Tarih

Barbarossa Harekatı Nasıl Oldu?

Barbarossa Harekatı'nın Başlayışı - Harekat Hakkında Bilgiler

Tarihte en büyük cephe hattı alanına sahip böyle bir harekâtın askeri bakımından önemini ve tarihte nasıl bir iz bıraktığını anlamak için bu yazının faydalı olacağını umuyorum.

Barbarossa Harekatının Başlangıcı

İlk olarak harekâtın planlama süreci oluşmuştur. Hitlerin Kavgam kitabında yer verdiği “Lebensraum” yani Alman halkının ihtiyaç duyduğu toprak ve hammaddenin doğuda aranması gerektiğini söz etmiş ve Sovyetler birliğinin topraklarına ihtiyaç duyduğunu resmen vurgulamış ve bunun sonucunda doğuya bir harekat olması gerektiğini açıklamıştır. Ayrıca Hitler Sovyetleri Yahudi Bolşevikler tarafından yönetilen alt sınıf olan; Slav halk olarak görüyordu. Bazı Alman subaylarına göre Sovyet’lere böyle bir saldırının alman ekonomisine daha fazla yük olacağını söylüyorlardı. Ama Hitler bu tür ekonomik söylemleri reddetti ve o andan itibaren bu tür konuşmalara kulaklarını kapayıp, kararını verdi.

 

Almanlar Sovyet topraklarını ele geçirdikten sonra buradaki yerli halkı aç ve susuz bırakıp; öldürerek ardından insansız kalan bu topraklara iskan politikası uygulayacaklardı.

En sonunda Hitler, 5 aralık 1940’da Sovyetler Birliği istilası ile ilgili harekât planlarını onayladı ve harekât tarihi 1941 yılı Mayıs ayı olarak belirlendi.İki hafta sonra 18 aralıkta Hitler Alman yüksek komutanlığına 21 sayılı emrini verdi ve harekatın kapalı adı ‘’Barbarossa Harekatı’’ olarak konuldu. Harekata verilen kapalı ad 12. Yüzyılda Kutsal Roma Cermen İmparatoru Frederick Barbarossa’nın adından esinlenilmiştir. Hitler’in 21 Sayılı Emri’nde “Hazırlıkların 15 Mayıs 1941 tarihine kadar tamamlanmış olacağı” belirtilmektedir. Bu ifadeyle harekatın mayıs ortalarında başlayacağı sanılmıştır fakat gerçekte 15 mayıs hazırlıkların tamamlanma tarihiydi.

Hitlerin verdiği emirde amaç Sovyet ordusunun batı Rusya’da bulunan büyük bir kısmının imha edildikten sonra savaşa sürülmemiş kuvvetlerin Rusya’nın geniş topraklarına daha çekilmeden önlenmesi olarak tanımlanmaktadır.

Harekatın Planlanması

Harekâtın ulaşacağı alan; Volga nehrinden Arhangelsk’a uzanan bir bölge olarak gösterilmiştir. Ama Hitler Napolyon’un Rusya seferinde uğradığı hezimeti gözden geçirmişti ve böyle bir duruma uğramamak için Kızıl ordunun daha geri çekilmeden imha edilmesini vurgulamıştır. Çünkü Rusya seferinde Rus orduları başkomutanı General Kutuzov geri çekilirken Fransızların yararlanabileceği hiçbir şey bırakmadan orduların geri çekmeyi başarmıştı ve bunun sonucunda Fransız ordusu Moskova’ya girdiğinde büyük bir erzak sıkıntısı çekmişti, ordularını geri çekmek zorunda kalmıştı. Bu olay Almanların ders alması gerektiği büyük bir olaydı ancak Almanların bir büyük sebepleri daha vardı oda ilkbahar yağışlarıydı.

