İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim & Teknoloji
  3. Bor madeni ve Boron deterjanı

Bor madeni ve Boron deterjanı

Bor madeni ve Boron deterjanı

Son yıllarda bor madeni ile alakalı birçok spekülasyona şahitlik ettik. Bunlardan bazıları belli bir tarihe kadar işleme yetkimizin olmadığı yalnızca kalıp olarak çıkartıp yurt dışına sattığımız, eğer tam anlamıyla kullanabilirsek dışa bağımlılığımızın birçok sektörde azalacağı gibi örnekleri artırabiliriz. Ama biz öncelikle bor madeninin genel özelliklerinden biraz bahsetmek istiyoruz. Sonrasında ise Türkiye’nin ilk yerli ve milli deterjanı Boron’dan

B simgesiyle gösterilen bor madeni sert yapılı ve ısılara karşı dayanıklı olan bir elementtir. Son dönemlerde ismini sıklıkla duyuyoruz ama yaklaşık 4000 sene önce ortaya çıkartılmıştır. Ve ilk olarak Tibet’te kullanılmıştır .Aynı dönemlerde Hititliler ve Sümerliler tarafından gümüş ve altın işçiliğinde kullanılmış, Araplar da ilaç ile alakalı işlerinde, Eski Yunanlılarda temizlik ile alakalı işlerinde, Romalılarda cam işlemelerinde ve Mısırlılarda mumyalama ile alakalı işlerinde kullanmışlardır. Yani ilk kullanımı çok eskiye dayanmaktadır.

Dünyadaki en önemli bor elementi kaynakları ülkemizde bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ABD ve Rusyada’da kaynaklar vardır.

Madenin en sık kullanıldığı alanların başında otomobil sektörü, inşaat sektörü, bilgisayar sistemleri ve askeriye gelmektedir. Ülkemiz bor madenlerinin yaklaşık olarak % 75’sine sahip olan bir ülkedir, bundan dolayı da konum açısından önem taşır.

İhracatı ve üretimi oldukça düşük olduğundan dolayı ülkemize var olan getirisi de düşüktür. Ülkemizde yer alan bor yatakları Kütahya- Kestel, Balıkesir- Bigadiç, Kütahya- Emet ve Eskişehir- Kırka’da bulunmaktadır.

Tabii ki bizi dahada yakından ilgilendiren konuya değinecek olursak oda ismini sıklıkla duymaya başladığımız bor minerallerinden üretilen yerli, çevreci zararlı madde içermeyen Boron deterjanı Eti maden tarafından geliştirilen bu deterjan beyaz ve renkli çamaşırlar üzerinde oluşan evsel ve endüstriyel lekeleri, renkleri ve çamaşırları olumsuz olarak etkilemeden kolaylıkla çıkarıyor. Koku giderici özelliğe sahip olan boraksla üretilen Boron; köpüksüz ve ek bir petro- kimya içerikli ürüne ihtiyaç duymadan çamaşırları yumuşatıyor. Çamaşırlar üzerinde oluşabilecek mantar oluşumunu engelleyerek kötü kokuların oluşmasının önüne geçiyor. Leke çıkarmada petro – kimya içerikli deterjanlarla aynı seviyede olan Boron, hem endüstriyel alanda  hem de evde rahatlıkla kullanılabiliyor.

Vatandaş olarak üzerimize düşen bize en yakın olan mağazadan Türkiye’nin yerli ve milli temizlik ürünü olan Boron’u satın alıp kullanmak ve çevremize kullandırmak.

 

Yorum Yap

Yorum Yap