İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Dünyanın En Büyük Merkez Bankaları Dijital Para Hakkında Ne Düşünüyor?

Dünyanın En Büyük Merkez Bankaları Dijital Para Hakkında Ne Düşünüyor?

Dünyanın En Büyük Merkez Bankaları Dijital Para Hakkında Ne Düşünüyor?
2

En değerli kripto para birimi Bitcoin durmak bilmiyor. Her geçen gün yükselişini sürdüren Bitcoin 10.000 dolara ulaşmak üzere.

 

Diğer dijital para birimleri ise Bitcoin’in yanına dahi yaklaşamıyor. Geçtiğimiz günlerde büyük bir yükseliş göstererek adından bahsettiren Ethereum 456 dolar seviyelerine geriledi. Bitcoin Cash ise halihazırda küçük bir düşüşle bin 593 dolar’dan işlem görüyor. Öte yandan Bitcoin çatallanmaya devam ediyor. En son dün gelen bir haberle Bitcoin Diamond olarak adlandırılan yeni bir çatal ortaya çıktı. Bununla birlikte orijinal Bitcoin’in yanı sıra diğer Bitcoin türevleri de oldukça yüksek bir işlem değeri görüyor.
Bitcoin’in 10.000 dolara ulaşmak üzere olması ile birlikte, küresel merkez bankaları, iki olayı ele alıyor. birincisi giderek daha fazla dikkat çeken özel kriptop paraların oluşumu ve büyümesi konusunda ne yapılacağı, ikincisi ise resmi dijital para ihracı yapılıp yapılmayacağı.
Peki Yükselişini sürdüren dijital paralar hakkında dünyanın en büyük merkez bankaları ne düşünüyor?

 

FED: GİZLİLİK ENDİŞESİ

Fed, Bitcoin’e karşılık olarak dijital para ihracında bulunma fikri konusunda pek coşkulu değil. Fed Başkan adayı Jerome Powell, bu yılın erken döneminde, teknolojide teknik sorunların sürdüğünü belirterek merkez bankası tarafından oluşturulan bir kripto paranın “anlamlı” zorluklarla karşılaşacağını söyledi ve gizlilik konusunun bir sorun olabileceğini bildirdi.

 

EURO BÖLGESİ: “BİTCOİN İSTİKRARSIZ”

Avrupa Merkez Bankası (ECB), dijital paralara yatırımda bulunmanın tehlikeleri konusunda defalarca uyarıda bulundu. ECB yetkilisi Benoit Coeure, Bitcoin’in oynak değeri konusunda uyardı ve Bitcoin ile “vergi kaçırma” ve “suç” gibi risklerin geldiğini belirtti. Başkan Mario Draghi ise dijital paraların Euro Bölgesi ekonomisine olan etkisinin sınırlı olduğunu ve bu paraların merkez bankaları için bir tehdit oluşturmadığını belirtti.

 

ÇİN: KOŞULLAR “OLGUN”

Çin Merkez Bankası, teknolojiyi sahiplenmek için koşulların “olgun” olduğuna inanıyor, ancak, özel dijital ihraçcılar konusunda sert önlemler alarak Bitcoin ve diğer dijital parala işlemlerini yasakladı. Yetkililer, merkez bankasının kripto paralar üzerinde tam kontrole sahip olmasını destekliyor.

 

JAPONYA: DAHA ÇOK BİLGİ EDİNİLMELİ

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda, Ekim ayında yaptığı konuşmada, BOJ’nin yakın zamanda dijital para ihraç etme gibi bir planı olmasa da dijital paralar hakkında daha çok bilgi sahibi olmanın önemli olduğunu belirtti.

 

ALMANYA: “SPEKÜLATİF OYUNCAK”

Bundesbank, Bitcoin ve diğer sanal paraların oluşumu konusunda oldukça temkinli. Yönetim Kurulu üyesi Carl-Ludwig Thiele, Eylül ayında Bitcoin’e ilişkin, “Ödeme aracından ziyade bir spekülatif oyuncak” değerlendirmesinde bulundu ve “Mevduatın yerini blockchain’e bırakması, bankaların iş modellerini altüst edebilir ve para politikasını baş aşağı edebilir” şeklinde konuştu.

 

İNGİLTERE: POTANSİYEL “DEVRİM”

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, kriptoparaların finanstaki potansiyel “devrim”in bir parçası olduğuna değindi. Carney, blockchain’e dayalı bir teknolojinin, merkez bankalarının siber saldırılar karşısındaki duruşunu güçlendireceğini ve “büyük bir gelecek vadettiğini” savundu.

Yorum Yap

Yorum Yap