İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim & Teknoloji
  3. Dünya Tarihinde Bir İlk: İnsan Beynini İnternete Bağladılar!

Dünya Tarihinde Bir İlk: İnsan Beynini İnternete Bağladılar!

Dünya Tarihinde Bir İlk: İnsan Beynini İnternete Bağladılar!

Güney Afrika’da bir Üniversite’de dünya tarihinde bir ilk yaşandı. Wits Üniversitesi araştırmacıları insan beynini direkt olarak internete bağladı. Bu bulguda teknolojik masal olan beyin-bilgisayar arayüzlerinde ve öğrenen makinelerin geleceğinde önemli rol oynayacağı kesin.

Bilgisayarlarımızın dahil olduğu küresel internete zamanla telefonlarımız, televizyonlarımız, akıllı saatlerimiz, kahve makinalarımız, otomobillerimiz ve hatta giydiğimiz kıyafetler bile dahil oldu. İnsanoğlu nüfusu insanlardan kat ve kat fazla olan sanal bir dünya yarattı o dünyaya da kendini dahil etmeye karar verdi.

Güney Afrika’nın başkenti Johannesburg’daki Wits Üniversitesinde görevli araştırmalar, bu bulgu için bir ekip kurdular. Bu ekip biyomedikal alanda ilerlediği bir proje üzerinde tarihi başarılar elde etti. Medical Express dergisinde belirtilen bir habere göre bu ekip, ilk defa insan beynini gerçek zamanlı olarak internete bağlamak için bir yol keşfettiler.

 

 

Bu adı unutmayın: Brainternet Projesi

Proje, kullanıcının kafasına bağlı bir Emotiv EEG cihazı tarafından toplanan beyin dalgası EEG sinyallerini alarak çalışıyor. Sinyaller daha sonra, düşük maliyetli bir bilgisayar olan Raspberry Pi’ye kurulan programlama ara birimine anlık olarak aktarılıyor. Ardından tüm aktiviteleri herkesin rahatlıkla takip edebileceği açık bir web sitesi kullanılıyor.

Proje sorumlusu Adam Pantanowitz şunları söylüyor:

“Beyni internete bağlayabilmek, beyin-bilgisayar arayüzü araştırmaları için yeni bir sınır belirlemiştir. Bir insan beyninin bilgiyi nasıl işlediğini kolayca anlatan veri bulamazsınız. Brainternet bir kişinin kendi beyinini ve başkalarının beynini anlamasını sağlayacak. Beyin aktiviteleri sürekli olarak izlenebilecek ve bazı etkileşimleri internet üzerinden yapmak mümkün olacak.”

Pantanowitz, bunun projenin bilim kurgu hikayelerindeki olasılıkların başlangıcı olduğunu söyledi. Ekibin şu anda kullanıcılar ve beyinleri arasında daha etkileşimli bir deneyim sunmak için ara birim üzerinde çalışmaya devam ettiği belirtiliyor. Elbette bu projenin kurduğu temeller üzerine yakın gelecekte, beyin ve bilgisayarlar arasında kolaylıkla veri aktarımı yapılabilecek.

Aklınızdan birini telefonla aramak geçtiğinde akıllı telefonunuzun o kişiyi aradığını düşünün. Ya da rüyalarınız, beyninizdeki verilerin çözülmesi ile internet üzerinden izlenebilecek. İnsanı korkutan ancak heyecan veren bir gelişme olmadığını kim söyleyebilir ki?

Yorum Yap

Yorum Yap