıkmaktadır. Microsoft 4 Nisan 1975’de bugün dünyanın en zengin insanları arasında bilinen Bill Gates tarafından kurulmuştur. Bill Gates’e Paul Allen ortaklık etmiştir. Başlarda bu iki ortağın hedefi Altair 8800 bilgisayar sistemi için BASIC yorumlayıcıları geliştirip satmaktı. Dev teknoloji şirketi 1980’lerin ortalarında işletim sistemi pazarına giriş yaptı. 1990 yılından sonra da bulunduğu sektörün en iyisi oldu. Daha sonra firma 2010 yılından sonra yaptığı yatırımlarla dünyanın en büyük şirketlerinden birisi oldu.

Microsoft’da Kaç Kişi Çalışıyor?

Microsoft resmi olarak çalışan sayısı açıklamıştır. Şirketin açıkladığı verilerde Microsoft’da 144.106 kişi çalışmaktadır.

6- Facebook

Facebook Nedir?

Facebook, 4 Şubat 2004 tarihinde Hardvard Üniversitesi’nde öğrenim gören bugün dünyanın en zengin insanları arasında yer alan Mark Zuckerberg tarafından kurulmuştur. İlk hedef Hardvard Üniversitesinde okuyan öğrencilerin internette kendi aralarında iletişim kurmasıydı. İlk isim The Facebook’du. Üniversite’de uygulamanın çok beğenilmesiyle Facebook dışa da açıldı.

Hardvard Üniversitesinden çıkan Facebook uygulaması dünyanın dört bir tarafına yayılarak en çok kullanılan Sosyal Medya uygulaması oldu. Facebook uygulamasının başlardan bugüne amacı insanların birbirleri ile iletişime geçmesidir. Facebook insanları sitede tutmak için mükemmel denilebilecek taktikler yaptı. Örneğin bünyesine birçok oyun yerleştirdi. Bu oyunlar Facebook’un hızlı büyümesine neden oldu. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg yaptığı yatırımlarla dünyanın en zengin insanları arasında yerini aldı.

Facebook’da Kaç Kişi Çalışıyor?

Facebook açıldığı günden bu yana birçok şirketi bünyesine katmıştır. İçinde bulunduğu şirketlerin sayısı iyice arttığından bugün Facebook şirketinin çalışan sayısı net olarak bilinmemektedir. Fakat tahminlere göre Facebook’da 13.000 kişi çalışmaktadır. Günümüzün popüler internet araçları Sosyal Medya olduğundan Facebook en çok çalışılmak istenen şirketlerdendir.

7- Amazon

Amazon Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir e-ticaret şirketi olan Amazon 5 Temmuz 1994’te Jeff Bezos tarafından kurulmuştur. Amazon ilk başlarda yalnızca Kitap satmaktaydı. Elektronik ticaretin öncüsü olan Şirket daha sonra birçok ürünü bünyesine kattı.

Günümüzün popüler platformu olan E-Ticaret siteleri günden güne gelişmeye devam etmektedir. İşte bu sitelerin ilk örneği olan Amazon bugün dünyanın en büyük sanal ticaret platformudur. 1994 yılında şirketin kurulmasına rağmen son 5 yılda popüler olmuştur. Amazon’nun bu kadar başarılı olmasının nedeni geleceği tam olarak tahmin etmesidir. Şirketi bu kademeye getiren yaptığı e-ticaret sistemidir. Şirketin yıllarca çalışmaları insanlara artık e-ticaret kavramını oturtmuştur.

Geçtiğimiz senede ülkemize giriş yapan Amazon’da 15 farklı kategoride milyonlarca ürün vardır. Amazon’un diğer e-ticaret sitelerinden farkı daha ucuz fiyatlar sunmasıdır. Amazon’nun Türkiye’de merkezi İstanbul / Beşiktaş’dır.

Amazon’da Kaç Kişi Çalışıyor?

Amerika Birleşik Devletlerinin en büyük şirketlerinden biri olan Amazon’un tam olarak çalışan sayısı bilinmemektedir. Fakat Amazon’un son yıllarda ülkelere yayılmasıyla şirket çalışanlarının sayısı yüzbinlerde olduğu tahmin edilmektedir.  Şirketin dünyaya açılmasıyla en çok çalışmak istenilen şirketlerin arasına girmiştir.

8-PepsiCo

PepsiCo Nedir?

New York merkezli gıda ve içecek dağıtım şirketi olan Pepsico 165 yılında Firo-Lay ve Pepsi’nin birleşmesi sonucu kurulmuştur. 1970 – 1990 yılları arasında şirket hızla gelişmeye başlamıştır. Öncelikle şirket pazarlamadan çok kendi ürünlerini çıkarmayı amaçlıyordu.

Hedeflerine 1997 yılında başlayan şirket öncelikle meyve suyu şirketi olan Tropicana’yı satın aldı. Ayrıca şirket 2001 yılında Quaker Qats Company yulaf markası ve daha sonra SoBe şirketini satın aldı. Gün geçtikçe büyüyen şirket daha sonra 7 milyar dolarlık büyük bir yatırımla Kuzey Amerika bölgesinde bulunan en büyük şişeleme şirketlerini satın aldı. Bundan sonra yatırımları durmayan şirket 2011 yılında da süt, yoğurt, meyve suları ve süt ürünleri üreten Rusya’nın en büyük şirketlerinden biri olan Wimm-Bill-Dann Food şirketini 3.8 milyara satın aldı. Bununla birlikte PepsiCo şirketi Rusya’nın en büyük gıda şirketi oldu.

PepsiCo şirketinin en büyük rakibi şuanda dünyanın neredeyse her tarafında ürünleri tüketilen Coca Cola Company şirketidir. Yanlızca 2005 yılında Coca Cola piyasasını geçebilen PepsiCo 2009 yılında yine liderliği Coca Cola’ya kaptırdı. Günümüzde de bu sıralama hala böyle.

Türkiye’de Adana, İzmir ve Çorlu’da 9 adet deposu bulunan şirket bu depolarda Pepsi, Pepsi Max, Pepsi Twist, Fruko, Tropicana, Yedigün ve Lipton İce Tea üretiyor. Şirketin Türkiye’de güç bulması 2002 yılında Tamek Holding’in gazoz markası Fruko’yu satın alması olmuştu. PepsiCo şirketi bugün Türkiye’de de gıda ve içecek üreten en büyük şirketlerden bir tanesidir.

PepsiCo Şirketinde Kaç Kişi Çalışıyor?

Dünyanın en büyük gıda ve içecek şirketlerinden biri olan PepsiCo şirketi dünya çapında en çok çalışmak istenen şirketlerden birisidir, bu dev şirketde şuanda rakamlar net olmamakla birlikte 69.000 kişi çalışmaktadır.

9- Shell

Shell Şirketi Hakkında

Listeye bir farklı sektörden dahil olan petrol şirketi Shell’i önce bir tanıtalım. 1907’de kurulan şirket ilk başlarda Londra’da Samuel ailesinin yanlızca deniz kabuğu satarak yaptığı ticaretti. Günümüzde Shell dünyanın en önde gelen enerji şirketlerden birisidir. Genel merkezinin Hollanda’da olduğu şirketin CEO’su Ben Van Beurden’dir.

Ülkemize 1923 yılında giriş yapan şirket enerji alanında Türkiye’ye çok şey katmıştır. Şirket ülkemizde Madeni Yağlar Pazarlama, Toptan Akaryakıt, Ticari Filo, Doğalgaz ve Petrol Arama, Havacılık Satışları, Enerji ve Gaz, Kimya Satışları ve Denizcilik satışları alanında faaliyet göstermektedir. Şirketin Türkiye’de 800 dünya genelinde 15.000 istasyon çalışanı bulunmaktadır.

Shell Şirketinde Çalışan Sayısı

Ülkemizde benzin deyince akla gelen ilk şirketlerden biri olan Shell’de günümüzde şirketin açıkladığı rakamlara göre 75.000 kişi çalışmaktadır.

10- Nestle

Nestle Şirketi Nedir?

Günümüzde dünyanın en büyük yiyecek ve içecek üreten markası konumunda olan Nestle 1866 yılında şekerlemesi ve eczacı mesleklerini yapan Henri Nestle tarafından kurulmuştur. İsviçre’de kurulan şirket 1866 yılında Nestle öncelikle süt, un ve şeker ürünlerinden oluşan bebek maması üretmişti. Birkaç yıl sonra ürettiği ürünler avrupayada yayıldı. Kurulduğu ülkeden çıkan Nestle ürünleri ile şirket büyük bir kar elde etti.

Daha sonralarda çikolatanın mucidi İsviçreli Daniel Peter ile Henri Nestle beraber iş yapmaya başladı. 1900’lü yıllarda şirket çikolata ürünlerinden de büyük bir kar ederek dev bir şirket haline geldi.
Şuanda Nestle şirketi dünyanın en büyük çikolata ve süt ürünleri üreten şirketidir.

Nestle Çalışan Sayısı

Dünyanın 190 ülkesinde yaklaşık 500 fabrikası bulunan şirkette günümüzde şirketin yayınladığı rakamlara göre 330.000 çalışanı vardır. Ayrıca Nestle en çok işcisi olan şirketlerin başında gelmektedir.

 

Youngcorners

İletişim için: iletisim@youngcorners.com

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Ah ah bir bilgisayar mühendisi olarak bizde bu şirketlerde çalışmak isteriz fakat ülkemizdeki pazar payı malum.. Google Türkiye ofisinde çalışmaktansa kendi yazılım ofisimi kurmayı da isterim..

  2. En prestijli şirketler de olsa TR’de üst düzey yöneticiler en çok kazananlar oluyor. İyi bir eğitim almış ve sağlam referanslar varsa çok ciddi kazanç sağlanabilecek şirketler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitede gezinmeden önce reklam engelleyicisini kapatın, sitemizde bulunan reklamlar sizi rahatsız etmez.