Bilim & Teknoloji

Bilgisayar Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bilgisayar Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar kapsamlı bir aygıttır. Hemen hemen her donanımı ve özelliği ayrı uzmanlık gerektirir. Bu yazımda bir çok sorunuza cevap alacağınızı umuyorum. Günümüzde insanlar binlerce lira karşılığında bilinen veya bilinmeyen bilgisayar markalarına biliçsizce harcama yapmakta.

Bilgisayar Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikli olarak bilgisayar satın almaya karar vermeden önce, satın alacağınız bilgisayarı ne amaçla kullanacağınızı belirleyin. Eğer ihtiyacınız film/dizi/video izlemek, office programlarını kullanmak, sosyal medyayı ve haberleri takip etmek ise düşük özellikte bir bilgisayar ihtiyacınızı giderecektir. Eğer ki grafik tasarım, oyun, video düzenleme, çizim vb. projelerinizde kullanmak üzere bir laptop veya bilgisayara ihtiyacınız varsa yüksek özelliklerde bir bilgisayar seçmeniz gerekir.

Mağazadan satın alacaksanız mutlaka bilgisayardan anlayan birini yanınızda bulundurun, eğer bunun için yardım alabileceğiniz bir kimse yok ise güvenilir mağazalara başvurun. X Bilgisayarcı, Y Bilgisayarcı gibi satıcılara başvurmak yerine bilinir bilgisayar satıcılarına başvurmak daha güvenilirdir. Kurumsal kimliğe sahip firmalar, size sattıkları ürünlerle ilgili çok daha fazla destek olabilirler. Hasar, onarım, iade vb.

Bilgisayar satın alırken dikkat etmeniz gereken rengi, markası veya görünümü değil, teknik özellikleridir. Üreticiler, tüketicilerin bu yönünü bildiği için görsel tasarıma odaklanırlar. Görünümüne kandığımız bilgisayarın teknik özellikleri fiyatı ile çoğu kez bağdaşmaz.

Peki bilgisayar özelliklerini nasıl ayırt edeceğiz? Nelere dikkat edilmeli? “Ram nedir? Ana kart nedir? İşlemci nedir?” Gelin bu sorulara cevap bulalım.

Bilgisayarın Teknik Özellikleri

İşlemci (Cpu) Nedir?

Bilgisayarda İşlemci Ne İşe Yarar?
İşlemci

İşlemci bilgisayar için herşeydir. Bilgisayarın beyni olarak bilinir. Çünkü bilgisayarı kullanırken yaptığımız her işlem onun hızıyla bağlantılıdır. Piyasada bulunan işlemcilerin hemen hemen hepsi INTEL veya AMD markalıdır.

Aşağıda sizler için hazırlamış olduğum işlemci türlerini kontrol edebilirsiniz. Sıralama yeni (iyi) modelden eski (kötü) modele göre yapılmıştır. Bu sıralamaya dikkat edip işlemcinizin iyi olup olmadığını ayırt edebilirsiniz. Fiyatı etkileyen en önemli unsurdur.

Intel marka işlemciler:

 1. Intel Core i7 (yüksek)
 2. Intel Core i5
 3. Intel Core i3
 4. Intel Core 2 Duo
 5. Intel Core Duo
 6. Intel Xeon
 7. Intel Pentium
 8. Intel Celeron (düşük)
Amd marka işlemciler:

 1. Amd FX X8 9590 (yüksek)
 2. Amd FX 9370
 3. Amd Fx-8350
 4. Amd A10-7870K
 5. Amd A8 7650K
 6. Amd Athlon II (düşük)

RAM Nedir?

Bilgisayarda Ram Ne İşe Yarar?
Bilgisayar Belleği

Gün içerisinde bilgisayarımızı kullanırken birçok işlem yaparız. Kullandığımız uygulamalar belli bir Ram‘e ihtiyaç duyarlar. Bilgisayar almadan önce insanlar ilk dikkat ettiği şey ramdir.Bu istenen Ram değeri bilgisayarınız tarafından karşılanırsa bilgisayarınız sabit hızını korur, karşılayamazsa bilgisayarınız yavaşlamaya başlar ve devamında tıkanır veya donar.

