Psikoloji & Kişisel Gelişim

Dissosiyatif Bozukluklar

Bu yazımda nadir görülen bir rahatsızlık olan dissosiyatif bozukluklara değineceğim. Bu rahatsızlık, toplumda az görülmesine karşın uzun yıllardır varlığını koruyan bir hastalıktır. Kadınlarda daha fazla görülen bu hastalığın en kısa tanımı kimlik kaybıdır. Dissosiyatif hastalığı, hafızada organik (fiziksel) bir sorun olmadan bellekte hasar olmasıdır. Bu rahatsızlığın oluşma nedenleri akut ve travma sonrası stres bozukluğudur. Çocukluk döneminde yaşanan travmalar, tacizler bu hastalığın oluşumunda büyük rol oynar.

 

 

Dissosiyatif Bozuklukların alt başlıklarında amneziler yer alır. Amneziler kişinin kendisiyle ilgili hafızasındaki hatıraları hatırlayamamasıdır. Dissosiyatif füj’de kişi kimliğini unutup, yeni bir kimlik yaratır ve kendini başka bir yerde bulabilir fakat bulunduğu yere nasıl geldiğine dair bir şey hatırlayamaz. Dissosiyatif Kişilik Bozukluğu ise daha karışık bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkta kişinin birçok kişiliği vardır. Bu kişilikler belli zamanlarla ortaya çıkarlar, anlık değişimlerde görülür. Ruhsal ve fiziksel farklılıklarında görüldüğü bu rahatsızlıkta kişinin yüz mimiklerinde ve hareketlerinde ani değişimler görülür. Aynı zamanda bu rahatsızlıkta aynı anda anksiyete, depresyon, panik gibi rahatsızlıklarda görülebilir.

 

 

Dissosiyatif Amnezilere kıyasla Dissosiyatif Kişilik Bozuklukları tedavisiz düzelme ihtimali yoktur. Birçok farklı psikolojik yaklaşım bu rahatsızlık üzerine aynı sonucu getirmiştir. Kişi, stresten kaçınmak için unutmayı davranışçılarca pekiştirmiş veya psikanalistlerce stresi bastırmıştır. Tedavi yöntemindeyse yapılması gereken üç önemli aşama vardır. İlk aşamada terapist, danışanın hastalığını tanımasında yardımcı olmalıdır. İkinci aşamada terapist, danışanın unutulan anılarını tekrar bilince çıkarmaya çalışmalıdır. Bunu yaparken ilaç tedavisi, hipnoz, psikodinamik terapi uygulanabilir. Sonuncu aşamada ise; terapist, danışanın tüm alt kişiliklerini bir araya getirmesi gerekir.

 

 

Sonuç olarak, nadir görülen bir rahatsızlık olsa da kişiyi her alanda etkileyebilecek bir rahatsızlıktır. Fakat doğru tedavi yöntemleriyle olumlu sonuçların görülmesi psikoloji adına alınabilecek güzel gelişmelerdendir. İlgilenenlere, bazı teknik fazlalıkları olsa da “SPLİT” filmini öneririm.

 

 

 

 

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı