İlginizi Çekebilir
Bilinçaltı Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Her Telden
  3. Diş Sağlığımızı Korumak İçin Neler Yapmalıyız?

Diş Sağlığımızı Korumak İçin Neler Yapmalıyız?

Diş Sağlığımızı Korumak İçin Neler Yapmalıyız?

Dişlerimiz de vücudumuzdaki diğer organlarımız kadar önemlidir.Gündelik yaşantımızda ve bir toplum içerisinde insanlar birbirleriyle konuşma esnasında ilk olarak dişlere dikkat ederler. Bu yüzdendir ki diş sağlığı ve bakımı çok önemli olup hem psikolojik hem de sosyal yaşantımız açısından büyük önem arz etmektedir.

Ben bu büyük öneme istinaden bu yazımda sizlere diş ve ağız sağlığımız açısından nelere dikkat etmeliyiz ve nasıl korumalıyız konusuna değinmek istedim.

-Tükettiğimiz gıdalara öncelikle çok dikkat etmeliyiz. Asitli, şekerli gıdalar diş çürüklerine neden olduğundan ve diş etlerine büyük oranda zararlar verdiğinden bu gıdaları tüketirken bilinçli ve çok dikkatli olmak zorundayız.

-Sigara ve alkol alışkanlıklarımızdan hem vücudumuz hem de diş sağlığımız düşünerekten uzak durmalıyız.

-Çok sert, sıcak ve aşırı soğuk içecekleri diş sağlığımızı düşünerek tüketmemeye özen göstermeliyiz. Dişlerimizle sert kabuklu yiyecekleri kesinlikle kırmamalıyız.

-Yılda 2 defa olmak üzere ağız ve diş sağlığımız için mutlaka diş hekimine gitmeliyiz ve bunu hayatımızda alışkanlık haline getirmeye özen göstermeliyiz.

-Günde 2 defa düzenli olarak dişlerimizi diş fırçalama tekniklerine uygun olarak fırçalamalıyız.

-Diş ipi kullanmak, dişler arasında kalan yemek artıklarını çok daha rahat temizlediğinden dişlerimizi fırçaladıktan sonra diş ipini muhakkak kullanmalıyız.

-Asla çevremizdeki kişilerin diş fırçalarını kendi diş bakımımızı yaparken kullanmamalıyız. Böylelikle ağız bakterilerini ve mikroplarını vücudumuza sokmamış oluruz.

-Diş eti ve ağız yapımıza uygun orta, yumuşak ve sert kıllı diş fırçalarını tercih etmeliyiz.

 

Hepimiz bir birey olarak bu altın önerileri yerine getirdiğimiz takdirde ve alışkanlıklarımız listesine bunları eklediğimiz de kendimizi her yerde daha güvenli ve mutlu hissedebiliriz.

 

Bir sonraki mutlu ve daha sağlıklı olacağımız yazımda görüşmek üzere,

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul Bahçeşehir üniversitesi mezunuyum. İstanbul'da yaşıyorum Sağlık üzerine araştırmalar yapıyorum ve bu konudaki bilgi, birikimlerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Yorum Yap