İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Tarih
  3. Batı Medeniyeti Cidden Medeni mi?

Batı Medeniyeti Cidden Medeni mi?

Batı Medeniyeti Cidden Medeni mi?

Başlığı okuyup yazının içerisine girince, bu arkadaş kesin haçlı ordusu diyip batılılara hamasetle hakaretler edecek diye düşünmüş olabilirsiniz . 🙂  Ama böyle birşeye kalkışmadan toplumları mukayese ederek analiz etmeye çalışacağım. Çünkü yenilik yapacağım diyenler Dünya’yı bilmeden bunu sağlayamazlar.

Son yıllarda Türkiye’nin giderek sanayileşmesiyle birlikte bazı kesimlerin gelir düzeyi artış göstermiş ve bu doğrultuda farklı medeniyetleri tanıma fırsatı elde etmiştir. Tabii ki bunun yanına ERASMUS gibi öğrenci değişim programlarını da katmak gerekir. Biz öğrenciler için yurtdışını tanıma adına çok büyük bir şans. Bu sayede yurtdışında uzun süreli olarak kalanlarla, bu konuda meraklı olduğum için sık sık sorular sorarak anlamaya ve mukayese etmeye çalışıyorum. Farklı yapıda ve çevrelerde bulunan insanlarla diyaloğa girmek Batı’yı anlamak için daha iyi bir seçenek.

Geçenlerde Gülse Birsel’in bir köşe yazısında güzel bir bilgiye denk gelmiştim. Birsel, Noah Harari’nin Sapiens kitabındaki bir bilgiyi paylaşmıştı. Orada şöyle yazıyordu; “Avrupalılar barbarca katliam yapıp sömürdükleri yerlerde sadece bununla kalmamış merak duygularından ötürü orada araştırmalar yaparak çok şey öğrenmişlerdir. Amerika’da kızılderililerden öğrendikleri sıtma tedavisini Afrika’da uygulamışlardır.” Aslında işin temeline baktığımız da Avrupa’da insanların gelişmesini sağlayan en büyük unsur merak duygusu ve bu duygu bir zamanlar skolastik çağ yaşayan tüm Avrupa’da palazlanarak gelişmiş sanayi toplumlarının ortaya çıkmasına sebep vermiştir. Bizlerinde son 200 yıldır anlamaya çalıştığımız bazen örnek aldığımız bazende sapıttığımız bir mesele olarak kalmıştır.

Toplumların eğilimleri ve davranışlarıyla ilgili anketlere, araştırmalara baktığımızda sonuçlar, aynı ülke içerisinde bölgeden bölgeye farklılık gösterebiliyor. Örneğin Dünyanın süper gücü olarak kabul edilen ABD’yi incelediğimizde New York, Massachusetts, California gibi eyaletleri gelişmiş ve eğitim seviyesi yüksek olan yerler olarak kabul edilirken aynı şey Texas için söylenemeyebilir. Burada bölgelerin geçim kaynağı büyük faktör olarak görülür çünkü New York gibi finans merkezlerinin bulunduğu, Califonia gibi sınırlarında Silikon Vadisi gibi teknoloji merkezini bulunduran eyaletlerin medeniyet anlayışı tabii ki daha üst düzeydir. Yani burada anlatılmak istenen toplumların medeniyet seviyesinin ekonomik gelirle, doğal olarak 20. ve 21. yüzyılın devrimi gelişmiş sanayiyle açıklanabilir.

Avrupa haritasına geldiğinizde bir sanayi devi olan ve katı eğitim ekolüne sahip Almanya’da medeni kurallar ve davranışları çok defa kanunlarda, normal hayat da duyabilirsiniz. Aynı şeyi Polonya için söyleyemezsiniz. İç çatışmalar, devrimler, rejimler…  Demek ki burada bu gelişmişlik ve medeniyet kavramı aynı kıtada, yanyana iki ülkede farklılık gösteriyorsa bunu Ekonomi ve buna bağlı olarak gelişen eğitim sistemiyle açıklayabiliriz diye düşünüyorum. Tarihin önceki dönemlerine bakıp aynı Avrupa toplumunun engizisyon mahkemeleriyle insanlara nasıl zulmettiğini, Afrika’daki barbarca sömürüleri hatırlayınca başka türlü açıklanamıyor. Biraz “kendine medeniyet” de var. Hakikat bu.

Bu yüzden medeni olmak gelişmiş olmak için maske takıp farklı toplumlar gibi davranmaya yada yaşamaya gerek yok diye düşünüyorum. Tabii ki bunu derken Dünya’ya kapalı Batı’daki teknolojiden ve yenilikden uzak da kalalım demiyorum. Sadece medeniyeti bu toplumda sağlamak için Ekonomi, Eğitim ve Hukuk üzerine gelişmeye ağırlık verelim, Dünyayı görelim, gelişmişliği kendi ülkemizde uygulamaya çalışalım ama taklit etmeyelim. Tabiri caizse çok  “sonradan görme” gibi oluyor. 🙂 Zaten bizim ülke olarak yüzyıllık hastalığımız bu. Abdülhamit Han’ın dönemin gençlerine dediği gibi biz onları eğitim almaya yolladık onlar devrim yaptı. Ya da son dönemlerde toplumdaki erozyonları da batıyı yanlış anlamayla açıklayabiliriz. Bunu sağlayan en büyük etkenler de Soğuk Savaş döneminde ABD’nin sürekli BATI sempatizanlığıyla toplumları kendisine bağlamasıyla açıklanabilir. Hollywood sineması ve müziklerinin çoğu kez buna yönelik düzenlendiği uluslararası ilişkiler uzmanları tarafından dile getirilmiştir. Hep kazanan Rambo ve Rocky gibi…

 

 

 

12 Years a Slave filmini izlemenizi tavsiye ederim.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap