1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. Canon’un “Sanal Kamera” Teknoloji İle Maçların Tekrarını İstediğimiz Açıdan İzleyebileceğiz!

Canon’un “Sanal Kamera” Teknoloji İle Maçların Tekrarını İstediğimiz Açıdan İzleyebileceğiz!

Canon’un “Sanal Kamera” Teknoloji İle Maçların Tekrarını İstediğimiz Açıdan İzleyebileceğiz!

Canon’un geçtiğimiz günlerde duyurduğu “Sanal Kamera” teknolojisi ile kaydedilmiş herhangi bir görüntüyü istediğimiz açıdan izleyebileceğiz.

Intel bir süredir 360 derecelik yeniden koynatma teknolojisi üzerinde çalışmalarını sürdürüyordu.Bu yılın Super Bowl etkinliğinde ilk kez kullanılan teknoloji, yeniden oynatma ve pozisyon tekrarlarına yeni bir anlam kazandırmıştı. Ancak bu tip bir yeniden oynatma teknolojisini tek geliştiren marka “Intel” değil. Canon’da spor karşılaşmaları gibi etkinliklerde kullanılabilecek, özgür bakış açılı “Sanal Kamera” teknolojisini geliştirdiğini duyurdu.

Bu teknolojiyle çekilmiş herhangi bir videoyu yeniden izlediğimizde, FIFA veya PES oyunlarında olan yeniden oynatma özelliğindeki gibi istediğimiz bakış açısından bakmamızı sağlıyor. Şimdilik geniş alanlarda kullanılacak teknolojinin, bir kaç örnek maçın belirli kısımları dışında kullanılmıyor. Ancak Canon’un bu teknolojiyi bir maçın tümünü çekmek için kullanmak istediği ve sadece yapım şirketlerinin maç tekrarını oynatırken değil, maçı yeniden izleyen herkesin istediği bakış açısından maçı izlemesini sağlamaya çalıştığı biliniyor.


Teknoloji, belirli yerlere yerleştirilen bir sürü kameranın bir tür bilgisayara veri göndermesi ve bilgisayardaki yazılımın bu görüntüleri birleştirmesiyle ortaya çıkıyor. Bu sayede kaydedilmiş görüntü içerisinde yine bir yazılım aracılığıyla izleyici rahatça gezinip 3 boyutlu bir alanda istediği bakış açısından maçı izlemeye devam edebiliyor. Canon’un şimdilik hedefi bunu canlı yayın sistemine dönüştürmek ve canlı yayında eş zamanlı olarak izleyenlerin bakış açısı seçmesini sağlamak.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap