İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sektörel
  3. Dünyanın En Özgür Ülkeleri Açıklandı! Türkiye Ne Durumda?

Dünyanın En Özgür Ülkeleri Açıklandı! Türkiye Ne Durumda?

Dünyanın En Özgür Ülkeleri Açıklandı! Türkiye Ne Durumda?

Freedom in the World (Dünya Özgürlüğü) isimli kapsamlı çalışmada bütün ülkelerin dahil edildiği oluşumun sonuçları açıklandı.

Dünya’da bu çalışma medyada büyük yer buluyor. Çalışma Bütün ülkelerin özgürlük profilleri hakkında önemli bilgiler sunuyor. Peki Türkiye bu listenin neresinde?

Her yıl düzenlenen özgürlük kapsamlı çalışmanın 2018 verileri paylaşıldı. Her ülke kendine has farklı kriterlerine göre objektif bir şekilde değerlendirilerek “özgür, kısmen özgür ve özgür değil” olmak üzere 3 farklı gruba ayırıldı.

Listede son sırada yer alan Beşar Esad tarafından yönetilen aynı zamanda ülkemizin Afrin Operasyonu’nun yürüttüğü Suriye -1 özgürlüklerin en çok kısıtlandığı ülke oldu. Ayrıca değerlendirme puanları -1 – 100 arasında oldu.

Çalışmalarda ülkelerin değerlendirme kriterleri, sivil özgürlükler ve siyasi haklar kapsamında ele alındı.

Aşağıdaki haritada gördüğünüz reklerin karşılık geldiği gruplar şu şekilde: Yeşil (Özgür), Sarı (Kısmen Özgür), Mavi (Özgür Değil):

Toplamda 195 ülkenin dahil edildiği çalışma, bu ülkelederden 88’ini özgür, 59’unu kısmen özgür ve 49’unu özgür olmayan ülke olarak nitelendiriyor.

En kötü değerlendirme puanına sahip olan 12 ülke aşağıdaki gibi sıralanıyor:

Özgürlüklerin en çok kısıtlandığı ülke olarak açıklanan -1 puanlı Suriye’nin, “savaş halinde diktatörlük ve iç savaşla parçalanmış” şeklinde değerlendirilmesi gözden kaçmıyor. Ardından liste şöyle devam ediyor: Güney Sudan (2, iç savaşla parçalanmış), Eritre ve Kuzey Kore (3, kapalı polis devleti), Türkmenistan ve Ekvator Ginesi (4, tek bir ailenin hüküm sürdüğü yolsuzluk yönetimi), Suudi Arabistan, Somali ve Özbeksitan (7, mutlak monarşi, iç savaş ve polis devleti), Sudan (savaş halinde diktatörlük), Orta Afrika Cumhuriyeti ve Libya (9, iç savaş).

Küresel Özgürlük Haritası’nın dünya nüfusuna ve ülke saysına oranla yüzdelik değerleri şöyle:

 

 

195 ülkenin % 25’i özgür değilken, %30’u kısmen ve kalan %45’i özgür olarak açıklanıyor. Nüfusa oranla söz konusu 195 ülkede yaşayan insanların sadece %39’u özgür: %24’ü kısmen özgür ve kalan %37’si ise özgür değil.

Son on yılda özgürlüğünü en çok kaybeden ülke Türkiye olarak açıklandı:

 

Araştırmanın Türkiye’ye ilişkin sunduğu en net veriler, “On Yıllık Düşüş” başlığı altında verildi. Türkiye, 2008 yılında yapılan aynı çalışmaya göre yaklaşık 34 puan kaydederek, son 10 yılda özgürlüğünü en çok kaybeden ülke olarak açıklandı.

 

Türkiye 100 üzerinden 32 puan aldı:

Türkiye, basın özgürlüğü ve genel özgürlük değerlendirmesi konusunda da “özgür değil”.

Yorum Yap

Yorum Yap