1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Cam Filmlerin Cezası Ne Kadar Olacak? Hangi Tür Cam Filmleri Serbest?

Cam Filmlerin Cezası Ne Kadar Olacak? Hangi Tür Cam Filmleri Serbest?

Cam Filmlerin Cezası Ne Kadar Olacak? Hangi Tür Cam Filmleri Serbest?

Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla birlikte ülkede gündeme gelen bir konu ise otomobillerde ki cam filmleri. Artık bazı cam filmleri yasak. Eğer bu kurala uymazsanız para cezası alabilirsiniz. Peki Hangi Tür Cam Filmleri Serbest?

Yasağın Resmi Gazete’de yayınlanması ile birlikte Trafik Polisleri sıkı denetime başladı. Şuan Ülkemizde 6 Milyona kadar araçta cam filmi bulunuyor. Bu cam filmlerini söktürmek 150 TL’den başlamakta.

Eğer araçta kendine özgü yani fabrikadan çıkma film varsa bu araçlar için yasak geçerli olmayacak. Bu cezalar 301 ila 427 TL arasında olacak.

Otomotiv Bakım Dernekleri Başkanı Serdar Bakırtaş, geçtiğimiz günlerde konu ile ilgili açıklamalar yaptı. Şuan Cam filmlerin tüm tonlarının yasak olduğunu söyleyen Bakırtaş, sözlerine şöyle devam etti; “Koyu tona biz de karşıyız. Ama açık ve orta ton için düzenlenmesi gerekiyor. Biran önce tekrar değerlendirmesi gerektiği görüşündeyiz.”

 

Hangi Tür cam Filmleri Serbest Olacak?

Yeni yayınlanan yasaya göre yalnızca fabrika çıkışında takılan filmler serbest olacak. Bu cam filminin amacı, yolcuların fiziksel olarak yaralanmalara yol açtığı için, hangi test türünün gerçekleştirileceğini ve hangi test sonucunun baz alınmasını gerektiğini ortaya koymaktır. Hava şartları ve aşınmaya karşı direnmeli olmasının yanında trafik koşullarında ve de kullanım sırasında ortaya çıkabilecek yaralanmalarını önleyebilecek kadar direniş göstermesidir.

 


Karayolları Trafik Yönetmenliğinin yukarıda belirtilen yüzdelere uygun olması gerektiğine değinerek 63.Maddesinde şu ifadelere yer verdi;

“taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır” hükümleri bulunmakta olup, yukarıda belirtilen hükümlere uymadığı tespit edilen araçlar hakkında, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 30 uncu maddesi doğrultusunda gerekli yasal işlemler yapılacaktır.”

Yorum Yap

Yorum Yap