Psikoloji & Kişisel Gelişim

Düşüncelerimizin Önemi

Aslında durumlara herkesin farklı atıfları olur. Hepimiz yaşanan olaylara farklı tepkiler veririz ve bu verdiğimiz tepkiler farklı duygulara düşüncelere yol açar. Bu durumu daha iyi açıklamaya kavuşturmak için size birazdan vereceğim örnek ile ilgili aklınıza gelen ilk düşünceyi belirtmenizi isteyeceğim. Örnek şudur; “tanıdığınız bir insan sizi kalabalık bir ortamda gördüğünde selam vermemesi”. Bu durumdaki ilk düşünceleriniz nedir veya neler olabilir üzerinde biraz daha düşünelim. Örneğin bu durumda düşünceleriniz “benimle konuşmak istemediği için selam vermedi” veya “o an yoğundu zaten ortam kalabalıktı gelemezdi” diye şeklinde oluşabilir ayriyeten belki de faklı düşünceleriniz de olmuş olabilir. Biz şimdilik bu iki düşünce üzerinden yoğunlaşalım.

İlk düşündüğünüz “benimle konuşmak istemediği için selam vermedi” sizde nasıl bir his uyandırdı? Genel anlamda önemsediğiniz bir kişiyse bu üzüntü, kaygı vs. olarak olumsuz duygulardan bahsedebiliriz. Şimdi bir adım daha bu düşünceyi ileri taşırsak bu düşünce sizi üzdü ve kaygıya yol açtı peki davranışınız ne oldu? Tahminen davranışınızda bu duygu ve düşüncenize oranla olumsuz bir davranış veya mutsuz olmayla devam edecektir. İkinci ihtimal olarak verdiğimiz düşüncede ise “o an yoğundu zaten ortam kalabalıktı gelemezdi” nasıl bir duygu hissettirdi? İlkine göre daha az üzgün veya hiç üzülmemiş hissetmeniz muhtemel. Duygularınız daha olumlu kabullenici olacaktır. Peki davranışınız nasıl olurdu? İlk düşüncedeki gibi mutsuz mu yoksa durumsal olarak bir yoğunluk olarak mı yorumlardınız? Bunda da muhtemelen ikinci şıkkı tercih ederdiniz ve kendinizi kötü hissetmezdiniz.

Burada size göstermek istediğim şey aslında nötr bir durumun bizim “yorumlamamızla” nasıl olumlu veya olumsuz olarak şekillendiğidir. Bizim durumlara verdiğimiz atıflar, düşüncelerimiz bizim duygularımızı ve davranışlarımızı nasıl şekillendirdiğini bize göstermektedir. Düşüncelerimizin aslında hayatımızda çok büyük bir önemi olduğunu unutmamamız gerektiğini bize hatırlatacak bu küçük örnek umarım sizin durumları değerlendirmenizde yardımcı bir nokta olur.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitede gezinmeden önce reklam engelleyicisini kapatın, sitemizde bulunan reklamlar sizi rahatsız etmez.