İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Ekonomi Bakanı Zeybekçi’den Bitcoin Tepkisi

Ekonomi Bakanı Zeybekçi’den Bitcoin Tepkisi

Ekonomi Bakanı Zeybekçi’den Bitcoin Tepkisi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi Bitcoin’e karşı düşüncem değişmedi, Global çapta bir saadet zinciri olarak görüyorum diye açıklama yaptı.

Ülkemizde ve Dünyada son zamanlarda sıkça duyduğumuz kripto para ve blockchain sistemi üzerine tartışmalar, durmadan devam ediyor. Bu tartışmalara sebebiyet verecek açıklamalardan birini en son Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi yaptı.

Davos’da düzenlenen World Economic Forum zirvesine katılım gösteren Ekonomi Bakanı, zirveye ilişkin detaylar üzerine Bloomberg HT’ye açıklamalarda bulundu. Bakan; Bitcoin’e dair fikirlerinin değişmediğini ve Bitcoin’nin arkasında kimin, hangi kuruluşun olduğunun bilinmediğini ve global çapta bir saadet zinciri olarak gördüğünü ayrıca vatandaşlarımızın uzak durması gerektiğini söyledi.

  Bu gelişmeler karşısında bizim yorumumuz ancak şu şekilde olabilir; Dünya’da herşey dijitalleşiyor bundan 5-6 yıl öncesine kadar bankalarda sıra beklerken şuan da dijital bankacılık sayesinde şubelere gitmeden birçok işlemimizi mobil olarak halledebiliyoruz. Bizim aslında bankadaki para diye tabir ettiğimiz şeyin 0’lı 1’li kodlardan ibaret olduğunu bilmemiz gerek. Biz en basit bir havale-eft işlemi yaptığımızda sadece bu kodlar yerinden oynuyor yani ortada parayı alıp başka bir yere götürme gibi bir durum söz konusu değil.

Olaya bu yönüyle bakacak olursak herşeyin dijitalleştiği Dünya’da; insanların yegane değişim aracı olarak kullandığı, kimi insanların ise yaşam gayesi olan “paranın” da elbet bir gün dijitalleşeceği kanaatindeyim. Ama ekonominin başındaki 1 numaralı isim olan Ekonomi Bakanımızın kripto paraya dair açıklamaları kafamızı bir hayli karıştırmış durumda. Resmi bir düzenlemenin olmayacağı da söylenince bu durumda kripto paraya yatırım yapmak tabiri caizse “kumar oynamak” gibi. Böyle kafa karışıklığının ortada olduğu bir halde, tüm risk ve tercih yatırımcıların kendi kanaatinde diyebiliriz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap