İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Çin’den Google ve Facebook’a İnternet Kuralları Uyarısı!

Çin’den Google ve Facebook’a İnternet Kuralları Uyarısı!

Çin’den Google ve Facebook’a İnternet Kuralları Uyarısı!
1

Çin Siber Yönetim Bünyesinde olan Çin’in uluslararası işbirliği bürosu Genel Müdürü Qi Xiaoxia, Cenevre’de düzenlenen konferansta Google ve Facebook’a uyarılarda bulundu.

 

Reuters’ın bildirdiğine göre Çin regülatörü, google ve Facebook‘un dev çevrimiçi nüfusuna erişimini istemeleri halinde ülkenin sansür ve sert çevrimiçi yasalarını kabul etmek zorunda kalacaklarını söyledi.

Çin Siber Yönetim Bünyesindeki Uluslararası İşbirliği Bürosu Genel Müdürü Qi Xiaoxia, Cenevre’deki bir konferansta, “Neden Google ve Facebook henüz Çin’de çalışmıyor ve faaliyet göstermiyor?” diye sordu.

BM’nin Avrupa’daki karargahında İnternet Yönetişim Forumu’nda konuşan Qi, “Eğer geri gelmek istiyorlarsa onları bekliyoruz,” dedi. “Sadece Çin yasalarına ve yönetmeliklerine uymak zorunda olmaları gerekiyor,” dedi.

Genel müdür şöyle devam etti: “Bizler, siber alanın dağılmayan bir alan olmadığını düşünüyoruz. Kanunlara göre interneti yönetmek, denetlemek ya da düzenlemek zorundayız.”

Google sansür endişeleri nedeniyle 2010 yılında Çin’den çekildi ve Facebook, 2009 yılında ülkede engellendi. Facebook’un Instagram uygulaması da, Twitter ve birçok büyük batılı haber merkezi gibi yasaklandı.

Yorum Yap

Yorum Yap