Pek çok kez Almanların başına bela olacak bu yağışların Rusya’ya pozitif yönde etkisi vardı. Çünkü o zamanlar Sovyetler birliğinde ana ulaşım yolları olmasına rağmen toprak yolları vardı ve yağışlar yüzünden bu yollar balçık oluyordu bu da Almanların savaş sırasında zırhlı birliklerinin araçlarının yolda kalmalarına sebep olacaktı. Almanlar hem bu sebepten dolayı hem de İtalya’nın Arnavutluk’u işgal etmesinden dolayı yunan birliklerinin ilerlemesini engellemek için balkan seferine girmiş olması Barbarossa harekâtını engelleyecekti.

Almanların balkan seferine girmeleri zaman kaybetmelerine yol açacaktı. Ancak hitler dostu ve müttefiki Mussolini’yi yalnız bırakamazdı.Ertelenmesinin sonucunda Almanlar harekatın tarihini 22 hazirana çektiler.Almanların Sovyet sınırına asker yığmaları Sovyet hükümetini hayrete düşürmüştü.Bunun sonucunda Sovyet istihbaratı çoktan harekete geçmişti.Ama Almanlar birliklerini hazırlamış ve bunun sonucunda harekata başlamışlardır.

Hitler ve generalleri istila için 3 ayrı ordu grubu kurmuşlardı.Bunlar Kuzey,Merkez ve Güney ordular grubuydu.İlk olarak Kuzey ordular grubu kuzeyden yani Baltık devletleri üzerinden giderek Leningrad’ı bugünkü adıyla St. Petersburg’u işgal edecek, merkez ordular grubu Smolensk’e ilerleyerek Batı Rusya’nın orta merkezinden Moskova’yı kuşatacak, güney ordular grubu ise Ukrayna’yı işgal ederek; doğuya, petrol ihtiyacını karşılamak maksadıyla Kafkasya’ya girecekti.

St.Petersburg hakkındaki yazımıza youngcorners.com/st-petersburg-hakkinda-bilgiler/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Zaman zaman Hitler generalleriyle bu konu üzerine tartışsa da yolundan dönmemişti.22 Haziran 1941 ,sabaha karşı saat 03:15’te Mihver topçuları Sovyetlerin aldığı Polonya topraklarına yoğun bombardıman yaptılar.Yaklaşık olarak 3 milyon Alman kara kuvveti muharebeye katıldı.(bu sayı bazı tarihçiler tarafından belli değildir.)Wehrmacht(Alman silahlı kuvvetleri) Luftwaffe’e (Alman Hava Kuvvetleri) keşif yapması için emir verdi.Luftwaffe’ın asıl amacı keşif yaparak Sovyet uçaklarının ve hava alanlarını bombalayarak Sovyet hava kuvvetlerini imha etmekti.

Almanlar ilk üç gün yaklaşık 3.000 Sovyet uçağını imha ettiklerini ileri sürdüler.Bunun sonucunda Almanlar 1941 yılına kadar hava üstünlüğünü kazanmış oldular.Sovyetler Almanların ilerlemesine sadece geri çekilerek karşılık verdiler. Stalin Hitler’den ağır bir darbe yemişti ama buna ihtimal vermiyordu çünkü; Hitler’in Batı’da hakimiyetini kurana kadar kendisiyle savaşacağını zannetmiyordu.

 

Barborossa Harekatının Başlaması

Sonunda 3 Temmuz sabahı Stalin Moskova Radyosundan yaptığı çağrıyla  ‘’Yoldaşlar, vatandaşlar, kardeşler, orduda ve donanmada savaşanlar, size sesleniyorum arkadaşlar.’’ Sovyet halkını seferberliğe çağırmış işgalde bulunan topraklardaki insanların toplanıp partizan faaliyetlerin harekete geçmesini,geri çekilirken düşmanın yaralanacağı ne varsa yakılıp yıkılması emrini vermiştir.

Daha önce Hitler panzerlerin piyadeleri beklemesini istemiş, bunun sonucunda panzerlerin hızlı ilerleyişi durmuş ve Almanlar zaman kaybetmiştir. Sovyetlerin açısından tam tersi olmuştur ve Almanların gelecekleri noktaya daha iyi askeri sığınaklar ve gerekli asker nüfusunu getirebilmişlerdir.Piyadelerin panzerlerle buluşmasıyla Hitler ileri emrini verdi.Her ne kadar panzerler hızlı ilerlese de Hitlerin Sovyetleri askeri bakımdan hızlıca bitirememesi inancını sarsmıştı.Bu yüzden Hitler endüstriyel alanları vurmayı planladı ve emir verdi.

Hitler direk Moskova’ya girmeden panzerlerin güneye ve kuzeye giderek kuzeyden Sovyet endüstrisinin en önemli bir merkezi olan Leningrad’ı almayı güneyden Kafkas petrollerine inmeleri emrini vermiştir.Generaller bunun bir hata olduğunu,o zamanki Moskova’nın düşmanın ulaşım,iletişim,sanayi ve başkent olmasından dolayı düşmana daha ağır bir darbe vurulacağını ileri sürmüşlerdir ancak Hitler fikriden dönmemiştir.

Panzer grupları kaydırıldıktan sonra kuzeyden Leningrad ve güneyden Kiev kuşatıldı. Leningrad kuşatıldı ancak alınamadı. Sovyet direnişi olduğu için hitler bu şehrin açlığa mahkum edilmesi ve buradaki panzerlerin tekrardan merkez ordular grubuna dönmesi yani Moskova’ya ilerlemesi emrini verdi ancak Moskova’nın kuşatılması için güneyden Kiev’i almak gerekiyordu.Alman birlikleri 16 Eylül 1941’de Kiev’e saldırdılar.Yaklaşık on gün süren savaşta Almanlar Kiev’i aldılar. Merkez ordular grubuna Moskova’ya ileri emri verildi.

Merkez ordular grubuna askeri sevkiyat yapıldı ve 1.5 milyonluk bir kuvvet haline geldi.Almanlar hızla ilerlemeye yine devam etti. Ancak Almanlar harekatı durdurmak zorunda kaldılar.Nedeni ise bölgenin sürekli yağış altında olmasıydı.

 

 

Sovyetler açısından bir toparlanma zamanı olacaktı.Almanlar taarruza yeniden başladıklarında önlerinde güçlendirilmiş Sovyet birlikleri bulunuyordu.

Almanlar her ne kadar ilerlediyse de kış fırtınasının başlaması ile birlikte taarruz durduruldu ve geri çekilme emri verildi.Sovyetler artık Almanlara taarruz edebiliyordu çünkü Sovyetler kışa ve silahlanmaya hazırlanmışlardı. Almanlar Mavi durum diye adlandırdıkları taarruzu yani Bakü’yü işgal etmek isteseler de bu plan başarısız olmuştur. Bu olaylar Hitler için ağır bir yenilgiydi.

Sovyetler burada  başarı sağlasalar da çok fazla kayıp vermiştir. 1941-1942 yılları Rus kışı geldiğinde Almanlara kötü sonuçlar yaşatacaktı. Hitler her ne kadar ordusuna yerinde kal emri verdiyse de artık Almanlar mecbur savunmaya dönmüşlerdi.Harekat artık nerdeyse durmuştu.Bundan sonrası artık Almanların geri çekilmesiyle devam edecekti.Tarihin en kanlı savaşlarından biri olan bu harekat; Rus kışı, Hitlerin yaptığı taktiksel hatalar,lojistik desteklerin yetersizliği ve birçok sorun ile birlikte  tarihe gömülmüştür.

EREN TAKIŞ

İstanbul’da ikamet etmekteyim. Rizeliyim. 17 yaşındayım. Özel bir lisede 2.sınıfta halen öğrenim görmekteyim. En büyük hobim tarih okumaları yapmak ve tarih hakkında yazı yazmak.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Başarılı bir tarih üstüne çalışma tebrik ederim kardeşim devamının gelmesi dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı