1. Ana Sayfa
  2. Bilim & Teknoloji
  3. Dünyanın İlk Uçan Otomobilini Türkler Yapacak!

Dünyanın İlk Uçan Otomobilini Türkler Yapacak!

Dünyanın İlk Uçan Otomobilini Türkler Yapacak!
2

İstanbul Nişantaşı Üniversitesi’nin başlatacağı proje ile dünyada ilk kez uçan otomobil projesi yapılacak.

Üniversite’nin Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’nin öncülüğünde gerçekleştirilecek olan ayrıca Japon akademisyenlerin de yer aldığı SORA Project ile dünyada ilk kez havada ve karada giden otomobil yapılacak.

Projeye Prof.Dr. İlhami Çolak ve Nagasaki Üniversitesi öğretim veren Prof.Dr.Fujiko Kurkowa tarafından liderlik ediliyor. Proje süresince dikkat edilecek konulardan biri ise çevre dostu teknolojiler kullanılması. Bu sayede yüksek enerji verimliliğine sahip olacak. Düşük tüketim ve yüksek menzil sunacak olan uçan araç, dünyanın her yerinde mekan tanımaksızın kullanılabilir olacak. Otonom yani insansız olarak da kullanılabilecek olan otomobil ayrıca arama kurtarma, ambulans gibi özel donanımlı olarak tasarlanacak.
Japon ve Türk mühendisler tarafından çalışmaları sürdürülen bu projenin patent başvuruları önümüzdeki günlerde Silikon Vadisi’nde konuşulacak. Öncelikle aracın ilk olarak 1 kişilik prototipi geliştirilecek. Sonrasında ise 2 veya daha fazla kişilik versiyonun çalışmalarına başlanacak.
Proje sonunda dünyada ilk olacak bu çalışmaya 5 milyon dolarlık ön yatırım yapılacak. Projenin ilerleyen aşamalarında teknoloji alanında çalışma yapan kamu kurumları ve özel kurumlarının desteği bekleniyor.

Gelişmeleri sizlere bildirmeye devam edeceğiz.

Yorum Yap

Yorum Yap