1. Ana Sayfa
  2. Futbol
  3. Derbide Yüksek Gerilim Düşük Kalite

Derbide Yüksek Gerilim Düşük Kalite

Derbide Yüksek Gerilim Düşük Kalite

  Maç başlangıcı aslında herkesin beklediği gibi çok düşük tempoluydu. İki takımda ilk 15 dakika da birbirlerinin güç dengelerini tarttı. Galatasaray liderliği kaybetmemek, Fenerbahçe de hem yarıştan kopmamak hem de puan farkını azaltmak için temkinli başladı.

Maçın ilerleyen dakikalarında ev sahibi takım topun hakimiyetini eline geçirse de net pozisyonlar yakalayan takım Galatasaray’dı. Galatasaray topsuz oyunda maç boyunca sıfıra yakın hatayla oynadı. Linnes ve Maicon’un bireysel hataları dışında Fenerbahçe’ye boş alan bırakmadı. Galatasaray defansif olarak sınıfı geçti ancak hücum etkinliği olarak sınıfta kaldı. Galatasaray’ın etkili hücum silahları Rodriges, Gomis ,Feghouli iç saha maçlarındaki performanslarının yarısını bile gösteremedi. Şener’in performansının kötü olduğu bir günde, Rodriges maçı kazandıracak pozisyonlar yakaladı ancak yanlış tercih hataları ve fazla özgüven sebebiyle galibiyeti getiremedi. Rodriges hakkındaki fikrimi belirtmiştim, hatırlatmakta sakınca da duymuyorum. Rodriges, hedefi şampiyonlar ligi olan bir kulübün kanat oyuncusu olacak kadar yetenekli ve  yeterli bir oyuncu değil. İyi bir yedek kulübe oyuncusu olabilir, maç içinde elinden gelen çabayı da gösteriyor ancak top ceza sahasının içine geldiğinde yaptığı tercih hataları maç kaybettirebilecek noktalara geliyor. Nitekim derbide değerlendiremediği pozisyonlar sebebiyle maçın son anları çok tehlikeli geçti. Maçın ilk yarısında oyun sık sık durdu.

Günümüz futbolu artık kaleden başlıyor. Bu oyunu hızlı bir şekilde oynayanlar başarılı oluyor. Bugün iki takıma bakıldığında da topu hızlı bir şekilde oyuna sokmak isteyen 3 tane oyuncu söyleyemeyiz. Üzerine kalecilerinde maç içinde topu oyuna yavaş sokması maçın seyir zevkini düşürdü. Hakemin maçı kötü yönettiğini düşünüyorum. İlk 30 dakikada çok net pozisyonlarda kart göstermeye cesareti yoktu. Maçın önemini kaldıracak seviyede bir hakem değildi. Hakemlerimizin derbi maçlarının tansiyonunu kaldıracak ve oyunu adil yönetecek cesareti maalesef ki yok. Özellikle Fenerbahçe-Galatasaray maçlarında adil davranmakta güçlük çekiyorlar. İlk maçta Cüneyt Çakır Galatasaray’ın net bir penaltısını iki adım mesafesinde olmasına rağmen veremedi. Çünkü Fenerbahçe o maçta kaybetseydi lige belki de çok erken havlu atacaktı. Bu maçta en az 2 kırmızı kart çıkması gerekiyordu . Fernando ve Mehmet Ekici kırmızı kart yemeden maçı tamamladıysa, bu durumu hakeme borçlular. Puan tabelasındaki durum iki takımı da etkilemiş olacak ki, maçın hareketlenmeye başladığı dakikalar 65’ten sonra oldu. Fenerbahçe de Aykut Kocaman, formsuz durumda olan Nabil Dirar’ı erken değiştirmemekle bence hata yaptı. Valbuena çok önceden oyuna dahil olmalıydı. Fenerbahçe adına, belki şampiyonluğun gittiği maç olacak olan maçta çift forvetli bir yapıya dönülebilir miydi? Mehmet Ekici yerine Valbuena denenebilir miydi? Soru işaretleriyle dolu olan bir maçtı.

Maçın Galatasaray adına öne çıkan isimleri; Nagatomo ve Muslera’dır. Muslera kalede “0” hatayla oynadı. Yan toplarda ve  karşı karşıya pozisyonlarda muazzamdı ve  geçit vermedi. Nagatomo defansif olarak çok etkindi , Dirar ve Şener’e bir tane bile rahat orta şansı vermedi. Galatasaray’da ileri hücum oyuncuları dışında toplu oyunda performansı yeterli olmayan oyuncu maçta vasat bir görüntü veren Belhanda’dır. Belhanda iç saha derbilerinde yine aynı silik görüntüyü verecek mi? Bu sezon Galatasaray şampiyon olursa, şampiyonluğa  katkısı anadolu maçlarında yaptığı asistler mi olacak? Bunlarda Galatasaray adına soru işaretleri.

Maçın sonucu iki tarafı da memnun etmedi. Son dakikada Tolga Ciğerci’nin kaçırdığı pozisyon hasebiyle tek bir Galatasaray’lı skordan memnun değil. Kim daha az hasarla çıktı denilirse, şüphesiz Galatasaray olacaktır sorunun cevabı. Bu haftayı da lider kapatmayı garantileyen Galatasaray şampiyonlukta direk rakipleri olan Beşiktaş ve Başakşehir ile derbilerini artık iç sahada oynayacak. Maçların sonucu şampiyonu belirleyecek. Bir sonra ki Trabzon maçı da şampiyonluğun bana göre en önemli maçı. Çünkü Galatasaray uzun süredir derbi maçları kazanamadı. Trabzonspor maçında çok güçlü bir görüntü vermek zorunda. Bu sezon şampiyonluğu hak eden kulüp olduğunu herkese göstermeli futboluyla.

 

 

SEDAT KISA

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul üniversitesi\'de okuyorum. 20 yaşındayım. Avrupa ve türk futbolunun yakından takipçisiyim.

Yorum Yap