Bilgisayarın görev yöneticisi bölümünden Bilgisayarın Ram’i ne kadar yüksek olursa o kadar fazla uygulamayı aynı anda çalıştırabilirsiniz. Ram’in bilgisayarın hızına etkisi budur.

4 GB Ram’e sahip olan bir bilgisayarda siz eğer ki 1 GB’lik bir alanı kullanıyorsanız geriye kalan 3 GB’nin bilgisayara hiçbir katkısı yoktur. Bu konuda insanlar yanılgıya düşmektedir. Bilgisayar almadan önce dikkat edilmesi gereken şeylerden biride budur. Örnek vermek gerekirse bir Windows XP işletim sistemi 2 GB Ram’a ihtiyaç duyar, siz 4 gb Ram ile cihazı destekleseniz bile o ihtiyacından fazlasını kullanmayacaktır. Bilgisayarın hızına etki eden işlemcidir.

Günümüzde Ram’ler 515 MB’dan (Megabayt) başlar 32 GB’a (Gigabyte) kadar devam eder. Aşağıdaki sıralama yüksek Ram’den düşük Ram’e göre yapılmıştır.

Ram sıralaması:

 1. 32 GB (yüksek)
 2. 16 GB
 3. 8 GB
 4. 6 GB
 5. 4 GB
 6. 2 GB
 7. 1 GB
 8. 512 MB (düşük)
Ram türleri:Ramlar üretildiği yıllara ve ana kartlara göre farklılık gösterir. Yeni nesil Ram’ler ve eski nesil Ram’ler mevcuttur. Aşağıdaki sıralamada Ram türlerini yeni nesilden eski nesile inceleyebilirsiniz.

 1. DDR4 (yeni nesil)
 2. DDR3
 3. DDR2
 4. DDR
 5. SD (eski nesil)

Ekran Kartı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar Ekran Kartı
PC Ekran Kartı

Bilgisayarın diğer  önemli bir bileşeni ekran kartıdır. Bilgisayar almadan önce dikkat edilen konuların en başında Ekran Kartı gelir. Ekran kartının paylaşımlı veya paylaşımsız olduğuna dikkat edin. Ekran kartı paylaşımlı olduğu zaman ihtiyaç duyduğu alanı Ram’den kullanır. Paylaşımsız olduğu zaman Ram’e ihtiyaç duymaz. Paylaşımlı ekran kartına sahip bilgisayarlarda fiziksel bir donanım bulunmaz, ana karta dahili vga çıkışından görüntü elde eder. Harici ekran kartları tıpkı Ram gibi bilgisayarın ana kartına harici takılır. Ve performans olarak çok daha güçlüdür, çünkü kendine özel belleğe sahiptir.

Eğer projeleriniz için bir bilgisayar satın almayı düşünüyorsanız ekran kartınızın paylaşımsız olmasına dikkat edin. Bunu satıcı kişiye sorabilirsiniz. Bu aygıt bilgisayarın fiyatını etkilemektedir.

Ekran kartının özelliği ne kadar yüksek olursa o kadar iyi görüntü performansı elde edersiniz. Ancak söylediğim gibi sadece sosyal hesapları kullanmak, dizi/film izlemek, haber takip etmek, office yazılımlarını kullanacaksanız ekran kartınız paylaşımlı olabilir.

Bilgisayar İşlemcisi
İşlemci

Bugün ekran kartlarının 3D desteği, bellek tipi (DDR5, DDR3), bit değeri (128 bit, 256 bit vb.), chip seti (amd, ati, nvidia vb.), belleği (2 GB, 4 GB vb.), HDMI çıkışının olup olmaması, bağlantı portları ve daha birçok özellik ekran kartının performansını ve fiyatını etkilemektedir. Eğer proje bilgisayarı gerekiyorsa size bu özelliklerin yüksek olmasına önem verin.

Not: Ekran kartları, grafiksel olarak yüksek belleğe ihtiyaç duyan uygulamalara, oyunlara en önemli destektir. Uygulamaların ve oyunların daha stabilize çalışmasını, iyi görüntü vermesini sağlar. İyi görüntü ve yüksek çözünürlük sadece ekran kartı ile bağlantılı değil, aynı zamanda monitör ile de ilgilidir.

Harddisk Nedir? Harddisk Seçimi Nasıl Yapılır?

Bilgisayar Harddisk
Bilgisayar Hafıza Harddisk

Harddisk dosyalarımızı sakladığımız depolama birimidir. İnsanlar bilgisayar almadan önce sadece harddisk’in kapasitesine dikkat eder, bu yanlıştır. Harddisk’de dikkat edeceğiniz en önemli unsur Rpm’dir. Yani dönüş hızı. Rpm değeri ne kadar yüksek olursa verilerin görüntülenmesinde ve taşınmasında hızlı bir sonuç elde edersiniz. Tavsiyem 7200 Rpm özelliğinde bir dönüş hızıdır. Harddisk’te diğer bir konu ise cache bellektir. Yine bu değerin yüksek olması avantajımızdır. Mesela oturumu yeni açılmış bir bilgisayarda o gün kullanacağınız uygulamaları çalıştırın. Belli bir süre içinde yüklenecek ve kullanıma hazır olacaklardır. Açtığınız uygulamaları kapatıp tekrar açın, ikinci kez aynı uygulamaları açtığınızda ilkinden daha hızlı açıldığını fark edeceksiniz. Bu durum cache bellek ile ilgilidir. Cache’in kelime anlamı önbellektir. Günümüzde 8 Mb’den başlar ve 128 Mb’ye kadar ulaşır.

SSD Harddisk'in Önemi
SSD Harddisk

SSD Harddisk: İmkanı olan arkadaşlar var ise SSD Hardisk alsınlar. SSD’ler veri depolamak için geliştirilmiş ve sabit disklerin yerini alan yeni nesil veri depolama aygıtıdır. Mekanik bir sabit diskin maksimum yazma hızı ortalama 150mb/sn iken SSD’lerde bu hız 560mb/sn’dir. En büyük avantajları; Isı, ses, düşük enerji sarfiyatı ve mekanikliğin ortadan kalkması. SSD’lerin çalışma mantığı RAM’ler ile aynı. Veri yolları her mikroçip’e paralel bağlanarak istenilen bilgiye eş zamanlı olarak erişilebilir. Bu nedenle SSD’ler çok yüksek hızlara erişebilir.

Monitör Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Monitör Almadan Önce Dikkat Edilecekler
Çoklu Ekranlı Monitör

Eğer bir masaüstü bilgisayar alacaksanız monitör seçimine önem göstermelisiniz. Bilgisayar almadan önce monitöre dikkat etmezseniz sizi üzebilir. Çünkü görüntü kalitesi %70-80 onunla bağlantılıdır, kötü bir ekran kartınız olsa bile iyi bir monitör ile bu farkı kapatabilirsiniz. (Görsel Açıdan)

İster performans bilgisayarı, isterse günlük kullanım bilgisayarı olsun. Monitör seçimi bilgisayar kullanım zevkinizi etkileyen en önemli faktördür. Okuduğunuz yazılara, oynadığınız oyunlara, baktığınız fotoğraflara, izleyeceğiniz filmlere ve üzerine titrediğiniz projelerinize hep o aracıdır.

Ekran kartında olduğu gibi monitöründe 3D desteği, bağlantı özellikleri (analog + hdmi gibi), çözünürlük değeri (Full HD, 1600×900 gibi), dahili kamerası, dokunmatik olup olmaması, tepki süresi (1ms, 2 ms vb.) ekran büyüklüğü (inç) gibi özellikler monitör fiyatını etkilemektedir. İhtiyaç duyduğunuz özelliğe göre tercihinizi yapabilirsiniz.

İnç nedir?

İnç, bilgisayarın görülebilir alanını temsil eder. Ekran boyutudur.

Klavye, maus, hoparlör, yazıcı vb. ek, kamera donanımların seçimi: Bu donanımların bilgisayarın hızına, performansına etkisi olmadığı için dilediğinizce seçim yapabilirsiniz. Tavsiyem şudur ki ortopedik klavye ve maus seti satın alın. Yazıcı ve kameralar ihtiyaç duyduğunuz özelliklere göre seçilebilir. HD kamera, veya tarayıcı, fotokopi özellikli yazıcı gibi. Olursa iyi olur dediklerim;

 • USB 3.0 desteği
 • HDMI girişi
 • Bluetooth/dahili wireless desteği
 • DVD RW desteği veya mümkünse Blu-Ray/DVD
 • Kart okuyucu
Bilgisayar Almadan Önce Klavye - Mouse - Kulaklık Önerisi
Klavye-Mouse-Kulaklık

Dikkat etmeniz gereken diğer unsurlar:

Bilgisayar satıcıları maliyetten tasarruf etmek için bilgisayarları veya laptopları işletim sistemi (windows 7, linux gibi) olmadan satarlar. FreeDOS isminde bir işletip sistemi kurup size teslim ederler. Siz eve gelip açtığınızda sağdaki ekran görüntüsünü bulursunuz. Bu durumu düzeltmek için ekstradan işletim sistemi satın almanız veya lisansı olmayan bir işletim sistemi kurmanız gerekir. Bilgisayar veya laptop satın alırken mutlaka satıcıya bir işletim sistemi kurulu olup olmadığını sorun.

Toplama bilgisayar mı? Hazır bilgisayar mı?

Kimi kişiler bilgisayar satın alırken donanımları parça parça satın alır. Monitörü X mağazadan, ana kartı mağazadan, Ram’i internet sitesinden satın almak gibi. Daha sonra bunları birleştirip, toparlayıp bilgisayar kurarlar. Bilgisayar toplamanın avantajı olduğu kadar, dezavantajı da bulunmakta. Hazır bilgisayarlarda aynı şekilde.

Beni görüşüm ise; bilgisayar toplarken istediğimiz özellikleri bir araya getirip iyi bir cihaz elde edebiliriz. Bu avantajı. Ancak donanımların uyumluluğunu tutturamayabiliriz. Örnek vermek gerekirse ana kart ile Ram’in uyuşmaması sık sık bilgisayarın resetlenmesine neden olabilir. Böyle daha nice detay var. Ayrıca bilgisayar toplamak hazır bilgisayara göre daha masraflı olabilir. Çünkü bilgisayar markaları donanımları toplu satın aldığı için tasarruf elde ederler, indirim alırlar. Ve bunu etikete yansıtırlar. Biz parça parça satın aldığımız için bunu yapamayabiliriz.

Ancak hazır bilgisayar satın alırken ilgili firmalar bu değerleri ölçer ve uygun bir şekilde hazırlar. Donanımlar arasında genellikle senkron problemi bulunmaz. Ama onlarında dezavantajı istenilen özelliklerin bir arada bulunmamasıdır. Belkide hazır bir bilgisayar alıp sonradan donanım ilave etmek akıllıcadır. Tercih sizin.

SERHAT KÖSE

21 yaşında, yıllardır işin içerisinde olan, araştırmayı ve araştırmaları yazıya aktarmayı seven birisi.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Bilgisayar konusunda gördüğüm en iyi detaylara sahip olan konu diyebilirim. Ben bilgisayarımı en son 13 yıl önce değiştirdim ve hâlen çok şükür memnunum. Ekran kartının fanında arada sıkıntılar çıksada, değiştirdiğim zaman hiçbir sorun yaşamıyorum çok şükür.

  Ayrıca bilgisayar dizecekler için şu şekilde bilgi vermek istiyorum. Kara Cuma dedikleri gün 11 Kasım’da başlıyor ve birçok yerde çok fazla indirim olacak. İndirimden yararlanmak isteyen arkadaşlar Teknosa, Vatan, Media Markt ve Hepsiburada gibi birçok platformdan yararlanabilirler.

  Açıkçası ben 21 Aralık gününü bekliyorum. 21 Aralık Günü Ne Var derseniz? Media Markt’in doğum günü var ve muhteşem indirimler olacak. Kusura bakmayın yazınızda böyle detaylara indim ama okuyucularınızında bilgileneceğini düşündüm. Dürüst olmam gerekirse bilgisayarın teknik işlerinden çok fazla anlamıyorum, genel de web benim işimdir.

  Bu güzel yazıdan dolayı Youngcorners sitesi ekibine çok teşekkür ediyorum.

 2. Bilgisayar alırken aslında en çok dikkat edilmesi gereken konu donanım uyumluluğudur. Bunu sağlamak adına da YouTube kanallarında özellikle inceleme videoları izleyerek karar veriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitede gezinmeden önce reklam engelleyicisini kapatın, sitemizde bulunan reklamlar sizi rahatsız etmez.