1. Ana Sayfa
  2. Bilim & Teknoloji
  3. Boston Dynamics Yine İş Başında

Boston Dynamics Yine İş Başında

Boston Dynamics Yine İş Başında

1992 yılında kurulan, mühendislik ve robotik tasarım konularında dünyada adından sıkça sözünü ettiren Boston Dynamics şirketi yeni robotlarını tanıtıma sundu.
Atlas adını verdikleri robot insan gibi koşabilme özelliğine sahip.Daha önce kapı açma, fiziksel dayanıklılık, sıçrama gibi testleri başarıyla geçen atlas robotu, şimdi de insan gibi koşarak önüne gelen engelleri başarıyla aştı.

Boston Dynamics’in paylaşmış olduğu görüntülerde Atlas robotu spor yapıyor.Desteksiz yürüyüş yapan robot ardından eğimli bir arazide yavaş tempoda koşuya başlıyor.Koşusunu sürdürdüğü sıra önüne çıkan engelleri ise fark edip üstünden atlıyor.
Boston Dynamics şirketinin sunmuş olduğu Atlas robotu, 1 metreden uzun ve insansı görünüme sahip.
Sunulan bir diğer robot Spotmini.Spot mini adlı robot ise merdivenleri seri bir şekilde çıkabiliyor.Bunun dışında kendine yüklenen ağırlıkları taşıyor ve götürmesi gereken yere ulaştırıyor. Spotmini adlı robot Atlas robotuna göre insansı görünümden uzak.

 

 

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mersinliyim ve Mersin\'de ailemle birlikte yaşıyorum. 20 yaşındayım. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi 2. Sınıf öğrencisi olduğum için şuan Istanbul\'dayım. Spor benim hayatım sadece Türkiye\'de değil Dünyadaki spor gelişmeleriyle de yakından ilgileniyorum.

Yorum Yap