İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kitap
  3. Aslan Asker Şvayk

Aslan Asker Şvayk

Aslan Asker Şvayk
3

Taşlama türünün en önemli temsilcilerinden olan ve 30 Nisan 1983 yılında Prag’da dünyaya gelen yazar Jaroslav Hasek’i dünya çapında üne kavuşturan eser türkçe çevirisiyle Aslan Asker Şvayk (The Good Soldier Svejk) bir mizah romanıdır.

Yazarın 1.Dünya Savaşı’nın hemen sonrasında yazmaya başladığı ve toplamda 6 ciltte tamamlamayı düşündüğü eser henüz 4. cildi tamamlanmışken ne yazık ki yazar hayatını kaybetmiştir. Her ne kadar tamamlanmamış ve sonunu asla öğrenemeyeceğimiz bir kitap olsa bile yine de 1.DS’nin daha da önemlisi ‘savaş’ olgusunun ve beraberinde getirdiği kaos ve karmaşa ortamında insanların,toplumların ;kendilerine ve birbirlerine nasıl davrandıklarını ayrıca savaş durumundaki bir ordunun işleyişi ve yazar tarafından alaylı bir dille işlenişiyle beraber kahramanımız Şvayk’ın orduya kaydolup hayatının değişimine ve önceden köpek satıcısı olan Şvayk’ın ordu papazı Katz’ın yardımcısı oluşu ve daha sonra Teğmen Lukaş’ın emir eri olması oradan da bir şekilde düşman sanılıp ülkesi tarafından esir alınması , ajan sanılıp jandarma tarafından göz altına alınışı ve yine de bir şekilde dört ayak üstüne düşüp kurtulması gibi bir sürü ironi barından ve dünyada binbir çeşit insan olduğunu anlamanıza katkı yapan ve bunun da yazar tarafından ustalıkla yere yere anlatıldığı kara mizah temalı bir romandır Aslan Asker Şvayk.

 

Roman anlaşılacağı üzere bir bütün olarak baş kahramanımız olan ve her şeye burnunu sokma, düz mantık,gevezelik ve sakarlık gibi sıfatlarlarla nitelendirebileceğimiz Şvayk’ın başından geçen hikayelerden oluşuyor. Herkes tarafından gerizekalı olarak bilinen ama aslında , saf olmakla birlikte gerçekten işini bilen Şvayk’ın hepimizce bilinen ve 1.DS’nin tırnak içinde başlama sebebi olarak kabul edilen Saraybosna Suikasti haberinin gelişiyle ve daha sonra Şvayk’ın romatizmasından ötürü rapor almak için hastaneye giderken bir anda kendisinin orduya gidecekler listesine alınmasıyla başlar, devam eder. Bu dakikadan sonra Şvayk’ın hayatı artık eskisi gibi de olmaz.

Şvayk’ın bu yolculuğunda göreceksiniz ki sayfalar birbirini geçtikçe en başından fark edeceğiniz şey giderek pekişecek ve artık Şvayk’ın yeni bir Don Kişot yeni bir Nasreddin Hoca olduğunun ve bu karakterler gibi tamamen kendine özgü bir karakteri olduğunu kavrayıp özümseyeceksiniz.

 

 

 

Dipnot: Yer yer Şvayk’ın kendisinin anlattığı hikayeler canınızı sıksa da (Benimki biraz sıkıldı.)yine de okumaktan keyif alacağınız ve yazarın savaş çığırtkanlığı, militarizm ve devlet buyurganlığını acımadan eleştirdiği ilgi çekici bir kitap olduğunu söyleyebilirim.

Büyük dönemler , büyük insanlar yaratır. Ama Napoleon’un tarihteki göz kamaştırıcılığından yoksun ,gösterişsiz, kimsenin tanımadığı kahramanlar da vardır. Bu adsız kahramanları yakından tanıdığınızda ,Büyük İskender’in görkemini bile gölgede bıraktıklarını görürsünüz.Bugünlerde, Prag sokaklarında, büyük Yeniçağ tarihinde ne kadar önemli bir yer tutacağından habersiz, etliye sütlüye karışmadan , kendi halinde dolaşıp duran kılıksız bir adama rastlayabilirsiniz.Bir söyleşi koparabilmek için ardından koşan gazeteciler yoktur. Adını soracak olursanız, tüm alçakgönüllülüğüyle , “Benim adım Şvayk,” diyecektir.

JAROSLAV HASEK

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul doğumluyum ve İstanbul’da ikamet etmekteyim. Aslen Siirtliyim. Ortaokul ve liseyi İstanbul’da özel bir okulda tamamladım. Şuan İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi 2. Sınıf öğrencisi olup aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde ÇAP yapmaktayım. Boş zamanımı şarkı söyleyerek, seyahat ederek ve konsol oyunlarıyla geçiyorum.

Yorum Yap