Genel KonularYaşam

Dünyanın En Hızlıları

Dünyanın En Hızlı Şeyleri

Bu dünyada herkesin en büyük sıkıntısı zamandır. Yeterince hızlı olamadığımız sürece zaman, düşmanımız olacaktır ama bazı şeyler sahip oldukları hızla, zamanla yarışmaktan korkmaz…

Bu yazımızda işte içinde bulunduğumuz dünyanın kendi alanlarında en hızlılarından, en hızlı varlıklardan bahsedeceğiz.

Dünyanın En Hızlı Varlıkları

Dünyanın En Hızlı Hayvanı


Çita
Çitalar dünya genelinde hızı ile bilinir. Günümüzde Çitalar genel olarak Doğu ve Güney Afrika bölgesinde yaşarlar. Geçmiş yüzyıllarda Çitalar av yapmak için kullanılırdı.
Çita’nın görselinden bahsedecek olursak vücudunda benekler ve gözlerden yüz aşağısına kadar siyah çizgiler bulunmaktadır. Bu çizgilerin bir özelliği vardır. Çizgiler hayvanı yüksek sıcaklıklarda bile hızlı koşabilmesini ve avlanabilmesini sağlar. Dediğimiz gibi bu hayvanın en büyük özelliği hızlı koşmasıdır.

Eşi ve benzeri olan Aslanlara göre Çitalar direkt olarak avına odaklanır ve hızıyla yakalar. Aslanlar ise sessizlikle ve saklanmasıyla avını yakalar.

Çitaların resmi ölçülen rakamlara göre hayvan 100km/sn’ye 3.1 saniyede erişebilmektedir. Çitanın bu kadar hızlı koşmasının yanında bir dezavantaj vardır. Hayvan 460 metreden fazla koştuğunda vücut ısısı 46 derecenin üstüne çıkmaktadır. Bu da beyni direk olarak etkilemektedir. Çita dünya genelinde en hızlı hayvan olarak bilinmektedir.

Dünyanın En Hızlı Treni

Maglev Treni
Çin’da üretilen Magnetic Levitation kelimelerinden oluşan Maglev treni geçtiğimiz sene içerisinde tanıtılmıştı. Trenin henüz yeni çıkmasına rağmen dünyanın en hızlıları arasına girmesi dünya üzerinde büyük dikkat çekmişti.

Manyetik teknolojisinden yararlanılan trende trenin raylara sürtülmesini engelleyerek aracın daha hızlı gitmesi sağlanıyor.
Çin’in inanılmaz hızlı trenlerinin 350 km hıza ulaşabilirken ülkenin ticari uçakları 900 km hızındadır. Maglev‘i inceleyen araştırmacılar trenin saatde 600 kilometre hızına ulaşabileceklerini ülke basınına iletmişlerdi. Böylelikle bu tren Dünyanın En Hızlıları arasına girmişti.

Dünyanın En Hızlı İnsanı

Usain Bolt
Jamaikalı sporcu Bolt 21 Ağutos 1986 yılında dünyaya geldi. Hayatı çoğunlukla sporla ilgilenmekte geçmiştir. İlk başlarda sporda futbol ve kriket ile ilgilenen Usain Bolt bir anda hızlı koşma özelliğini keşfetti. 15 yaşına gelince tüm koşu yarışlarında sürekli birinci olan Usain Bolt dünyaya açıldı. Dünya gençler şampiyonasına katılan atlet 200 metrede altınmadalya kazandı. Profesyonelliğe 2004 yılında geçtikten sonra teknik direktörler sporcuya rehberlik yaptı. 2007 yılında başarılarına yeni başarılar ekleyen sporcu 2007 dünya şampiyonasında 400 metrelik koşu ile gümüş madalya kazanmıştır. 2008’de ise 100 metrede dünya rekoru kırmıştır.

Usain Bolt bir yarışta saatte 45km/sn ulaşarak Dünyanın En Hızlıları arasına girmişti.

Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı

Dünyanın en hızlı bilgisayarları yarışında sürekli birinci olan Çin geçtiğimiz yıllarda yapılan en son yarışmada yine birinci olmuştu. Çin bilgisayar hızı konusunda sürekli kendi rekorlarını kırıyor.

Dünyanın en hızlı bilgisayarı olan Roadrunner 186.368 çekirdek ve 500.000 milyon ram ile çalışmaktadır.

Dünyanın En Hızlı Arabası

Henüz yeni kurulmuş Amerikan menşeili araç üreten Hennessey Special Vehicles şirketi 2017 yılında piyasaya hızlı giriş yaparak dünyanın en hızlı arabasını yapmak için kollayı sıvamıştı.

Arabayı tam olarak üretmeden önce ABD’de sürekli gündem konusu olan şirket zaman zaman ürettiği araçlarla hız testi yapıyordu. Uzun çalışmalar sonrası bir otomobili şirket 480km/sn hızına ulaştırmayı başarmıştı. Guinness rekorlar kitabına giren bu araba 1600 beygir gücünde ve 8.0 litrelik V8 motoruna sahiptir. Otomobil Dünyanın En Hızlıları arasına girmişti.  Otomobilin 2020 yılının başlarında seri üretime geçeceği konuşuluyor. Şuanda Venom F5 dünyanın en hızlı otomobili konumunda.

Dünyanın En Hızlı Uçağı


Dünyanın en hızlı uçağı sene içerisinde zaman zaman değişmektedir. Çünkü uçak üreticileri bu konuda büyük rekabet içine girmektedir.
Dünyanın en hızlı ulaşım aracı konumunda olan Uçaklar bizleri kısa sürelerde istediğimiz yerlere taşıyabilmektedir. Fakat üretilen uçakların normalinden daha hızlı uçması dünyanın en hızlı ulaşım aracını eşsiz kılabiliyor.

Youngcorners

İletişim için: iletisim@youngcorners.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitede gezinmeden önce reklam engelleyicisini kapatın, sitemizde bulunan reklamlar sizi rahatsız etmez.