İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sektörel
  3. Dünyanın En Değerli Markası Açıklandı!

Dünyanın En Değerli Markası Açıklandı!

Dünyanın En Değerli Markası Açıklandı!

Uluslararası Marka değerlendirme kuruluşu Brand Firance, dünyanın en değerli 500 markasını belirledi. Amazon 500 markayı geride bırakarak 151 milyar dolarlık değer ile birinci oldu.

Brand Finance hazırlanan “Dünyanın En Değerli 500 Markası-Global 500 2018” çalışması sonuçlandı.

AA muhaberinin söz konusu çalışmadan listelediği verilere göre, geçen yıl 106,4 milyar dolarlık marka değeriyle üçüncü sırada yer alan ve değerini bu yıl 150 milyar 811 milyon dolara yükselten Amazon, dünya devlerini geride bırakarak listenin zirvesinde yerini aldı.

 

 

Geçtiğimiz senedeki sıralamada 107 milyar dolarlık marka değeriyle ikinci sırada yerini alan Apple, bu yıl yine aynı sırada oldu. Apple marka değerini yüzde 36.6 artırarak 146.3 milyar dolar seviyesine çıktı.

Geçen yılın şampiyonu Google’a Apple’ı izledi. Şirket bu yıl kendi değerini yaklaşık olarak 12 milyar dolar artırarak yaklaşık 121 milyar dolar yükseltmesine karşın iki basamak gerileyerek üçüncü sırada yerini aldı.

Söz konusu listede bu sene değerini en yüksek oranda artıran marka 161 ile Çinli içecek şirketi Wuliangye oldu. En yüksek düzeyde değer kaybına uğrayan şirket yüzde 43 kayıbıyla Japon teknoloji firması Toshiba oldu.

 

 

Türk Markaları Listede Bulunmuyor

Araştırmanın sonucuna göre ülkeler sıralamasında ABD açık ara önde. Listedeki ABD’li şirketlerin toplam değeri 2.5 trilyon doları geçti.

Global 500 listesinde marka değerinin yüzde 44’ünü (190 şirket) ABD’li şirketler oluştururken, Çinli şirketlerin yüzde 15 (57 şirket), Japon şirketlerin de yüzde 7’lik (35 şirket) orana ulaştığı görüldü.

En değerli markalar listesinde en yüksek paya sahip iş kolu yüzde 20 ile teknoloji oldu. Pastadan bankacılık yüzde 14, telekom yüzde 10, perakende ve otomobil sektörleri de yüzde 6 pay aldı.

Sıralama tablosunun en altında yer alan markanın değeri 3,7 milyar doları bulurken, bu değere erişen olmadığı için Türk markaları sıralamada yer almadı.

 

“TÜRK ŞİRKETLER FİZİKİ OLMAYAN UNSURLARI DA ÖNEMSEMELİ”

Brand Finance Türkiye Direktörü Muhterem İlgüner, araştırmaya ilişkin yaptığı değerlendirmede, ülkelerin markalarıyla refah ve itibar edindiklerini söyledi.

İlgüner, Türkiye’nin bu yarışta yerini alabilmesi için Türk markalarının küresel rekabette daha fazla başarı elde etmesi gerektiğini belirtti.

Türk markalarının yurt dışında organik büyümelerinin yanı sıra, değer artıracak fiziki olmayan unsurları da önemsemeleri tavsiyesinde bulunan İlgüner, tamamen benzer, belki daha da kaliteli ürünler üretme başarısını gösteren Türk şirketlerinin ürünlerini rakiplerinden daha ucuza satmak zorunda kalmasının başlıca nedeninin değer oluşturma konusundaki eksiklikleri olduğunu bildirdi.

Yorum Yap

Yorum Yap