Kapat

Çin’e Karşı 50 Milyar Dolarlık Gümrük Vergisi

Anasayfa
Haberler Çin’e Karşı 50 Milyar Dolarlık Gümrük Vergisi

ABD Başkanı Donald Trump, Çin’den ithal edilen teknolojik ürünlere 50 milyar dolarlık gümrük vergisi uygulanması kararını onayladı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın karara ilişkin yaptığı açıklamada, bu kararla Çin’den ithal edilen bazı teknolojik ürünlere 50 milyar dolarlık gümrük vergisi getirileceğini belirtirken, ” Çin’in fikri mülkiyet ve teknoloji hırsızlığının yanı sıra adaletsiz ticaret uygulamaları” nedeniyle teknoloji ağırlıklı bazı ürünlerine yüzde 25 vergi uygulanacağını da açıklamasına ekledi.

Göreve geldiği günden beri ekonomik alanda Çin’i hedef alan açıklamalarda bulunan ABD başkanı Donald Trump’ın aldığı bu kararla Çin-ABD arasındaki ekonomik savaş bir adım daha ileri gitmiş oldu.

Toplamda 50 milyar dolara ulaşacağı ön görülen gümrük vergilerinin uygulanacağı Çin ürünlerinin listesi ABD Ticaret Temsilciliği (USTR) tarafından açıklandı. Listede; nükleer reaktörler, gaz türbini, hava ve gaz sıvılaştırıcı makineler, fırınlar, ticari bulaşık makineleri ve robotlar gibi yaklaşık 1100 farklı ürün bulunmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir