1. Ana Sayfa
  2. Tarih
  3. Denizaslanı Operasyonu

Denizaslanı Operasyonu

Denizaslanı Operasyonu

Almanlar açısından zafer, İngilizler açısından yenilgi yaratacak bu operasyonun niye gerçekleştirilemediğini size bu yazımda açıklayacağım.

Operasyonun başlıca amacı İngiltere’ye çıkartma yaparak İngilizleri yenmekti. Almanların böyle bir operasyona baş vurmalarının sebebi İngiltere’yi savaş dışı bırakmak istemeleriydi. Zaten Hitler’in savaş boyunca en büyük amaçlarından bir tanesi İngiltere’yi barış masasına zorla oturtarak İngiliz devletinin mirasına el koyulması ,İngilizleri aryan ırkından gördüğü için onlarla iş birliği içinde olmak istemesiydi.Ancak İngiltere’ye böyle bir çıkartma yapmak her ülkenin yapacağı bir iş değildi. Almanların böyle bir operasyona baş vurmaları için İngilizlerle kendileri arasındaki bazı farkları kapatmaları lazımdı. Bunlardan ilki ve en önemlisi olanı donanma farkıydı. Almanların karşısında duran güçlü bir İngiliz donanması vardı ve Almanlar savaş başladığından beri çoğunlukla kara ve hava kuvvetlerine önem vermişlerdi. Diğeri ise hava üstünlüğünün sağlanmasıydı ancak hava üstünlüğü sağlanamayacaktı çünkü Luftwaffe’a(Alman hava kuvvetleri) İngiliz hava üslerini bombalaması yerine şehirleri bombalama emri verilmişti bunun sonucunda da İngilizler’in savaşmaktan vazgeçecekleri zannediliyordu ancak öyle olmadı. Alman hava kuvvetlerine verilen bu emir Almanlara pahalıya patlayacaktı ve bundan sonra  Britanya savaşını kaybetmelerine, ardından Rusya cephesi açıldığından dolayı planın iptal edilerek rafa kaldırılmasına sebep olacaktı.Her ne kadar Almanlar açısından yararlı olabileceği öngörüldüyse de Almanların deniz kuvvetleri o zamanda İngiliz donanması karşısında küçük bir çocuk gibi duruyordu.

 

-EREN TAKIŞ

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul’da ikamet etmekteyim. Rizeliyim. 17 yaşındayım. Özel bir lisede 2.sınıfta halen öğrenim görmekteyim. En büyük hobim tarih okumaları yapmak ve tarih hakkında yazı yazmak.

Yorum Yap