İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Çözüm Tanzim Satış mı?

Çözüm Tanzim Satış mı?

Çözüm Tanzim Satış mı?

Son dönemlerde sebze-meyve fiyatlarındaki ciddi artış vatandaşın kesesini oldukça olumsuz yönde etkilemeye başladı. 

 

Duruma çözüm arayışı içerisinde olan yöneticiler İstanbul ve Ankara’da belirli yerlerde tanzim satış noktaları kurdu ve satışlar dün itibariyle başladı. Vatandaşın yoğun ilgisinin artarak devam ettiği satış noktalarında uzun kuyruklar oluştu. Yaklaşık olarak 2.5 ay satışların devam edeceği hatta Sn. Cumhurbaşkanı bugünkü açıklamasında ilerleyen tarihlerde İnternet üzerinden de satışların yapılacağından bahsetti. Şuan için kurumsal bir takım firmanın fiyatlarında gözle görülür düşüşler yaşanıyor. Fakat Tanzim satış noktaları uzun vadede çözüm sağlayacak mı ? Bu sorunun cevabını ilerleyen günlerde daha net alacağız.

 

Sebze-meyve fiyatlarındaki ciddi artışın başlıca etkenlerini sıralayacak olursak

-Gübre ve tohum fiyatları

-Akaryakıt

-Nakliye giderleri

-Kabzımalların yüksek kar marjı

-Vergi, İşgaliye, harç giderleri

-Ekonomik ve diğer etkenler

 

Durum böyleyken bu uygulama vergisini düzenli ödeyen fiyatlandırmada aşırıya kaçmayan esnafın işlerine direk olarak darbe vurmaz mı?

Ben şahsım adına tanzim satış uygulamasının daha başka olumsuz sonuçlar doğuracağına inanıyorum. Farklı bir durum ise bu noktalarda oluşan uzun kuyruklar 2019’un Türkiye’sine yakışan görüntüler değil.

 

Başlıca olumsuzluklar

-Esnafın satış noktalarındaki fiyatlarla rekabetinin zorlaşması

-Tanzim satış noktalarının satıştan doğan zararları

 

Ne yapılabilir ?

Direk çiftçiyle hal arasında daha kısa mesafeli bir köprü kurularak vergi ve yakıt maliyetlerinde belli ölçüde indirime gidilerek daha uzun vadede bu sorunu çözebileceğimize inanıyorum.

 

FEYYAZ KÖSEOĞLU

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul’da yaşıyorum Trabzonluyum.Ticaretle Uğraşıyorum. İnternet ve bilişim sektöründe çalışmalar yapıyorum. Youngcorners.com'un fikir sahibi ve kurucusuyum. Aynı zamanda Trabzonspor Kongre üyesi ve Kıyıder gençlik kolları başkanıyım sizler ile gündem ve spor alanlarındaki gözlemlerimi paylaşmaya çalışacağım.

Yorum Yap