Bilim & Teknoloji

Elektrik Üretimi ve Tüketimi

Elektrik enerjisi hayatımızın tam merkezinde yer alan ve daima ihtiyaç duyacağımız en önemli ihtiyaçlarımızın başında geliyor. Gelişmiş ülkelerde hatta gelişmekte olan ülkelerde enerji temini ilk sırayı çekiyor. Teknolojinin gelişmesi, artan nüfus, yeni yerleşim yerlerinin oluşturulması(konut,site,tesis) ve bir çok sanayi kuruluşu… Bu ülkeler toplum ihtiyaçlarını karşılamak ve sanayi sektörünün devamlılığı için elektrik enerjisini üretebilmek için yüksek potansiyelli elektrik santralleri(Nükleer ,Hidroelektrik,Termik,Gaz,Rüzgar,Güneş v.s) kurmuştur.

Enerji bu kadar önemliyken Türkiye’de enerji üretimi ve tüketimi ne durumda?

2017 Mayıs ayı verilerine göre şu an Türkiye’de kurulu enerji gücü 80035 MW Bu değer 2016 ve 2015 yıllarında sırasıyla 78.497,4 MW ve 73.146,7 MW dır.

Ürettiğimiz enerjinin büyük bir kısmını doğalgaz,kömür ve su gibi hammaddelerden karşılıyoruz.Bunun yanında ithal kömür,linyit ve taş kömürde diğer hammaddelerdir.İthal kömürün pahalı olması ve linyitin çıkarılıp taşınma işlemleri zor olduğu için kullanımı diğerlerine göre daha azdır.

Temel kaynağın doğalgaz olması ve doğalgaz temini içinde dışa bağımlılığın söz konusu olması haliyle enerji üretim maliyetini arttırmaktadır.Aksi bir durum da ise doğalgazın hammadde olarak kullanıldığı termik santrallerinde verimin düşük olması.Bu santrallerin verimleri iyileştirme faaliyetlerine rağmen  %50-55 civarlarındadır.(Ambarlı Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali)

 

Son 30 günlük enerji üretimine bakacak olursak;

Türkiye’de son 30 günde gerçekleşen en düşük elektrik üretimi 637.174.260 kWh, en yüksek elektrik üretimi ise 791.828.540 kWh oldu. Son 30 güne ait üretim grafiği (birim: GWh)

Son 30 günlük enerji tüketimine bakacak olursak;

19.06.2017 ve önceki son 30 günde Türkiye’de gerçekleşen en düşük günlük elektrik tüketimi 638.583.870 kWh, en yüksek elektrik tüketimi ise 789.132.870 kWh oldu. Son 30 güne ait tüketim grafiği (birim: GWh)

Yukarıdaki veriler enerji ihtiyacının gün içerisindeki ihtiyaç durumlarına göre günlük ortalama verileridir.Gün içerisinde elektrik ihtiyacı gündüz çokken akşam saatleri itibariyle tüketimi az olmaktadır. Enerji ihtiyacının durumuna göre  3 yük grubu vardır.(bunların dışında ömrünü tamamlamış santrallerde vardır.Yedek yük grubu olarak bilinir)

  • Temel Yük Grubu:

Sürekli devrede olan ve enerji maliyetinin düşük olduğu santral gruplarıdır.(Hidroelektrik santraller ve Nükleer santraller)

  • Orta Yük Grubu:

Temel yük grubunun enerji ihtyacını karşılayamadığı durumlarda devreye giren santrallerdir.Bu santrallerin enerji birim maliyetleri yüksektir.(Buhar santralleri)

  • Puant Yük Grubu:

Enerji ihtiyacının zirve yaptığı durumlarda devreye giren santrallerdir.Bu santraller gün içinde puant(en çok enerji tüketimi olan) anlarda devreye alınır.Enerji birim maliyeti yüksektir.(Gaz santralleri)

Buraya kadar Türkiye’de enerji üretimini,tüketimini ve santral çeşitlerini genel hatlarıyla anlatmaya çalıştım.Sonraki yazılarımızda santral çeşitlerini özel olarak, yenilenebilir enerji ve nükleer santrallerin enerji sektöründeki yeri ve önemini inceleyeceğiz.

 

 

Ömer Yılmaz

Etiketler

ÖMER YILMAZ

6 Eylül 1995 yılında Erzurum\'un Aşkale ilçesinde doğdum aslen Manisalıyım. İlkokulu Turgutlu\'da liseyi de Demirci ilçesinde okudum. 2013 yılında Selçuk Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü kazandım. 1 yıl burada okuduktan sonra tekrar üniversite sınavına girerek Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünü kazandım. Şu anda da elektrik mühendisliği bölümünde 2.sınıf öğrencisiyim. İlgi alanları: Elektrikli taşıtlar Alternatif enerjiler Kontrol, Robotik ve Otomasyon Yazılım

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı