İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Eğitim
 3. Başarınızda Kendi Limitiniz Belirleyici Olsun

Başarınızda Kendi Limitiniz Belirleyici Olsun

Başarınızda Kendi Limitiniz Belirleyici Olsun

Eminim sizlerin de etrafında, sürekli olarak her şeyden hayıflanan ve de ne zaman yeni bir şey yapmaya kalksanız hemen o anda negatiflik pompalayan insanlardan bolca vardır. Kimisi açık açık negatifliğini üzerinize saçarken, kimisi de uzaktan uzağa hasetle bunu yapar.

 

Örneğin yeni bir dil mi öğrenmeye başladınız hemen şu tarz şeyleri sıralamaya başlarlar;

 

 • Hayatta başaramazsın, öyle kolay değil o dili öğrenmek!
 • Ya bizim bir tanıdık vardı, yemeden içmeden 1 yıl çalıştı ama nafile, çok zormuş öğrenmesi..
 • Ya o kadar işin gücün arasında bir de bu dili öğrenebileceğini mi sanıyorsun? Yav he he..
 • Sanki şimdi bu dili öğrenecen de ne olacak ki, hiiç, boşuna boşuna vakit kaybı, üzerine para verseler uğraşmam!

 

Tanıdık geldi değil mi yazdıklarım? Maalesef ki toplum içerisinde bu tarz insanların sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Peki bu insanların böyle davranmalarının temelinde ne vardır? Neden bu tarz söylemlerde bulunma ihtiyacı duyarlar, hiç düşündünüz mü? Gelin şimdi biraz bu konu üzerinde duralım.

 

 

Bu tarz insanların birbirinden farklı fiziksel özellikleri bulunsa da, zihinsel özellik olarak hemen hepsi aynıdır. Az gelişmiş zeka seviyesine sahip bu insanların bir de eğitimsizlikleri hesaba katılınca, ortaya böyle bir sonuç çıkmasına şaşmamalı. Eğitimsizlikten kastım kesinlikle diploma sahibi olmamak ile ilgili değildir. Doğru dürüst lisans eğitimi alamamış bazı insanlar, kendi çabalarıyla kendisini daha iyi yetiştirebilirken, nice diploma sahibi kimi insanların eğitim seviyesi ise içler acısı olabilmektedir.

 

 

Kendisini geliştirememiş ve geliştirme çabası olmayan bu tarz insanlar, etrafındaki herkesin de kendisi gibi olmasını isterler. Birilerinin herhangi bir konuda bir adım öne çıkma ihtimalini gördükleri anda paniğe kapılır ve o insanları daha yolun başındayken geri döndürmek isterler. Çünkü onlar için olması gereken, basma kalıp bir yaşam tarzıdır. Zihinlerinde bu durumu öylesine kanıksamışlardır ki, aksine bir hareket olduğu anda tepkisel olarak buna karşı çıkma davranışını sergilerler. Kendi dar zihin alanlarında öylesine hapsolmuşlardır ki, ordan çıkma ihtimalini dahi akıllarına getiremezler. Aslında size söyledikleri her olumsuz şey onların gerçekliğidir. Olumsuzluk, negatif hayat tarzı onların yaşam biçimi haline gelmiştir.

 

 

Böylesi durumlarda aklınıza getirmeniz gereken şeyleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Size bir şeyin yapılmasının imkansız olduğunu söyleyen birisi varsa,bunun sizin değil o kişinin limitlerini aşan bir şey olduğunu unutmayın!
 • Bu söylemler o insanların yaşama bakış açılarını yansıtır, o bakış açısını asla değiştirmeye çalışmayın, zira bu boşa kürek çekmekten başka bir şey olmadığı gibi enerjinizi yok yere tüketecektir.
 • Amacınıza ulaşmak için harekete geçmeye hazır olunve asla hiç bir şeyin sizi engellemesine izin vermeyin.
 • Hayatta hiç bir şey için asla geç olmadığını aklınızdan çıkarmayın.
 • Zaman zaman başarısız olduğunuz anlarda umutsuzluğa kapılmayın ve bu tür durumları başarısızlık olarak değil tecrübe olarak görmeye çalışın.
Yorum Yap

Yorum Yap