Sektörel

Dünyanın En Büyük 3 Havalimanı

Dünyanın En Büyük Havalimanları

Havalimanları, uçuş öncesinde ve sonrasında kullanılan, havacılık sektörü için en önemli mekandır. Günümüzde uluslararası seyahatlerin büyük bölümü, şehirlerarası seyahatlerin ise yarısından fazlası havayolu ile sağlanmaktadır. Bundan dolayı bilindiği üzere havalimanları şehrin en uğrak mekanlarından biridir. Bugünkü yazımızda ise Dünya üzerindeki en büyük havalimanları ve tahmin bile edemeyeceğiniz rakamlardan bahsedeceğiz.

 

Dünyanın En Büyük Havalimanları

1- Atlanta Hartsfield–Jackson Uluslararası Havalimanı

İlk sırayı birçoğumuzun tahmin edebileceği üzere Amerika almış durumda. “Atlanta Hartsfield–Jackson Uluslararası Havalimanı” açık ara birinci sırada..

ABD’nin Georgia eyaletinin Atlanta şehrinde yer alan uluslararası havalimanı 1994 yılından beri hizmet vermektedir. Atlanta şehir merkezine 16.1 km mesafede olan havalimanı, 1902 hektarlık
alan üzerine inşa edilmiş olup 5 adet her boyutta uçağın iniş ve kalkış yapabileceği piste sahiptir. Bir havalimanının bu büyüklükte inşa edilmesi elbette yolcu ve uçak sayısından kaynaklanmakta. 2016 verilerine göre 104 milyon 171 bin 935 yolcuya ev sahipliği yapan havalimanı aynı zamanda yaklaşık 1 milyon uçağın iniş ve kalkışında rol oynamıştır. Bu kadar yolcuya ve uçağa hizmet veren personel sayısı ise 58 binin üzerindedir. Havalimanının Atlanta’ya olan katkısı ise dudak uçuklatıcı cinsten. Hartsfield-Jackson’un Atlanta’ya 32,5 milyarın üzerinde doğrudan ekonomik katkısı vardır.

 

 

2- Capital Havalimanı

İkinci sırada ise elbette yaklaşık 1 milyar 400 bin nüfuslu Çin bulunuyor. Büyüleyici bir görselliğe sahip olan Capital Havalimanı, Çin’in başkenti Pekin’de bulunuyor.

 

2003-2008 yılları arasında inşa edilen havalimanı İngiliz bir mimar tarafından tasarlandı. 29. Olimpiyat Oyunları sebebiyle ortaya çıkacak talebi karşılamak adına yaptırılan havalimanı, olimpiyatların hemen öncesinde tamamlanmıştır. 1.3 milyon metrakarelik alanda yer alan terminal, dünyada 1 milyon metrakre barajını aşan ilk yapı olarak kaydedilmiştir. Terminal binasının iki yanındaki ejderha benzeri şekil ve aerodinamik çatı, havaalanının simgesidir ve ilginç bir biçimde terminalin üstü tek bir çatı ile kaplıdır. Rakamlara gelecek olursak, 2016 yılı verilerine göre Pekin Capital Havalimanı, 94 milyon 393 bin 454 yolcuya ev sahipliği yaparak üzerine düşen görevi fazlasıyla yapmıştır.

 

 

3- Dubai Uluslararası Havalimanı

Listemizin üçüncü ve son sırasında ise her geçen gün büyüyen ve bu büyümeyle dikkatleri üzerinde bulunduran Dubai Uluslararası Havalimanı var.

Kurulduğu günden bu yana yoğun bir tempo ile çalışan Dubai Uluslarası Havalimanı, listemizin üçüncü sırasını sonuna kadar hakediyor. Son yıllarda artan turistik ve sanayi faaliyetleri ile kullanımı oldukça artmış ve dünyanın en işlek havalimanları arasına girmiştir. Dubai Havalimanı, 2016 yılında toplamda 83 milyon 600 bin yolcuyu ağırlamıştır.
Tüm bu rakamlar göz önünde bulundurulduğunda, havacılık sektörünün ne denli karlı olduğunu anlamak zor değil. Bu gelişmiş ülkelerde yapılan yatırımlar, harcanan miktarlar havacılığın önemini kavramak için güzel birer örnek. Umarız en kısa süre içerisinde ülkemize ait bir havalimanını da bu liste içerisinde görürüz ?

Bir dahaki yazılarımızda görüşmek üzere..

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı