İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dizi&Film
  3. “DeLorean” Geleceğe Dönüş Arabası

“DeLorean” Geleceğe Dönüş Arabası

“DeLorean” Geleceğe Dönüş Arabası
2

Steven Spielberg’in yapımcılığını yaptığı, Robert Zemeckis’in yönetmenliğini üstlendiği; bilim-kurgu ve macera filmi olan Geleceğe Dönüş yapıtını hepimiz biliriz. Peki Geleceğe dönüş filmindeki, martı kanatlı arabanın hikayesini herkes bilir mi? Burası muallak.

Filmde, 1985 yılından 2015’e yani geleceğe gitmek için buzdolabı kullanılacağı kararlaştırılmış. Sonradan buzdolabını örnek alan çocukların içinde boğulma tehlikesi yaşayacağı endişesinden dolayı, “DeLorean” spor arabası üzerinde anlaşılmış.

DeLorean 80’li yıllardan farklı olarak, sport tasarımıyla dikkatleri üzerine çekiyordu. Bu ilginç tasarımı sebebiyle, filmde kullanılmak istenmişti zaten. Ayrıca DeLorean’ın hikayesi de araba kadar ilgi çekici.

John DeLorean, başarılı bir mühendis olarak General Motors’da üst düzey yöneticiydi. Sonrasında kazandığı sermayeyle hayali olan otomobil fabrikasını; DMC yani DeLorean Motor Company’i 1975’te kurdu. 1980 yılında DMC-12’yi piyasaya sürdü.

Martı kapılarıyla insanların ilgisini üzerine çekmeye başaran DMC, bu başarısını çok sürdüremedi. 1982 yılında iflas açıkladı.

Hayalleri olan şirketin iflasını kabullenemeyen John DeLorean, şirketinin ihtiyacı olan nakiti bulmak için bir otel odasında; tek seferde 6.5 milyon dolarlık kokain satmaya çalıştı. Kokain’i alan kişilerin FBI ajanı çıkmasıyla; John DeLorean mahkemede yargılanarak, tutuklandı.

Fabrika fiili olarak kapanmış olmasına rağmen, fabrikaya bağlı bazı işçiler kendi atölyelerinde, garajlarında kaçak bir şekilde tam 12 adet el yapımı DeLorean üretti. İşçilerin yakalanmasıyla kaçak üretim durdu. John DeLorean 2005 yılında hayatını kaybetti.

DeLorean’ın hayranları, hala farklı modifiyelerle tutkularını devam ettiriyorlar.

Yorum Yap

Yorum Yap