İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim & Teknoloji
  3. Avustralyalı Banka Westpac Dijital Dönüşüme 800 Milyon $ Yatıracak

Avustralyalı Banka Westpac Dijital Dönüşüme 800 Milyon $ Yatıracak

Fintech yani Finansal teknolojiler... Son zamanın gündemde olan konularından biri. Finans sektörünün önde gelen şirketleri, herşeyin dijitalleştiğini ve bir dönüşüm içinde olduğunu herkes gibi fark ettiler. Ne de olsa gelecekte de varlığınızı sürdürmek istiyorsanız, dönüşümlere ayak uydurma mecburiyetiniz de vardır.

Avustralyalı Banka Westpac Dijital Dönüşüme 800 Milyon $ Yatıracak

Fintech yani Finansal teknolojiler… Son zamanın gündemde olan konularından biri. Finans sektörünün önde gelen şirketleri, herşeyin dijitalleştiğini ve bir dönüşüm içinde olduğunu herkes gibi fark ettiler. Ne de olsa gelecekte de varlığınızı sürdürmek istiyorsanız, dönüşümlere ayak uydurma mecburiyetiniz de vardır. İşte bu bağlamda Türkiye’deki birçok finansal kuruluş, bu teknolojileri yakından takip ederek buna yönelik yenilikler yapıyor.

Son olarak Fintech İstanbul’un haberine göre; Avustralyalı banka Westpac, 1.4 milyar dolar olarak ayırdığı yatırım bütçesinin 800 milyon dolarını dijital dönüşüm için harcayacağını duyurdu. Yapacağı yatırımlarının hemen hemen %60’ını teknolojiye harcayacak ve bu çok iyi bir oran. Bu yapacağı harcamaların sonucunda gerçekleştirecekleri dönüşüm içinde en az 3 yıllık bir süre geçmesi gerektiği belirtiliyor.

Türkiye’de de Fintech’le ilgili güzel çalışmalar var. Fintech İstanbul gibi kuruluşlar yaptıkları organizasyonlarla, seminerle, haberlerle kurumların zaten sahip olduğu bilgiyi (çünkü parayı yönetiyorlar ve hasssas olmaları gerekiyor yenilik konusunda) kamuoyununda duymasını sağlıyor.

Mobil şube kullanımının birçok bankada ücretsiz olması, mobil şubeyi daha avantajlı hale getiriyor ve insanların buna olan rağbeti daha da artıyor. Böylelikle belkide banka şubelerine olan ihtiyaç da azalabiliyor. Kurumsal birçok işletmenin dışında bu dönüşümü KOBİ’lerde de gözlemleyebiliyorsunuz. Böyle olunca gelenekçi şubeler yerine teknolojik şubeler de ortaya çıkıyor. Örneğin KuveytTürk’ün XTM(teknoloji) şubeleri, teknik yönden “geliştirilebilir” olsa da, geleceğe hazırlık noktasında iyi bir adım. Ayrıca 40 küsür XTM şubesi var.

Peki Fintech istihdamı etkileyecek mi? Bence şu şekilde olacak; istihdam da kaymalar görülecek. Örneğin KuveytTürk’ün normal şubesinde bir gişeci çalışıyorken XTM şubede bir makine çalışıyor. Yani bir makina bir insanın yerini alıyor. Ama öte yandan bakıyorsunuz bir makine belki de 2 makine mühendisini, 1 yazılım mühendisini, bakımını yapan 2 teknik personeli istihdam ediyor olabilir. Basit bir örnekle beraber İstihdamın Sektöründeki kaymalar açıklanabilir. Bu noktada biz çalışanların geleceğin sektörlerini iyi analiz edip, dönüşümlerle beraber o yöne doğru gelişim göstermesi gerekiyor. Belki de  pazarlama alanında istihdam edilsek bile yazılım bilmemiz gerekebilir 🙂

 

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap