Psikoloji & Kişisel GelişimSektörel Bilgiler

Başarılı CEO’ları Farklı Kılan Özellikler Nelerdir?

Size göre başarılı bir CEO nasıl olmalıdır sorusu sorulduğunda, insanların aklına en iyi üniversitelerden mezun, uzun boylu, mükemmel kararlar verebilen karizmatik kişiler geliyor.

 

Oysaki başarılı CEO‘lara baktığımızda çok az bir kısmı bu tanıma uymaktadır.Bu tezatlığı fark eden bir liderlik danışmanlık şirketi bu konuya dair bir proje başlatıyor. Projenin ismi ise CEO Genome Projesi’dir.
Bu projenin amacı yüksek performans gösteren CEO‘ları diğerlerinden farklı kılan özellikleri ortaya çıkarmaktır.

Ortalama 2000 CEO‘yu ele alan bu araştırma sonucunda genel kabul görmüş birçok görüşle taban tabana zıt olduğu ortaya çıkmış. Örneğin; neredeyse tüm CEO adaylarının geçmişlerinde çok önemli hata yaptıklarını, yarısının en az bir kere işini kaybettiğini ve şirketlerinin ciddi anlamda zarar etmesine sebep olan kararlar verdikleri saptanmış.
Bunun dışında birçoğu(%8) üniversite mezunu bile değildi.Yapmış oldukları en önemli bulgu ise; başarılı CEO’ların performansını etkileyen dört spesifik özelliğin olmasıdır.

 

Başarılı CEO’ların Özellikleri

Hızla ve İnanarak Karar Verme

Yapılan araştırmalara göre başarılı olmuş CEO’lar her zaman mükemmel karar vermezler fakat vermiş oldukları kararlarda her zaman tutarlı ve kararlı olmuşlardır.Başarılı CEO’lar kararlarını hızlı ve büyük bir inanç içerisinde verirler.Toplanan verilere göre kararlı olan kişilerin yüksek performanslı CEO olma olasılığı diğerlerine göre 12 kat daha fazladır.Diğerlerinin daha düşük olma sebebi ise; verilen kararların kalitesi yüksek olsa bile her zaman en iyi cevabı aradıkları için zaman kaybı yaşayabilmeleridir.Başarılı CEO’lara göre yanlış karar almak, hiç karar almamaktan daha iyidir.


Etki Yaratmak


Başarılı CEO’lar belirledikleri rotalardan sonra çalışanlarının ve paydaşlarının onayını almalıdır.Alınan onay ile insanları ortak bir hedefte topluyorsunuz.Bu da insanları sürece dahil edip şirket içindeki performansı arttırıyor.Toplanan verilere göre sonuç odaklı yaklaşımı benimseyen Ceo’ların başarı şansı yüzde 75 daha fazladır.


Proaktif Biçimde Uyum Sağlamak


Şirketler ve liderler hızla değişen ortamlara uyum sağlamalıdır.Yüksek ölçüde uyum gücüne sahip olan CEO’lar bilgi kaynaklarına daha çabuk ulaşıyor.Uyum gücüne sahip olan CEO’lar değişimlerin kolayca farkına varabiliyor.Değişimi hızlı fark eden CEO’lar gereken stratejik hamleleri vaktinde yapıyor.Toplanan verilere göre uyum sağlama konusunda yetkin CEO’ların başarı olasılığı diğerlerine göre 6,7 kat daha fazladır.

 


Güvenle Sonuç Almak


Yönetim kurulları, yatırımcılar ve çalışanlar güven konusunda çok hassastır.Güvendikleri, başarıya nasıl ulaşacaklarını tahmin edebildikleri liderlerle çalışmak isterler.Güven veren CEO’lar yeni işlerinin ilk haftalarında hemen icraate geçmezler.Bunun yerine bütçe ve planları inceler.Herkesin beklentilerini anlamaya çalışır.Daha sonra bu beklentileri gerçeklerle uyumlu hale getirirler.Toplanan verilere göre güven konusunda yüksek puan alan adayların CEO seçilme olasılığı iki kat daha fazla ve bu rolde başarı olasılıkları da 15 kat daha yüksektir.

 

Etiketler

ALİ OĞUZHAN UYAR

Mersinliyim ve Mersin\'de ailemle birlikte yaşıyorum. 20 yaşındayım. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi 2. Sınıf öğrencisi olduğum için şuan Istanbul\'dayım. Spor benim hayatım sadece Türkiye\'de değil Dünyadaki spor gelişmeleriyle de yakından ilgileniyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitede gezinmeden önce reklam engelleyicisini kapatın, sitemizde bulunan reklamlar sizi rahatsız etmez.