İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. E-Ticaret Platformlarında Daha Fazla Yorum Yapılmış Ürünler Tercih Ediliyor!

E-Ticaret Platformlarında Daha Fazla Yorum Yapılmış Ürünler Tercih Ediliyor!

E-Ticaret Platformlarında Daha Fazla Yorum Yapılmış Ürünler Tercih Ediliyor!

Yapılan bir araştırmaya göre insanlar e-ticaret sitelerinde ürün satın alırken puana değil, daha fazla yorum yapılan ürene dikkat ettiği ortaya çıktı.

E-ticaret sitelerinde alışveriş yaparken daha fazla yorum yapılmış ürüne mi yöneliyorsunuz? Eğer cevabınız evet ise, düşük kaliteli bir ürün satın alma şansınız da yükseliyor.

Psychological Science dergisinde yayınlanan bir araştırmanın bulguları, insanların alternatif bir ürün olarak aynı derecelendirmeye sahip olsalar bile daha fazla inceleme içeren bir ürünü tercih etme eğiliminde olduklarını gösteriyor.

Araştırmanın ilk yazarı olan California’daki Stanford Üniversitesi’nden Derek Powell çalışma ile ilgili olarak, “Web siteleri ve uygulamalar için, bir ürünün ortalama puanını inceleme sayısıyla birlikte göstermek son derece yaygın ve araştırmalarımız bazı durumlarda insanların bu bilgileri alıp bununla sistematik olarak kötü kararlar verebileceğini ortaya çıkardı,” dedi.

Araştırmacılar, Amazon.com’dan yapılan incelemelerin büyük bir veri setini inceleyerek, insanların ürünleri seçme şekillerine ilişkin istatistiksel bir model oluşturmayı başardılar.

Derek Powell, “Biri çok sayıda, bir tanesi daha az yorum içeren iki düşük skorlu ürün arasında yapılan bir seçimle karşı karşıya kaldık, istatistikler daha az yorum bulunan ürüne gitmemiz gerektiğini söylüyor, çünkü onun çok da kötü olmama şansı daha yüksek. Ancak çalışmalarımızda elde ettiğimiz verilerde tam tersi oldu: kullanıcılar düşük kaliteli olmasının daha kesin olacağı gerçeğine rağmen daha popüler ürünü tercih ediyorlar,” dedi.

Yorum Yap

Yorum Yap