1. Ana Sayfa
  2. Bilim & Teknoloji
  3. Elon Musk “Tesla” Elektrikli Tırlarının Fotoğrafını Paylaştı

Elon Musk “Tesla” Elektrikli Tırlarının Fotoğrafını Paylaştı

Elon Musk “Tesla” Elektrikli Tırlarının Fotoğrafını Paylaştı

 Elon Musk, Dünya’nın ilk elektrikli çekicisi olan Tesla Semi’nin yük taşıyan görsellerini kendi hesabında paylaştı. Paylaşım sosyal medyada büyük ilgi gördü.

21. yüzyıla girilmesiyle birlikte insanların kafasında teknolojiye dair ayrılan yer önemli ölçüde arttı. Öyle ki 7’den 70’e herkesin teknolojiyi yakından takip ettiğine şahit olmaya başladık. Önceleri, sadece bilim kurgu filmlerinde görebileceğimiz bazı olayların artık hayatımızda yer almaya başlaması; teknolojinin ne denli geliştiğinin ve insanların tahmin edemeyeceği boyutlara ulaştığının en büyük göstergesi oldu.

Tabi bu teknolojik gelişmeler bir alanla sınırla kalmayıp, kendini farklı alanlarda da gösteriyor. Bu alanların en önemlilerinden biri de otomotiv sektörü. Dünyadaki petrol rezervlerinin gelecek yıllarda tükeneceğinin öngörülmesiyle, varlığını sürdürmek isteyen otomotiv şirketleri petrolden bağımsız elektrikli araç üretimlerine yönelmeye başladı. İçlerinden biri var ki; yaptığı her yeni projeyle, paylaştığı her fotoğrafla haberlere konu oluyor. Elon Musk’ın TESLA’sı işte bu firma.

Dünya’nın önde gelen otomotiv üreticileri, yüz yıllık markalar; tüm üretim ve tedarik sistemlerini petrol üzerine temellendirdiği için geleceğin otomobilleri olan elektrikli araçlara adapte olmaları TESLA gibi doğrudan yenilenebilir enerji kaynaklarına göre üretim yapan şirketlere göre daha zor olacak. Bir çoğunun tüm üretim tesislerini yeniden yapılandırması gerecek, ki bu çok maliyetli bir işlem.

Durumun böyle olması TESLA’nın ,bahsettiğimiz büyük ve köklü otomobil firmalarına göre daha çok ilgi görmesine sebep oluyor. Bu ilginin yüksek olması ise yakın gelecekte TESLA’nın, pazarın büyük bir çoğunluğunu elinde bulunduracağı anlamına geliyor.

 

 

Melih KÖSEOĞLU

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap