1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. Elektrikli Otomobil Pazarı ve En Çok Satanı

Elektrikli Otomobil Pazarı ve En Çok Satanı

Elektrikli Otomobil Pazarı ve En Çok Satanı

Tüm dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarına olan rağbetin artmasıyla birlikte otomotiv sektörü de yavaş yavaş bu alanda yeniliklere imza atmaya devam ediyor.

İlk olarak Tesla gibi bir şirketin ortaya çıkardığı modeller herkesler tarafından merakla takip edilmiş Elon Musk bu doğrultuda popülaritesini küresel çapta artırmıştı. Sonrasında Tesla’nın model 3 üretimiyle birlikte yaşadığı aksaklıklar şirketin borsada ciddi kayıplar yaşamasına ve Tesla’nın kurumsal imajının sarsılmasına sebep verdi. Ayrıca birçok insanın kafasında şu soru işareti vardı “Tesla, bu kadar hızlı yeniliklere ve dönüşümlere imza atarken yüzyıllık dünya devi olan firmalar Mercedes, BMW ya da Volkswagen gibi firmalar neden temkinli davranıyor?”

Bu sorunun çözümü aslında Tesla’nın son zamanda yaşadığı ekonomik sıkıntılarla cevaplanabilir. Elektrikli otomobil konusunda yaşanan hızlı girişim ve Dünya altyapısının buna hazır olmaması ayrıca petrol şirketlerinin hala yakıt pazarında en büyük paya sahip olması elektrikli otomobile dönüşümde temkinli davranmayı gerektiriyor. Tesla’nın ekonomik sıkıntılara düşmesinin sebebi böyle açıklanabilir. Aynı zamanda diğer büyük şirketlerin yavaş yavaş elektrikli otomobile dönüşümü net anlaşılıyor. Hybrid araçlarla pazarı yoklayan Toyota, Nissan, Woklswagen, BMW bu dönüşümün güzel örnekleri sayılabilir.

Son olarak Nissan’ın üretip pazara sunduğu otomobili LEAF 2018 yılının ilk 6 ayında Avrupa’da en çok satan elektrikli aracı oldu.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap