Yaşam

Çevre Kirliliği Hakkında Sarsıcı Gerçekler

Gezegenimiz, nüfusun artmasıylla birlikte çevre kirliliğiyle boğuşuyor. Artık neşeyle örten kuşlar yerine petrole bulanmış kuşlar, duru sular içerisinde yüzen balıklar yerine zehirlenmiş ve karaya vurmuş balıklar, özgürce doğada gezen kaplumbağalar yerine hapsedilmiş kaplumbağaları içeren fotoğraflar görüyoruz. Çevre kirliliğin hangi boyutlara ulaştığını öğrenmek ve çevre kirliliği ile ilgili ilginç bilgileri öğrenmek için okumaya devam edin.

Çevre Kirliliği Hakkında lginç Bilgiler

 

1- Her yıl 60 milyar TL değerine 6 milyar kg çöp okyanuslara dökülüyor. Bu maddelerin çoğu deniz yaşamı için zehirli olan plastik.

 

 

2- Bu resimdeki alan Büyük Okyanus’taki çöp adası olarak biliniyor. Bu ada Büyük Okyanus üzerinde yüzen plastik çöplerden oluşuyor. Bazı tahminlere göre bu ada Amerika’nın iki katı büyüklüğünde olabilir.

 

 

 

3- Çöp toplama alanları toprak kirliliğinin en büyük sebeplerinden. Halbuki bu alanlarda bulunan çöplerin %80’i geri dönüşüm özelliğine sahip maddelerden oluşuyor.

 

 

 

4- Şu an dünya üzerinde 500 milyondan fazla araç var. 2030 yılına gelindiğinde bu sayının 1 milyarı geçmesi bekleniyor. Bu da çevre kirliliğinin 2 katına çıkması demek.

5- Amerikalılar, dünya nüfusunun %5’ini oluşturmalarına rağmen dünya genelinde üretilen toplam atığın %30’unu üretirken tüm doğal kaynakların yaklaşık dörtte birini kullanıyorlar.

 

 

6- Denizlerdeki petrol tankeri kazalarının deniz canlıları için ölümcül olduğunu biliyoruz. Peki denizlerde taşınan her bir milyon ton petrolün bir tonunun mutlaka denizlere karıştığını biliyor muydunuz?

 

 

7- Diğer kıtalara kıyasla Dünya’nın en temiz yeri Antartika Kıtası. İmzalanan Güney Kutbu Antlaşması’na göre bu kıtada askeri faaliyette bulunmak, altın araması yapmak, nükleer deneme yapmak ve nükleer atık depolamak yasak.

 

 

 

8- Çin, en yüksek hava kirliliği olan ülkeler arasında yer alıyor. Ülkenin başkentinde 1 gün yaşamak günde 21 tane sigara içmeye bedel.

Ayrıca 700 milyon Çinli (ülke nüfusunun yaklaşık yarısı) kirli su içmek zorunda.

 

 

9- Hindistan’da kentsel atıkların %80’i Hindular tarafından kutsal sayılan Ganj Nehri’ne karışıyor. Bu nehir şimdilerde Hindistanlıların vefat eden aile bireylerini gömmek için kullandıkları bir yer haline gelmiş.

 

 

10- Gürültü kirliliği, işitme kaybına, tansiyon hastalıklarına, uyku bozuklarına ve aşırı stres gibi bir sürü olumsuz duruma yol açmasına rağmen en az önem verilen kirlilik türü.

 

 

11- Sovyet Rusya’dan kalma radyoaktif atıkların bulunduğu Karaçay Gölü dünyanın en kirli yeri. Burada bir saat süre ile bulunma bile sizin ölümcül olacaktır.

 

12- Bilgisayarlar, televizyonlar, cep telefonları ve diğer elektronik aletler gün geçtikçe daha fazla kullanılıyor. Bu durum son yıllarda elektronik atıkların çok fazla artmasına yol açtı. Sadece 2012’de insanlar 50 milyon ton elektronik atık üretti.

 

 

13- İngiltere’deki nehirlerde bulunan balıkların üçte birinde cinsiyet değişimi görülüyor. Sebebi kanalizasyon sularının atılan doğum kontrol hapları sebebiyle çok çeşitli kimyasallar ve hormonlar içermesi.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. içerik bakımından harika bir site. bilgilendirici ve akıcı konular. İnsan bu sitede gezinmek için aradığı herşeyi sizde bulabiliyor. teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı