1. Ana Sayfa
  2. Bilim & Teknoloji
  3. Çin’in Elektrikli Otomobili “NİO”

Çin’in Elektrikli Otomobili “NİO”

Çin’in Elektrikli Otomobili “NİO”
2

Elektrikli araba çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiği son zamanlarda, Dünya devleri ülkeler de bu alanda rekabetleriyle adından söz ettiriyor.  Herkes tarafından bilinen ABD menşeili firma Tesla’ya alternatif bir marka olan Çinli elektrikli otomobil devi NİO yeni modelini piyasaya sürdü.

 

 

ABD’nin dün bir kez daha Rusya ve Çin’i kendisine rakip gördüğünü açıkça ifade etmesi, bizlere Çin ve Rusya’nın teknolojik ve ekonomik olarak ABD’yi yakaladığının önemli bir göstergesidir.

 

 

 

Tesla’nın tanıttığı model X, yaklaşık 127.000 dolar iken; Çin’in NİO ES8’i 68.000 dolar seviyesinde açıklandı. Bu fiyat mukayese edildiğinde NİO neredeyse Tesla’nın yarı fiyatı olduğundan iyi bir alternatif olarak düşünülebilir fakat NİO, şuan sadece Çin piyasasında satışa sunuluyor.

 

 

Estetik görünümüyle dikkatleri üzerine çeken NİO, 0-100 km hıza 4 saniyede ulaşıyor ve 7 koltuk seçeneğiyle müşterilerine sunuluyor. Ayrıca tıpkı IPhone’un asistanı SİRİ gibi, yol boyunca sürücüye eşlik eden NOMI adında yapay zeka asistanı da mevcut.

 

 

Tüm bu olumlu özelliklerinin yanında ES8, diğer elektrikli otomobillere göre menzil yönünden biraz düşük kalıyor. ES8, 10 dakika şarj edildiği takdirde 100 km’lik bir yol gidebiliyor ve toplamda 355 km menzile sahip.

Yorum Yap

Yorum Yap